SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Együtt is támadhat a szénanátha és az asztma

Családinet [cikkei] - 2009-05-08
A szénanátha és az asztma egymással szoros összefüggésben áll - mondja dr. Gálffy Gabriella a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának adjunktusa. Ha az eleinte csak kisebb kellemetlenségeknek látszó tüneteket: orrfolyást, orrdugulást, szemviszketést, tüsszögést kiváltó szénanátha tartósan fennáll anélkül, hogy kezelnék, nagy eséllyel alakulhat ki asztma.

Ugyanakkor az asztmások mintegy 80 %-ának van szénanáthája is. Ha a két betegség  együtt jelentkezik, a szénanátha jelentősen ronthatja a beteg asztmáját. Az asztma a kínzó, görcsös köhögésről, nehézlégzésről, ritkábban fulladásos rohamokról ismerhető fel.

A szoros kapcsolat fő oka, hogy légutaink egységet alkotnak. Mindkét esetben az egymással összefüggő légutak valamely része kerül folyamatos gyulladásba allergiás alapon: a szénanáthánál a felső légutak, az asztmánál a hörgők. Közösek az allergiás reakciót kiváltó tényezők és a gyulladáskeltő anyagok közül az ún. leukortiének jelenléte.

Amennyiben a fenti szénanáthás panaszok zavarják a mindennapi munkát és szabadidős tevékenységét, vagy mellettük a görcsös köhögés, esetleg már az asztmás tünetek is jelentkeznek, szakorvosi vizsgálat szükséges, amelyre beutalót a háziorvos adhat. Allergológushoz, felnőtt- vagy  gyermektüdőgyógyász szakorvoshoz fordulni azért szükséges, mert egyrészt ahhoz, hogy meggátoljuk az asztma kifejlődését, feltétlenül kezelni kell magát a szénanáthát. Másrészt, mert ki kell vizsgálni azt is, hogy a szénanátha mellett nincs-e már kialakult asztma. Ez fordított esetben is igaz. Vagyis amennyiben Ön asztmás, figyelnie kell arra, hogy a szokásos asztmás panaszai romlanak-e az allegriaszezonban, illetve jelennek-e meg a szénanátha tipikus tünetei. Ha igen, ezt feltétlenül jelezze a tüdőgyógyász vagy az allergológus szakorvosának. A két betegség együttes előfordulásakor ugyanis az asztma csak akkor tartható egyensúlyban, ha egyúttal a szénanáthát is kezelik.



A szénanátha és asztma együttes előfordulásakor a közös légúti gyulladás egyidejű csökkentése a kezelés célja. Rendelkezésre áll olyan  hormonmentes tabletta, mely egyszerre hat mindkét betegségre, gátolva a mindkettőben szerepet játszó leukortiéneket. Alkalmazása tehát egyidejűleg ad jobb asztmakontrollt, és hatékonyan javítja a szénanátha tüneteit is, egyszerűbbé téve ezzel a két betegség egyidejű karbantartását. Szakorvosi javaslat alapján a társadalombiztosítás által is támogatott.

Ne fogadja el, hogy a rosszabbodó tünetek hátráltatják munkájában, szabadideje kellemes eltöltésében! Van lehetőség a teljesebb életre. Kérdezze meg tüdőgyógyászát vagy allergológusát az asztma és a szénanátha együttes, egyidejű kezelésének lehetőségéről!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja