SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az allergia

[cikkei] - 2004-02-16
Allergiának az emberi szervezet, a számára valamely idegen anyag jelenlététre történő heves reakcióját nevezzük. Vagyis az allergia egyszerűen túlérzékenységet jelent.

A ma már népbetegségnek számító allergia civilizációs betegség. Vagyis minél inkább eltávolodunk a természetes életmódtól, annál több embernél jelentkezik a tünetcsoport.

Rendkívül széles skálájú, kellemetlen, gyakran súlyos, időnként kifejezetten veszélyes tünetegyüttes. A panaszokat kiváltó anyagokat allergénnek nevezi a szakirodalom. Eredete lehet szerves, élő anyag / pl. pollen, atka, szőr, gomba, élelmiszerben fehérje vagy cukor, liszt /, illetve szervetlen, mechanikai / pl. bányászoknál a kőpor / vagy kémiai hatású / pl. élelmiszertartósító adalékanyagok, ételszínezékek, mosó- és tisztítószerek , kozmetikumok, műszálas ruhanemű, kenő - és hajtóanyagok, építőanyagok, égéstermékek /. Mivel ilyen sokféle anyag válthat ki a szervezetből túlérzékenységet, a tünetek is igen sokfélék lehetnek.

  1. légúti tünetek: szénanátha, vagy annak súlyosabb változata; az asztma
  2. bőrtünetek: a pici piros kiütés, hólyagos kiütés, vörös bőrfelület, pörkös bőrfehéredés, bőrkiszáradás, hámlás, elszíneződések / pigmentáció /, ekcéma, de lehet egészen súlyos, csaknem teljes testre kiterjedő változata is.
  3. anyagcsere zavarok: ezt elsősorban élelmiszerek váltják ki, a hányás - hasmenéses tünetektől kezdve egészen az életfunkciók veszélyezettségéig terjedő tünettegyüttessel, leggyakoribb allergének a tejcukor, a fehérje, a liszt és a tartósítószerek.

Amire a szülőknek figyelni érdemes: a szénanátha nagyon fiatal korban jelentkezhet. A hajlam genetikailag öröklődik, de mindig kell hozzá valamely külső, a folyamatot beindító tényező. Tünetei: légszomj, kapkodó, nehezített légzés, nagyon piros vagy épp nagyon fehér bőr, az oxigénhiánytól elkékülő ajak jelzi a rohamot. Ha előszőr tapasztaljuk ezt gyermekünknél, nagyon fontos, ne essünk pánikba, bármíly rémísztő is a látvány! Ha szobában volt a gyermek, azonnal friss levegőre kell vinni, mert a szobában volt valami, ami kiváltotta a rohamot / pl. takarításkor lakáspor/, ha szabad levegőn jelentkezett a roham, akkor épp fordítva: azonnal zárt térbe kell mennünk, mert valószínűleg a légkörben van jelen a "bűnös". És természetesen azonnal orvoshoz kell fordulni. Tüneti kezelést tudnak alkalmazni, s a gyermek korának megfelelő módszerekkel meghatározni a zavaró anyagot.

Hasonló a helyzet az ételekkel szembeni allergiánál. A hányás, hasmenés nem mindjárt jelentkezik, csak nagyon súlyos esetben. Kiütések a bőrön, elhalványodó vagy nagyon sötét foltok, bőrhámlás, viszketés jelzi az anyagcsere felborulását. Ebben az esetben is orvoshoz kell fordulni.

Kicsi gyermekeknél nagyon nehéz meghatározni az allergiát kiváltó anyagot. De a szülők zseniális megfigyelők. Jól megfontolt eljárással az orvos és a védőnő segítségével többnyire ki lehet szűrni, mely anyagra reagál túlzottan a gyermek, ezek kerülésével, megfelelő táplálkozással és életvitellel, gyógyszerek szedésével jól egyensúlyban tartható a gyermek állapota. Az allergia, néhány valóban súlyos, speciális típusától eltekintve, a gyermekek fejlődésében nem okoz károsodást.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja