SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen

Németh Ági [cikkei] - 2004-02-28
Gyógynövények A-Z-ig
Gyógytea receptek betegségeinkre

Apróbojtorján / agrimonia eupatoria /
Gyógynövényekkel felvértezve a betegségek ellen

Apróbojtorján / agrimonia eupatoria /

A magyar népgyógyászat egyik nélkülözhetetlen gyógynövénye az apróbojtorján.
Patikai párlófűnek, agrárnyomnak, királynéasszony káposztájának és Szent Pál füvének is nevezik. Szinte az egész világon megterem, nem egy kényes növény. Szereti a napos, száraz területeket, mezőket, erdőszéleket és útszegélyeket. Kis sárga virágai nyúlánk fürtökben fejlődnek Már a középkorban is nagy jelentőséget tulajdonítottak neki. Mágikus ereje miatt tisztelték. A régi egyiptomiak is használták és csodálták gyógyító erejét. Az olyan emberek számára, mint az énekesek, illetve akik sokat beszélnek, mert ebből élnek, rendkívül fontos növény. Ha rendszeresen öblögetnek a teájával, nem kell félni a hangszál- és torokgyulladástól.

Gyógyhatásai: Gyulladáscsökkentő, általános immunerősítő
Hatóanyagai: illóolaj és csersav

Mire használják:

  • torok öblögetésre
  • máj bántalmakra
  • epe problémákra
  • légcsőhurutra
  • reumatikus fájdalmakra /ezekre fürdő az ajánlott/
  • Szájüregi problémák kezelésére

Általános tea: Egy teáskanál teafüvet 2dl forrásban lévő vízzel leforrázunk, és pár percig állni hagyjuk, ezután leszűrjük Ha kihűlt, naponta többször lehet vele öblögetni.

Máj- és epepanaszokra gyógytea:
100gr apróbojtorján
100gr közönséges galaj
100gr szamosmüge

A teafüveket 1:1 arányban összekeverjük. Egy kávéskanál tea komponenst, 2dl forrásban lévő vízzel leforrázunk. 5 percig állni hagyjuk és utána leszűrjük. Ha kihűlt, kortyolva isszuk.
Napi egy csésze ajánlott.

Szájbetegségekre ajánlott tea:
20gr zsurló
30gr apróbojtorján
40gr fekete szederlevél
A teafüveket összekeverjük, és egy kávéskanálnyit 2dl forrásban lévő vízzel leforrázunk. 5 percig állni hagyjuk és utána leszűrjük. Ha kihűlt, lehet vele öblögetni.

Egy jó tanács; kényelmesebb, ha a teafüvet rögtön teatojásba tesszük, nem kell szűrögetni!

Ülőfürdő:
100gr-ot 2 l forrásban lévő vízben 5 percig főzzük, majd leszűrjük és fürdővizünkbe öntjük.

A friss növény nagyon kellemes illatú, ha van lehetőségünk ültessünk kertünkbe!

A gyógyteák használata elött kérjük ki háziorvosunk tanácsát !

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja