SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan lettem zöldanya?

Vanília [cikkei] - 2004-03-15
Amíg nem voltak gyerekeim, legfeljebb véletlenül akadt meg a szemem a diétás gyümölcsjoghurt árcimkéje alatt diszkréten megbújó összetevők listáján, és romantikus vacsora közben sem azon méláztam, hogy a borjú, amiből a szuperínyenc főfogás készült, vajon mennyi antibiotikumot, hormont, meg ki tudja még mit evett, mielőtt a tányéromra került.
Amíg nem voltak gyerekeim, roppant mód idegesített mindenki, aki a biogazdálkodásról , az egészséges életvitelről vagy a környezetszennyezésről 3 mondatnál hosszabban beszélt hozzám.
Amíg nem voltak gyerekeim, rossz viccnek tartottam volna, ha valaki azt állítja, hogy eljön még a nap, amikor biolisztből magam sütöm otthon a kenyeret.
Aztán lettek gyerekeim.
Hogyan lettem zöldanya?

Először persze csak egy. Kis csillagfiam meglepően gyorsan fészkelte be magát a pocakomba, így a „terhességre való fölkészülés”, mint olyan, kimaradt az életünkből. Az első émelygős reggelek után kezdtem el begyűjteni a könyveket, szaklapokat, mindenféle irományokat, hogy megtudjam belőlük, amit kell. Megtudtam - és őszintén szólva egy részét szerettem volna azonnal elfelejteni.

Találtam ugyanis néhány cikket, amiben arról írtak, ami nem volt benne a kismamáknak szóló kiadványokban: vegyszermaradványokról az uzsonna-répámban, mérgező anyagokról a szobám bútoraiban, adalékanyagok tömkelegéről az arcpakolásomban.

Elkezdtem gyűjteni ezeket az írásokat és az első döbbenetet lassan fölváltotta a totális pánik. Egy este számadást végeztem a lakásban: mi az, ami az új szempontok figyelembevételével maradhat, és mi az, amitől meg kellene válni? Az eredmény lesújtó volt: nem volt semmink, ami kiállta volna a próbát.

Környezetbaráti oldalát tekintve a kisbabát fogadó kedves otthonunk egy rémálom volt.
Szerencsére a hormonok mindeközben tették a dolgukat, és mielőtt teljesen összeomlottam volna, valami angyali nyugalommal árasztottak el közvetlenül az émelygős hónapok után. Összeszedtem magam, na.

És ahogy összeszedtem magam, szép csöndben meg is változtam. A bútorokat persze nem dobtuk ki, és az étrendet sem alakítottam át a fölismerhetetlenségig. De mire a fiam megszületett, kialakítottam egy újfajta háztartást, aminek fenntartása nem igényel különösebb lemondást, vagy éppen energia többletet egyikünktől sem. 

Évek kellettek ahhoz, hogy magától értetődővé váljanak a „zöld praktikák” - ma már a hétköznapok része, hogy külön válogatjuk a papírt, a komposztot, az üveget a többi hulladéktól, hogy kerüljük az agyoncsomagolt dolgokat, vagy hogy nem eszünk „műételeket”.

Ha egy tökéletesen zöld környezetvédő bepillantana a családunkba, egész biztosan számtalan „kihágást” találna, amin még javítanunk kellene. Ám nálunk nagyon jól működik ez a mostani rendszer, bevált gyereknek, felnőttnek egyaránt – ráadásul egyre többször előfordul, hogy az általunk használt módszereket felfedezzük barátaink háztartásában is.

Szóval mi afféle „zölbe hajló” család vagyunk, zöldülő anyával és apával, és két gyönyörű szivárványszínű – de azért főképpen zöld - fiúcskával.

És hogy ez a zöld mennyire nem a marslakók jellemzője, hanem az abszolút hétköznapi földi embereké, az kiderül a következő részekből!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja