SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan lettem zöldanya?

Vanília [cikkei] - 2004-03-15
Amíg nem voltak gyerekeim, legfeljebb véletlenül akadt meg a szemem a diétás gyümölcsjoghurt árcimkéje alatt diszkréten megbújó összetevők listáján, és romantikus vacsora közben sem azon méláztam, hogy a borjú, amiből a szuperínyenc főfogás készült, vajon mennyi antibiotikumot, hormont, meg ki tudja még mit evett, mielőtt a tányéromra került.
Amíg nem voltak gyerekeim, roppant mód idegesített mindenki, aki a biogazdálkodásról , az egészséges életvitelről vagy a környezetszennyezésről 3 mondatnál hosszabban beszélt hozzám.
Amíg nem voltak gyerekeim, rossz viccnek tartottam volna, ha valaki azt állítja, hogy eljön még a nap, amikor biolisztből magam sütöm otthon a kenyeret.
Aztán lettek gyerekeim.

Először persze csak egy. Kis csillagfiam meglepően gyorsan fészkelte be magát a pocakomba, így a „terhességre való fölkészülés”, mint olyan, kimaradt az életünkből. Az első émelygős reggelek után kezdtem el begyűjteni a könyveket, szaklapokat, mindenféle irományokat, hogy megtudjam belőlük, amit kell. Megtudtam - és őszintén szólva egy részét szerettem volna azonnal elfelejteni.

Találtam ugyanis néhány cikket, amiben arról írtak, ami nem volt benne a kismamáknak szóló kiadványokban: vegyszermaradványokról az uzsonna-répámban, mérgező anyagokról a szobám bútoraiban, adalékanyagok tömkelegéről az arcpakolásomban.

Elkezdtem gyűjteni ezeket az írásokat és az első döbbenetet lassan fölváltotta a totális pánik. Egy este számadást végeztem a lakásban: mi az, ami az új szempontok figyelembevételével maradhat, és mi az, amitől meg kellene válni? Az eredmény lesújtó volt: nem volt semmink, ami kiállta volna a próbát.

Környezetbaráti oldalát tekintve a kisbabát fogadó kedves otthonunk egy rémálom volt.
Szerencsére a hormonok mindeközben tették a dolgukat, és mielőtt teljesen összeomlottam volna, valami angyali nyugalommal árasztottak el közvetlenül az émelygős hónapok után. Összeszedtem magam, na.

És ahogy összeszedtem magam, szép csöndben meg is változtam. A bútorokat persze nem dobtuk ki, és az étrendet sem alakítottam át a fölismerhetetlenségig. De mire a fiam megszületett, kialakítottam egy újfajta háztartást, aminek fenntartása nem igényel különösebb lemondást, vagy éppen energia többletet egyikünktől sem. 

Évek kellettek ahhoz, hogy magától értetődővé váljanak a „zöld praktikák” - ma már a hétköznapok része, hogy külön válogatjuk a papírt, a komposztot, az üveget a többi hulladéktól, hogy kerüljük az agyoncsomagolt dolgokat, vagy hogy nem eszünk „műételeket”.

Ha egy tökéletesen zöld környezetvédő bepillantana a családunkba, egész biztosan számtalan „kihágást” találna, amin még javítanunk kellene. Ám nálunk nagyon jól működik ez a mostani rendszer, bevált gyereknek, felnőttnek egyaránt – ráadásul egyre többször előfordul, hogy az általunk használt módszereket felfedezzük barátaink háztartásában is.

Szóval mi afféle „zölbe hajló” család vagyunk, zöldülő anyával és apával, és két gyönyörű szivárványszínű – de azért főképpen zöld - fiúcskával.

És hogy ez a zöld mennyire nem a marslakók jellemzője, hanem az abszolút hétköznapi földi embereké, az kiderül a következő részekből!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja