SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szemtréning – Íriszdiagnosztika 1.

Dr. Ozsváth Mária [cikkei] - 2009-06-10
A szemtréning

"Jaj de fáradt a szemem!" sóhajtunk fel sokszor a számítógép monitora vagy a televízió képernyője előtt, amikor órákat töltünk ott. Mert bizony nemcsak a testünk fárad, hanem a szemünk is jelez, könnyezik, szúr, viszket.

A szemünket is edzeni, tornáztatni kell, hogy ne „lustuljon”, ne fáradjon el hamar. Ehhez elég óránként felállni néhány percre a számítógép elől, speciális gyakorlatokat végezni, rendszeresen tornáztatni. Megfelelő gyakorlatokat a www.alternativszemdr.hu weboldalon lehet találni. Ha megszokjuk és alkalmazzuk is ezeket, sokkal kisebb a látásromlás veszélye, hiszen nem felejt el pislogni, könnyet termelni a szemünk, a nyak izmai sem fáradnak el.

Nagyon fontos a számítógépes munkahelyeken a megfelelő ergonómiai kialakítás, a képernyő megfelelő távolsága. A táplálkozás sem utolsó szempont jó és tartós látásunk megőrzésében. A szem és a máj elsősorban a kínai gondolkodásban szorosan összefügg, ezért ajánlatos odafigyelnünk táplálkozási szokásainkra is. Fontos a napi „többször keveset” étkezés kialakítása. Ételünk tartalmazzon egyenlő arányban szénhidrátot, fehérjét, zsírokat, vitaminokat, ásványi anyagokat.

A stressz kezelése is fontos a látásunk prevenciós karbantartásánál, mert a tartós stressz görcsös állapotot idézhet elő a szemünkben is, s ennek hosszú távon következményei lehetnek. A vérnyomás, a vércukor, a koleszterin, a pajzsmirigy túlzott működése vagy nem megfelelő működése, mind-mind hatással lehet a látásunkra.

Természetesen az orvosi diagnózisra is nagy szükség van szemünk állapotának felmérésekor. Az egészséges emberek is jól teszik, ha kikérik szakember (a szemorvos, a szemtréner) tanácsát, aki pontosan megmondja, milyen gyakorlatokra van szükségünk.

A prevenciós szemészet nem más, mint olyan alternatív életmód- és életviteli tanácsadás, amely a látás tehermentesítésével foglalkozik.

1. A szemtréning

Egy prevenciós eljárás, ahol a látást tehermentesítő életmód és életviteli módszereket hívjuk segítségül.
Ezek a lehetnek:

•    táplálkozás
•    mozgás
•    kínai gyógymódok
•    vitaminok
•    relaxációs technikák
•    szemizom gyakorlatok és
•    lelki segítségnyújtás a szemproblémákkal hozzánk forduló embertársainknak

Fő feladatunk a látás megőrzése és a maradék látás megtartása.  Amikor a szemet vizsgáljuk, akkor az egész embert vizsgáljuk, így tudunk csak igazán jó prevenciós tanácsot adni, hiszen a szem nem választható külön az emberi testtől. Az egészség fejlesztésével a jól látást vagy jobban látást is tudjuk fejleszteni, a megfelelő technikák kiválasztásával és alkalmazásával.

Prevenció – Magába foglalja mindazon törekvéseket, melyek az egészség fejlesztését, megőrzését, illetve egészségkárosodás esetén az egészség mielőbbi visszaállítását, a károsodás további súlyosodásnak kivédését szolgálják.

Prevenció szintjei

•    Elsődleges megelőzés – primer prevenció
•    Másodlagos megelőzés – szekunder prevenció
•    Harmadlagos megelőzés – tercier prevenció
•    Kockázati tényezők megelőzése – primordiális prevenció

Primordiális prevenció – Általában össztársadalmi, kormányzati tevékenységek, melyek célja megakadályozni a tömegesen veszélyeztető tényezők – környezeti, gazdasági, szociális, magatartás-és életmód-minták – kialakulását és elterjedését.

Primer prevenció – Középpontjában az egészség általános védelme és támogatása áll.

Célja:

•    az egészségkárosodás, és a megbetegedés bekövetkeztének megelőzése,
•    a fizikális ellenálló képesség, a mentális jólét, a környezeti biztonság megőrzése és erősítése,
•    a fertőző betegségekkel szembeni védettség védelem erősítése.

Egészségfejlesztés (health promotion) – Az egyén a populáció általános egészség potenciáljának megőrzésére, megerősítésére és növelésére irányuló törekvések, intézkedések.

A betegség megelőzés (disease prevention) – Koncepciójukban különböznek, míg a betegség megelőzés egy konkrét betegség megelőzésére szolgál, addig az egészségfejlesztés az egészség általános értelemben vett támogatását jelenti.

Az 1997. törvény az Egészségügyről lehetőséget adott egy új szakmának, éspedig a látást tehermentesítő életmód és életviteli korrekciókat alkalmazó szemtréner szakma kialakulásának.

Szemtrénerek képesítő vizsgája
A szemtrénerek az Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézetben tesznek képesítő vizsgát. A szem reflexológiája (íriszdiagnosztika) alapján döntik el, hogy egyénre szabottan kinek milyen életmód változtatásra van szüksége a látás tehermentesítése céljából.

•    Elsősorban az egészséges látás megőrzésében segítenek. A napi 8-10 órát számítógép előtt ülőknek dolgoznak ki személyre szabott gyakorlatokat annak érdekében, hogy a képernyőmunka által kifáradt szem megpihenjen.
•    Csoportos látás megőrző programokat szerveznek a hasonló problémákkal jelentkező embercsoportoknak.
•    A maradék látás megőrzésében segítik azokat a csökkent látókat, akiknél a látáscsökkenés orvosilag nem javítható, vagy folyamatosan rosszabbodó (pl. a szemfenék meszesedés).

A szemtréner:


•    munkája nem tévesztendő össze a szemorvoslással, hiszen nem orvoslással foglalkozik, és nem tévesztendő össze a látszerészettel sem, hiszen nem a szemüveg készítésével és kontaktlencse forgalmazásával foglalkozik.
•    a látás megőrzésében segítő szakember, aki ellátja speciális tanáccsal a hozzá forduló, egészséges életmódra vágyó embereket.
•    nem árusít különböző lyukas szemüvegeket, mert a szemtréning egyénre szabott, a szemet izommunkára készteti, ezzel pedig az a célja, hogy fizikai tornagyakorlatokkal javítsa a szem vérkeringését és ezáltal a látást.
Állapotfelmérő térkép
A holisztikus egészségességi állapotfelméréshez nélkülözhetetlen az íriszdiagnosztika – a tudományosság szemszögéből optikai reflexológia – a szemtrénerek állapotfelmérő térképe.

A szem az agy kihelyezett része és a lélek tükre. A beidegzés és a vérellátás, valamint a genetikai fejlődés bizonyítja hogy mennyire megtalálhatók a szivárványhártyán az egyes szervek vetületei. A fül mellett (amelyen kezelünk is), a szem reflextérképét elsősorban egészségességi állapotfelmérésre használjuk. Az íriszdiagnosztika a szivárványhártya összefüggéseit tanulmányozza. Az egészség fenntartásában fontos szerepet játszik az íriszdiagnosztikával nyert elemzés, hiszen célzottan tudunk figyelni egészségünkre.

Dr. Ozsváth Mária

A cikksorozat további részei:

Szemtréning - Íriszdiagnosztika 2.

Szemtréning - Íriszdiagnosztika 3.

Szemtréning - Íriszdiagnosztika 4.

Szemtréning - Íriszdiagnosztika 5.

Szemtréning - Íriszdiagnosztika 6.

Szemtréning - Íriszdiagnosztika 7.

Dr. Ozsváth Mária


Dr. Ozsváth Mária
Szemész

Dr. Szem Egészségközpont


Elérhetőségeim:
Telefon: 06-20/545-79-40
               06-20/980-54-72
Honlap: http://www.alternativszemdr.hu
             http://www.gloriamentis.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja