Téli sportok asztmásan
A téli sportokkal kapcsolatban fontos megjegyeznünk, hogy asztmás rohamra egyaránt hajlamosít a hideg levegő, illetve a testmozgás. E két tényező egymástól függetlenül is rohamok kialakulásához vezethet.
A hideg és száraz levegő irritálja a légutakat, melyek beszűkülése következtében a légzés nehezítetté válik. Az így kialakult állapotot a mozgás tovább rontja, különösen a fizikai aktivitás hatására asztmás rohamra hajlamos egyének esetében.
A tünetek rendszerint a mozgás megkezdése utáni első 5-15 percen belül jelentkeznek. Súlyosságuk a kellemetlentől akár a végzetes kimenetelű rohamokig is terjedhet. Az ilyenkor fellépő köhögés, zihálás, légszomj, mellkasi szorító érzés azonban elkerülhető, s fizikai teljesítőképességünk is fokozható megfelelő odafigyelés mellett.
Első és legfontosabb tennivalónk, a kezelőorvosunkkal történő konzultáció. Allergológus, immunológus, sportorvos és tüdőgyógyász szakemberek egyaránt segítségünkre lehetnek. Elképzelhető, hogy szükségünk lesz kiegészítő gyógymódokra a testmozgás biztonságos végrehajtásához.
Ezzel egy időben fontos, hogy fokozottan ügyeljünk a korábban is szedett szerek megfelelő időben történő bevételére, mivel segítségükkel a rohamok kialakulása megelőzhető.
Sportolás során mindig legyenek nálunk a szükséges gyógyszerek, melyeket rohamok esetén is alkalmazhatunk. Amennyiben szabad levegőn tornázunk, tanácsos asztma-maszk viselése szánk, orrunk eltakarása, így a hideg levegő közvetlen belélegzésének megakadályozása.
Szennyezett levegőn, forgalmas utak mellett kerüljük a mozgást. Természetesen ez okból kerülendő a dohányzás is asztmás betegek számára.
Asztmás betegséggel különösen ajánlott a téli időszakban az influenza elleni védőoltás, mely segíthet a járványos időszakban az asztmás tünetek gyakori kialakulásának megakadályozásában.
Rendszeres orvosi ellenőrzés mellett, s a tünetek korai kezelésével tehát bárki nyugodtan vállalkozhat téli sportok űzésére.
www.orvostkeresek.hu
Közösségi hozzászólások: