SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Immunterápia: poratka allergia kezelés 3 év alatt

Családinet [cikkei] - 2012-10-30
A teljes kezelés időtartama 3-5 év, az Amerikai Allergia, Asztma és Immunológiai Akadémia frissen közölt kutatása szerint azonban az immunterápia gyermekeknél már három év alatt eredményesen alkalmazható a poratka által okozott allergiás, asztmás tünetek ellen.

Sziszüphosz nyomában

A poratka allergiát valójában nem a szabad szemmel is jól látható, a lakásban megjelenő természetes porréteg okozza, hanem egy apró élőlény, a háziporatka mikroszkópikus méretűre feltöredezett, levegőben szálló beszáradt széklete. Ez az, ami az allergiás tüneteket kiváltja, hatására tüsszögés, orrdugulás, szemviszketés jelentkezhet – magyarázza dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosa. Az arra érzékenyeknél a poratka asztmát is okozhat, de bőrtünetek – vörösség, viszketés, kiütések - is jelentkezhetnek. A panaszok a téli időszakban felerősödnek egyrészt, mert több időt töltünk a lakásban, másrészt a fűtési szezonban magasabb belső páratartalom is kedvező feltételeket biztosít az atkák elszaporodásához. A poratka elhalt emberi hámsejtekkel táplálkozik, így legnagyobb mennyiségben az ágyban, szőnyegeken, plüssállatokon, kárpitozott bútorokon található. A teljes elimináció valóban sziszifuszi munka, a poratka eltávolítása a beteg lakókörnyezetében lehetetlen feladatnak tűnhet, s a folytonos takarítás, porszívózás is szélmalomharc csupán.

Tartós megoldás

Az immunterápia lényege, hogy a kezelés során a beteg a tüneteit okozó allergén tisztított kivonatát kapja, szigorúan szabályozott dózisban. A 3-5 éven át tartó terápia során a beteg szervezete így folyamatosan hozzászokik a korábban tüneteket okozó allergénhez és végül megtanulja panaszok nélkül elviselni azt. A gyakorlatban mindez azt jelenti, hogy az őszi-téli időszakban, az átlagosnál gyakoribb és alaposabb takarítás nélkül sem jelentkeznek majd a tünetek. Nem okoz gondot, ha a nyaralás alatt padlószőnyeggel borított a szoba és a lakberendezés során sem kell kizárólag a könnyű tisztíthatóság alapján válogatnunk a bútorok közül. Az életminőségen túl az immunterápia a betegek egészségében is számottevő javulást eredményez. A tünetek megszűnése mellett a kezelés meggátolja a további allergiák kialakulását és megelőzi az allergiák szövődményeként gyakran jelentkező asztmát is.

Rövidebb kezelés, hosszútávú előnyökkel

Az Akadémia kiadásában megjelenő tudományos folyóirat, az Annals of Allergy, Asthma and Immunology októberi számában közölt kutatás alapján a háziporatka allergiás gyermekek körében az immunterápia – az ajánlott 3-5 éves időtartammal szemben – már 3 év alatt eredményesen alkalmazható. A vizsgált asztmás gyermekek ötven százalékánál az immunterápiás kezelés harmadik évében jelentős mértékben csökkent, vagy szükségtelenné vált a kiegészítő gyógyszerek alkalmazása. Az immunterápiás kezeléssel elért javulás hosszú távon meghatározza a beteg életét, a kezelés segítségével 10-12 éves tünetmentes időszak érhető el. Amint a frissen közölt eredmények is bizonyítják, az immunterápia gyermekek esetében is hatékony eszköz az allergiás, asztmás tünetek kezelésében.

www.allergiaközpont.hu

Kép forrása: www.gettyimages.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja