SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Korszerű diagnosztika: endoszkóp a légúti allergiák vizsgálatában

Családinet [cikkei] - 2009-06-22
Az allergiás betegek számának rohamos emelkedése mellett a technika fejlődése is egyre korszerűbb eszközöket kínál a betegség pontos diagnózisát segítve. A fül-orr-gégészeti endoszkóp is a modern kor vívmánya, az allergológia területén történő alkalmazásáról dr. Augusztinovicz Mónika fül-orr-gégész, allergológus beszélt.

Endoszkóp az orvostudomány minden területén

Az endoszkópok bevezetése az elmúlt évtizedekben forradalmasította az orvostudomány csaknem minden ágát. Alkalmasak különböző területek vizsgálatára és kezelésére, műtétek végzésére. Főleg azon szervek esetében jelentenek nagy segítséget, melyek mélyben levő üregek vagy csak szűk nyíláson át közlekednek a külvilággal. A műszer két nagy csoportja a merev és hajlékony vagy flexibilis endoszkóp. Mindkét fajta különböző speciális feladatokra alkalmas. A korábban széles műtéti metszést igénylő beavatkozások endoszkóp segítségével a természetes nyílásokon vagy kis metszéseken keresztül végezhetők el.

Fájdalommentes vizsgálat

A fül-orr-gégészet ma már külön szakterületté vált ága a rhinológia - az orr és melléküregeinek vizsgálatát és betegségeinek kezelését jelenti. Az orr vizsgálatában és kezelésében elsősorban merev endoszkópot használunk. Rendelkezésre áll felnőtt és gyermek méretű műszer, melyek vastagságukban különböznek. A fényforrás fénye egy üvegszál kábelen keresztül jut a vékony, néhány mm átmérőjű csőszerű műszerbe. Az egyébként nehezen vizsgálható üreg mélyére vezetve az endoszkópot, megvilágítjuk a területet, melyet az endoszkóp optikáján - egy összetett lencserendszeren keresztül - lát a vizsgáló. 


A tervezett beavatkozás vagy vizsgálat során, ha szükséges, speciális műszereket tudunk bevezetni az endoszkóp látóterébe. Az endoszkópok különböző látószöge - 0,30,45,70,90,120 fok - lehetővé teszi, hogy más-más területet tekintsünk át. A képet a vizsgáló közvetlenül nézheti, de kamera közbeiktatásával akár monitoron is megtekinthető. A videoendoszkópia során a látott képet digitálisan rögzíthetjük. Ez CD-re másolva archiválható, a beteg is megkaphatja. Krónikus betegség során a tárolt képek időbeli összehasonlításra adnak lehetőséget.

Endoszkóp és allergia

A szénanátha az orrnyálkahártya allergiás reakciója bárminemű légúti allergénnel szemben. A tavaszi-nyári időszakban sokan küzdenek a különböző pollenek okozta allergiás tünetekkel. Az orrfolyás, tüsszögés, szemviszketés, torokkaparás kellemetlenségeitől sokan a téli hónapokban sem szabadulnak, ilyenkor a háziállatok szőre, a penészgomba spórái és a háziporatka okozhatnak panaszokat. Az allergiás reakció során nagy mennyiségű hisztamin és a sejtszintű reakciókban szerepet játszó úgynevezett mediátor anyag szabadul fel, ez okozza a nyálkahártya duzzanatát és a fokozott váladéktermelést az orrban, orrmelléküregekben és a szem nyálkahártyáján.
Az allergia diagnózisában nyújt segítséget a fül-orr-gégészetben használt endoszkóp. A vizsgálat során jól áttekinthető az orrüreg teljes területe, pontos képet kaphatunk az orrnyálkahártya állapotáról, illetve a gyógykezelést követően nyomon követhetjük változását is. Az endoszkóp az allergia diagnózisa mellett segíti a tünetek hátterében meghúzódó egyéb okok kizárását is, mint az orrsövény ferdülés, orrpolip, megnagyobbodott orrmandula vagy súlyosabb esetekben daganatos elváltozás.

www.fulorrgegekozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja