SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mediterrán Makaróni

Szoboszlai Beáta [cikkei] - 2011-05-11
Az egyik legkedveltebb ételek egyike. Ezt a mediterrán konyharemeket, sajnos sokan különféle porokkal és kész mártásokkal készítik el, pedig a saját készítésű szószhoz nincs fogható.

Az elkészítése nem nehezebb és nem is vesz el sokkal több időt, mint a konyhakész mártásokkal és porokkal készült változata. Nem beszélve arról, hogy a természetes hozzávalóknak köszönhetően nem tartalmaz káros színező és tartósító szereket sem. Vitaminokat viszont annál inkább.

Hozzávalók kb. 5-6 személyre:

  • 1 kg darált hús (sertés, csirke, pulyka stb.)
  • 1 csomag makaróni tészta
  • 2-3 evőkanál olaj
  • 1 fej hagyma
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 3 szál újhagyma
  • 2-3 db. Paradicsom
  • 1 db. csemege, vagy pritamin paprika (esetleg mindkettő fele-fele arányban)
  • 1 evőkanál cukor
  • 1-2 kávéskanál só
  • pici bors
  • 2-3 kávéskanál delikát
  • 1 evőkanál pirospaprika
  • 3 kávéskanál bazsalikom
  • 3 kávéskanál majoranna
  • 3 kávéskanál oregano
  • 1 kávéskanál rozmaring
  • csipet kurkuma
  • 1 kávéskanál őrölt kömény
  • 280 gramm sűrített paradicsom
  • fél liter víz
  • sajt, ketchup tálaláshoz.

mediterranmakaroniElső lépésként, közepes méretű fazékban tegyünk fel vizet főni, majd készítsük elő a hozzávalókat. A zöldségeket mossuk meg, majd vágjuk apró darabokra. A húst szintén alaposan mossuk meg, majd vegyük ketté. Fél kg húst a szószba főzünk, a másik feléből mediterrán ízesítésű fasírt golyókat készítünk a tetejére. Erről később részletesen beszélünk még.

Amikor a vizünk rotyogni kezd tegyünk bele 2-3 kávéskanál sót, kevés olajat és dobjuk bele a makaróni tésztát. Azt mondják, hogy az igazi tészta akkor jó, ha a külseje puha, de a közepe még ropog. Igazából én is valahogy így szeretem, ezért miután a tészták maguktól a vízbe csúsztak, én már ki is kapcsolom alatta a tűzhelyet és leöntöm a vizet róla. Lefedve még úgy is puhul a forró fazékban.

Most elővehetünk egy nagyobb fazekat és forrósítsunk fel benne kb. 2 evőkanál olajat. Amikor már elég meleg, tegyük bele a hagymákat és pirítsuk kicsit, majd öntsük rá a cukrot és folytassuk ezt a műveletet még 1 percig. Ezután jöhet bele a többi zöldség szépen, sorban és ezekkel is pirítsuk még 1 percig. A húst tegyük hozzá utoljára és addig süssük, míg a külseje szépen kifehéredik. Ekkor jöhetnek rá a fűszerek. Elsőként a pirospaprikával forgassuk össze, majd öntsük fel fél liter vízzel és ízesítsük a többi fűszerrel is. Mehet a só, a delikát, a kurkuma, a bors és az őrölt kömény. Hagyjuk főni, majd a zöld fűszereket is tegyük hozzá, mielőtt teljesen megfőne (oregano, bazsalikom, majoranna, rozmaring). A végén tegyük hozzá a sűrített paradicsomot is (2 evőkanálnyit hagyjunk belőle a fasírtba), hagyjuk még egyszer felfőni, majd keverjük össze a tésztával. Húzzuk le a tűzről és fedő alatt hagyjuk még kicsit összepárolódni.



A mediterrán ízesítésű, fűszeres fasírt golyókat csak különleges alkalmakkor teszem a mediterranfasirtmakaróni tetejére, de ha jobban ízlenek, akár az összes húst meglehet csinálni így és csupán a zöldségekből készíteni hozzá a szószt.

A korábban félretett darált húsba, tegyünk két evőkanál sűrített paradicsomot, 2 teáskanál cukrot, 2 kávéskanál bazsalikomot, ugyanennyi oreganót és majorannát, pici őrölt rozmaringot, sót, borsot, delikátot ízlés szerint, kevés chili port és 1 gerezd préselt fokhagymát. Szórjunk hozzá kevés zsemlemorzsát, hogy formázható legyen és kicsi golyókat készítsünk belőle, amiket szintén zsemlemorzsába forgassunk. Ezután süssük őket olajban pirosra.

Tálaláskor reszeljünk sajtot a makaróni tetejére és erre helyezzünk rá néhány fasírtot. Ketchuppal lecsorgathatjuk ízlés szerint. Aki nem szereti a tésztát összekeverni a szósszal, akár külön is hagyhatja. Tálalásnál így talán jobban is mutat majd a tányéron.

2011. áprilisi pályázatra beküldött recept.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja