SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az Asztma Világnapja

Verzár Éva [cikkei] - 2009-05-06
A 2009. évi Asztma világnap szlogenje: "Ön is képes uralni a betegséget", a szlogennel az asztmás tünetek feletti kontroll fontosságát hangsúlyozzák.
Az Asztma Világnapja

Mindig május első keddjén tartják az asztma világnapját, amelyről 1998 óta emlékeznek meg. Célja a figyelemfelhívás.
Az allergiás betegségben szenvedők számának növekedésével világszerte egyre több az asztmában szenvedők száma. Ma 300 millió az asztmás betegek száma szerte a világon.
 
asztmaAz asztma görög eredetű szó és nehézlégzést jelent. Elsőként Hippokrátész, az orvostudomány atyjának tekintett görög tudós írta le ezt az allergiás betegségeket, amelynek jellemzője, hogy a hörgők beszűkülnek és mindenféle külső ingerre különlegesen érzékenyek. Irritációra asztmás görcs alakulhat ki, amely fulladással járó tüneteket okoz. A betegségnek vannak tünetmentes időszakai is, de hogy mi a megbetegedés okozója az egyelőre „orvosi rejtély”. Az asztmára való hajlam örökölhető, de kiválthatja a légkör szennyezettsége, a rossz, helytelen életmód.


Az asztmával foglalkozó szervezetek célja, hogy az emberek világszerte minél többet tudjanak meg erről a betegségről, és javuljon az asztmás betegek gondozása. Tudatosítani szeretnék, hogy léteznek hatékony asztma elleni gyógyszerek, és a helyes diagnózis, betegoktatás és kezelés révén az asztmás betegek többségénél tartósan kontrollálni lehet a betegség tüneteit, mert ha az asztmát megfelelően kontrollálják, a betegek teljes és tevékeny életet élhetnek.

Magyarországon mintegy százezer asztmás gyermek és több mint kétszázezer asztmás felnőtt él. Az elmúlt húsz évben sokat fejlődött a kezelés, a korszerű készítményekkel a betegek többségénél jól kontrollálhatók az asztmás tünetek.

A világnap idei üzenete is erre hívja fel a figyelmet: "Meg tudod fékezni az asztmádat". Minden világnap fontos. Fontos, mert nagyobb az esélye, hogy az ilyen napokon megszervezett előadások, beszélgetések, cikkek fenntartják az emberek érdeklődését, így a figyelem nem lankad, ami nagyobb esélyt nyújt a gyógyulásra.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja