SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nátha vagy allergia? - Gyerekek is szenvednek a pollenallergiától

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-05-04
Tüsszög, köhög, folyik az orra, viszket a szeme. A pollenallergia már nemcsak óvodás vagy kisiskolás korban jelentkezhet, akár már a bölcsődei évek alatt megjelenhetnek az allergiás tünetek. Pont akkor, amikor elkezd közösségbe járni a gyerek. Így sokszor nehéz eldönteni, hogy valójában csak nátháról vagy esetleg allergiáról van-e szó. Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt többek között ennek a két betegségnek a megkülönböztetéséről is kérdeztük.

Sosem felejtem el azt az erdei tábort, ahol az egyik gyerek annyira rosszul lett, hogy orvost kellett hozzá hívni. Bár szedte az allergiás és asztmás gyógyszereit, a táborban nagyon felerősödtek a tünetei és napról napra egyre rosszabbul lett, alig kapott levegőt és vérvörösek voltak a szemei. Szegény aludni sem tudott.

A statisztikák szerint ma minden harmadik ember allergiás.

pollenallergiacenczi képe a Pixabay-en

Tünetek

Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász azt mondja, a pollenallergia állhat fenn abban az esetben, ha a gyerekünknél láz, hányás és hasmenés nélkül érzékeljük az alábbi tüneteket:

  • tüsszögés
  • vizes orrfolyás
  • orrdugulás
  • szemek bepirosodása
  • könnyezés
  • szem és orrviszketés

”Szemviszketésnél fontos kiemelni, hogy pollenallergia esetén a gyermek mindkét szeme viszket. Ha csak az egyik szeme viszket, akkor előfordulhat, hogy valami belekerülhetett a szemébe.” – emeli ki a szakértő.

Allergia vagy nátha?

allergia vagy nátha?Andrea Piacquadio fotója a Pexels oldaláról

A tüdőgyógyász azt mondja, van néhány olyan ismertetője az allergiának, amelyek segíthetnek megkülönböztetni a náthától.

  • Ha a tünetek nem múlnak el teáktól és nátha kezelésére alkalmazható gyógyszerektől 5-7 nap alatt.
  • Ha a tünetek nem a közösségbe járás kezdetétől kezdődnek. Pollenallergiánál a tünetek szeles időben és kint a szabadban kifejezetten felerősödhetnek, leginkább a kora reggeli, illetve az esti órákban.
  • Ha a tünetek egy tengerpari nyaralás alatt vagy egy hegyi kirándulás alkalmával átmenetileg megszűnnek, szintén allergiára kell gyanakodni.

Diagnosztizálás

allergia vagy nátha?
Gustavo Fring
fotója a Pexels oldaláról

A szakértő szerint gyerekkorban sokkal nehezebb megmondani, hogy allergia okozza-e a panaszokat. Dr. Hidvégi Edit praxisában 2 éves és 3 hónapos volt a legfiatalabb gyermek, akinek igazoltan pollenallergiája volt.

”2 éves kor alatt csak vérből lehet meghatározni, a bőrpróba ugyanis nem mérvadó. 2 éves kor után el lehet végezni a légúti allergénekkel a bőrpróbát, de a bőrreakciók nem mindig annyira hitelesek, mint később, mondjuk 5 vagy 10 éves korban.” – árulja el Dr. Hidvégi Edit.

Hozzáteszi, hogy ez a vizsgálat azonban csak azt jelenti, hogy érzékeny-e a gyermek az adott allergénre. Vagyis az nem biztos, hogy az is okozza a tüneteit.

Az asztma diagnózisában pedig, mint mondja, szerepel a légzésfunkciós vizsgálat, ezt azonban nagyon kicsi gyermekeknél nem lehet elvégezni.

”Egy kicsi gyereknél, ha 3-szor találkoznak sípoló légzéssel, akkor szokták azt mondani, hogy kezelendő az asztmás jellegű hörghurutja. A kisgyermekek légzése azonban egy vírusfertőzéstől is lehet sípoló, vagyis ilyenkor egyáltalán nem biztos, hogy asztmás.” – hívja fel a figyelmet a szakértő.

pollenNita fotója a Pexels oldaláról

Mindössze pár hónap, ami pollenmentes egy évben, nagyjából novembertől januárig.

A fa- és bokorfélék már februártól virágoznak, március végétől, április elejétől nyílnak a fűfélék, a gabonapollen május környékén, a gyomnövények pedig - köztük az üröm és a parlagfű, amelyek kifejezetten allergizálnak-, az nyáron jelentkezik, és egészen szeptemberig, vagy akár október közepéig is tarthat.

”A parlagfűnek kifejezetten agresszív a pollenje, ami azt jelenti, hogy tüskés a felszíne, és ahogy beletapad az orrnyálkahártyába, ott ezeken a tüskéken keresztül beengedi az orrnyálkahártyába az allergénjeit. Ha pedig azok bejutnak a szervezetbe, akkor úgynevezett IgE mediálta reakciókat váltanak ki. Az első találkozásnál kialakulnak a memóriasejtek, és az allergiásoknál elkezdődik az IgE termelés, ami a tüneteket kiváltja. A nem allergiásokat az különbözteti meg ettől, hogy nekik nem indul el az IgE termelés.” – árulja el Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász.

Kezelés

”Gyerekkorban is lehet már antihisztaminokat adni. Van csepp és szirup formájában, nagyobb gyerekeknek tabletta formájában. Minden készítményre rá van írva, hogy mennyi idős kortól lehet alkalmazni. 3 éves kortól lehet úgynevezett intranazális szteroidokat használni, ezek olyan orrspray-k, amik az orrnyálkahártyának az allergiás megduzzadását tudják csökkenteni, ezeket csak az orvos tudja felírni.” – mondja a szakértő.

Asztma

asztmaEdward Jenner fotója a Pexels oldaláról

A tüdőgyógyász arra is kitér, hogy a pollenektől nemcsak allergia, hanem asztma is kialakulhat. Ha az orr ugyanis kiszűri ezeket a polleneket, akkor kevesebb jut le a tüdőbe, de ha sok lejut, akkor a gyermeknek nemcsak szénanáthája, hanem asztmája is lesz ezektől a pollenektől.

”Ott is ugyanez az IgE mediálta allergiás reakció indul be. Ez az asztma esetén hörgőszűkülettel, hörgőgörccsel jár, és ez okozza a sípoló légzést. Akut asztmás tünetek esetén hörgőtágító inhalálása segít a leggyorsabban, de súlyos esetben szükség lehet szteroidos injekcióra is. Megelőzésként pedig szteroid és hörgőtágító kombinációjának a belégzése javasolt.” – mondja Dr. Hidvégi Edit.

Hozzáteszi, hogy a rohamoldó gyógyszer belélegzése nem egyszerű, a spray-s készülékeket ugyanis egyszerre kell nyomni és szívni. Ezt azonban a gyermekek és az asztmás roham alatt a betegek nem tudják kellőképpen összeegyeztetni. Ezért úgynevezett térfogatnövelő eszközöket fejlesztettek ki. A maszkosat 4-5 éves kor alatt, a szájrésszel rendelkezőt ezen életkor felett javasolt használni. Szintén nagyobbaknak készültek a por formájú gyógyszert tartalmazó belégző eszközök.

Mind ezek mellett, a szakember kifejezetten javasolja az úszást, és a légzőizmok erősítését különféle gyakorlatokkal, valamint mint mondja, gyerekeknél 6 éves kor felett immunterápia is alkalmazható.

Ki lehet nőni?

asztma gyerekkorbancottonbro fotója a Pexels oldaláról

Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász hangsúlyozza, hogy az allergia hajlam öröklődik. De vajon tényleg ki lehet ezt nőni?

”Előfordulhat, hogy az allergia megjelenése után idővel lecsengenek a tünetek és akár néhány évre el is tűnik, aztán újra visszatérnek a panaszok. De akadnak olyanok is, akiknél életük végéig fennmaradnak a tünetek.” – emeli ki a szakember.

Tehát jelenleg nem gyógyítható, de a betegek jelentős része tünetmentessé tehető.

Kiváltó okok

Az allergia kialakulásának okairól a mai napig folynak kutatások. Néhány allergiára hajlamosít tényező:

  • légszennyezés
  • dohányfüst
  • illatok: dezodorok, különféle spray-k, bútorillat, illóolajok, kamilla gőze stb.
  • kemikáliák
  • antibiotikumok
  • egészségtelen táplálkozás, mozgásszegény életmód
  • stressz

Légtisztítók ellenben hozzájárulhatnak ahhoz, hogy megelőzzük az allergia kialakulását.

Allergiás gyerek is tud teljes életet élni

Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász szerint az a jó, ha egy gyerek gyógyszere úgy van beállítva, hogy nem érez mellette semmilyen panaszt. Vagyis ugyanúgy tud sportolni, táncolni, énekelni, akárcsak a többi gyermek.

Indexkép: Luisella Planeta Leoni képe a Pixabay-en

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja