SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A memória fejlesztésének titkai

Családinet [cikkei] - 2006-08-29
A televízió távkapcsolója helyett ragadjunk inkább keresztrejtvényt, s fogyasszunk rendszeresen halat. Mindezzel ugyanis emlékező képességünket fejlesztjük, állítják ausztrál kutatók.

Az Ausztál Tudományos Hét keretein beül zajlott online kutatásban közel 30.000 személy vett részt. A tesztsorozatban szerepelt egy legalább 10 termékből összeállított bevásárló lista memorizálása, arcok, nevek, foglalkozások felidézése, a hosszú távú memória vizsgálata, s két kép közti különbség felfedezése.

 

A vizsgálati teszteken kívül a résztvevők kérdőívet töltöttek ki életviteli szokásaikról is.

Az eredményekben nem jelentkezett nemek közti különbség, az azonban egyértelműen kirajzolódott, hogy a napi egy óránál többet tévéző résztvevők szerepeltek a leggyengébben.

 

A napi két alkohol tartalmú italnál kevesebbet fogyasztók jobban teljesítettek az ennél nagyobb mennyiséget fogyasztókkal szemben, akiknél jellegzetesen a névmemória romlása volt megfigyelhető.

 

A memória, az emlékező képesség romlását okozhatják még depressziós tünetek, alváshiány, elhízás és a stressz.

 

A keresztrejtvényt fejtők és a heti legalább egy alkalommal halat fogyasztók kiemelkedően jól teljesítettek a bevásárló listát memorizáló feladatban.

 

Természetesen a tévé nézés sem feltétlenül okozza a memória romlását, amennyiben játékos vetélkedőket, vagy egyéb más olyan programokat választunk, melyek megmozgatják elménket. A lényeg, hogy az aktív kikapcsolódásokat keressük, legyen az keresztrejtvény fejtés, olvasás, vagy akár egy kvízjáték.

 

A hír alapjául a „Switch off TV and switch on your memory” cikk szolgált.

 

www.orvostkeresek.hu  

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja