SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Rövidebb a táppénz, ha mozgunk

Családinet [cikkei] - 2012-10-29
A felnőtt lakosság jelentős része megélte már a hát-, különösen a derék fájdalmát. Dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical holisztikus szemléletű ortopéd orvosa azoknak ad tanácsot, akik aktívak kívánnak maradni és szeretnék lerövidíteni a munkából való kiesést.

Az ágynyugalom nem kívánatos

A Spine szakmai folyóiratban megjelent belga tanulmány szerint sokkal gyorsabban visszatérhetnek a munkájukhoz a derékfájdalom miatt szenvedők, ha az orvos nem csak konstatálja a mozgáskorlátozottságukat, de kivezető utat is képes nekik mutatni.

A nem-specifikus derékfájdalom, vagyis amelyet nem valami speciális eltérés okoz, nagyon gyakori és költséges probléma. Csupán Belgiumban ez okozza a fizikai munkások negyedének tartós mozgáskorlátozottságát. A felépülés gyakran évekig tart, sőt, sokszor életfogytiglan tartó rokkantsággal kell számolni, ami nyilván a betegnek és a társadalomnak is meglehetősen költséges végkifejlet.

A szakemberek 506 – jórészt fizikai – munkást vontak be a kutatásba, akik a derékfájdalmaik miatt éppen táppénzen voltak. A dolgozókat véletlenszerűen két csoportra osztották: az egyik csoportnál csupán a Belgiumban szokásos módon megállapították a mozgáskorlátozottság mértékét, a másik csoportot viszont emellett orvosi és életmódbeli útmutatással is ellátták. Olyan tanácsokat kaptak, mint, hogy tartózkodjanak az ágynyugalomtól és próbáljanak annyira aktívak maradni, amennyire lehetséges. Ugyanakkor megnyugtatták őket, hogy a fájdalom előbb-utóbb alább fog hagyni. (Olyan súlyos panaszokkal rendelkező munkásokat, mint például az isiász, nem vontak be a felmérésbe.)

Derékfájdalom miatt rokkantság?

Az eredmények azt mutatták, hogy akik életvezetési tanácsokat is kaptak, nagyobb eséllyel épültek fel a betegségükből és térek vissza a munkába, ez mindössze 4 százalékuknak nem sikerült egy év után sem. Ezzel szemben, az egyszerűen csak „rokkantosítottak” 8 százaléka volt képtelen egy év után a munkába való visszatérésre. A szakemberek szerint ezen különbség fő oka az orvosi hozzáállás volt, amely biztatta és a helyes irányba terelte a betegeket.

A kutatás fő következtetése szerint nagyon sokat tesz hozzá a betegek felépülési esélyeihez a megfelelő felvilágosítás, tanácsadás és az aktív élet propagálása. Vagyis mindenképpen a „rehabilitáció-orientált megközelítés” lenne a kívánatos, amelynek ráadásul már az első vizitek alkalmával meg kellene történnie. Ha ugyanis a beteg az első hat hét során nem kap szakszerű útmutatást az optimális kezelésre és életmódra vonatkozóan, nagyobb eséllyel alakulhatnak ki a betegség „mellékhatásai”. Ezek pedig tovább növelhetik a munkából való kiesés időtartamát.

Személyre szabottan kell megtalálni a megoldást

- Nagyon fontos lenne, hogy mi, szakemberek is próbáljuk a fájdalmakkal érkező beteget meggyőzni a mozgás és az aktív élet jelentőségéről. Ez nem csak fizikailag segít, de a páciens érdeklődésének fókuszát is képes pozitív irányba terelni, és meggyőzni őt arról, hogy ura a testének és képes kezelni a fájdalmat. – ismerteti dr. Dobos Márta, az Oxygen Medical holisztikus szemléletű ortopéd orvosa. – Az orvosi vizsgálat és ellenőrzés azonban elengedhetetlen, hiszen minden páciensnek személyre szabottan kell ajánlani azt a mozgásformát, amely az ő kora, állapota, problémája, edzettsége mellett a legoptimálisabb.

www.oxygenmedical.hu

Kép forrása: www.gettyimages.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja