SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan lettem zöldanya?

Vanília [cikkei] - 2004-03-15
Amíg nem voltak gyerekeim, legfeljebb véletlenül akadt meg a szemem a diétás gyümölcsjoghurt árcimkéje alatt diszkréten megbújó összetevők listáján, és romantikus vacsora közben sem azon méláztam, hogy a borjú, amiből a szuperínyenc főfogás készült, vajon mennyi antibiotikumot, hormont, meg ki tudja még mit evett, mielőtt a tányéromra került.
Amíg nem voltak gyerekeim, roppant mód idegesített mindenki, aki a biogazdálkodásról , az egészséges életvitelről vagy a környezetszennyezésről 3 mondatnál hosszabban beszélt hozzám.
Amíg nem voltak gyerekeim, rossz viccnek tartottam volna, ha valaki azt állítja, hogy eljön még a nap, amikor biolisztből magam sütöm otthon a kenyeret.
Aztán lettek gyerekeim.

Először persze csak egy. Kis csillagfiam meglepően gyorsan fészkelte be magát a pocakomba, így a „terhességre való fölkészülés”, mint olyan, kimaradt az életünkből. Az első émelygős reggelek után kezdtem el begyűjteni a könyveket, szaklapokat, mindenféle irományokat, hogy megtudjam belőlük, amit kell. Megtudtam - és őszintén szólva egy részét szerettem volna azonnal elfelejteni.

Találtam ugyanis néhány cikket, amiben arról írtak, ami nem volt benne a kismamáknak szóló kiadványokban: vegyszermaradványokról az uzsonna-répámban, mérgező anyagokról a szobám bútoraiban, adalékanyagok tömkelegéről az arcpakolásomban.

Elkezdtem gyűjteni ezeket az írásokat és az első döbbenetet lassan fölváltotta a totális pánik. Egy este számadást végeztem a lakásban: mi az, ami az új szempontok figyelembevételével maradhat, és mi az, amitől meg kellene válni? Az eredmény lesújtó volt: nem volt semmink, ami kiállta volna a próbát.

Környezetbaráti oldalát tekintve a kisbabát fogadó kedves otthonunk egy rémálom volt.
Szerencsére a hormonok mindeközben tették a dolgukat, és mielőtt teljesen összeomlottam volna, valami angyali nyugalommal árasztottak el közvetlenül az émelygős hónapok után. Összeszedtem magam, na.

És ahogy összeszedtem magam, szép csöndben meg is változtam. A bútorokat persze nem dobtuk ki, és az étrendet sem alakítottam át a fölismerhetetlenségig. De mire a fiam megszületett, kialakítottam egy újfajta háztartást, aminek fenntartása nem igényel különösebb lemondást, vagy éppen energia többletet egyikünktől sem. 

Évek kellettek ahhoz, hogy magától értetődővé váljanak a „zöld praktikák” - ma már a hétköznapok része, hogy külön válogatjuk a papírt, a komposztot, az üveget a többi hulladéktól, hogy kerüljük az agyoncsomagolt dolgokat, vagy hogy nem eszünk „műételeket”.

Ha egy tökéletesen zöld környezetvédő bepillantana a családunkba, egész biztosan számtalan „kihágást” találna, amin még javítanunk kellene. Ám nálunk nagyon jól működik ez a mostani rendszer, bevált gyereknek, felnőttnek egyaránt – ráadásul egyre többször előfordul, hogy az általunk használt módszereket felfedezzük barátaink háztartásában is.

Szóval mi afféle „zölbe hajló” család vagyunk, zöldülő anyával és apával, és két gyönyörű szivárványszínű – de azért főképpen zöld - fiúcskával.

És hogy ez a zöld mennyire nem a marslakók jellemzője, hanem az abszolút hétköznapi földi embereké, az kiderül a következő részekből!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja