SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megőrült a macskám!

Kókai Kata [cikkei] - 2006-06-26
Sokak szájából hangzott már el a kijelentés „Megőrült a macskám!”. De vajon tényleg őrült? Vagy ilyen a macskák természetes viselkedése?

Mielőtt megvásároljuk házi kedvencünket, elképzeljük amint este a kanapén eldőlve nézzük a tévét, kedvencünk pedig kedvesen odakucorodik és dorombol. Aztán amikor hazavisszük, kiderül, hogy nem is olyan kedves, nem csak szétrágja és összekarmolja a bútorokat, de a közelébe sem mehetünk. Vajon ilyen szeszélyesek a macskák, vagy ez csak reakció egy új helyzetre?

Optimális idő

Nem a gazdi hibája, ha a macska képtelen megtalálni a helyét, vagy éppen túl vad. A macskák 2-7 hetes korukban élik meg gyerekkorukat. Ahogyan egy felnőtt ember is agresszív ha gyermekkorában rossz környezetben nevelkedett, úgy a macska viselkedését is döntően befolyásolja élete első néhány hete. Ha korábban rosszul bántak vele, nagyobb korában is vad lesz. Ha pedig szeretetteljes gondoskodás vette körül, akkor felnőtt macskaként is ezt igényli.

Ha a macska tenyésztőjén kívül más ember nem került a kiscicák közelébe, s tőle sem kaptak megfelelő gondoskodást, megvásárlásukat követően az új gazdival szemben félénkek lehetnek. Ha pedig egy macska fél, ösztönösen biztonságos helyre húzódik és igyekszik kerülni minden kontaktust az idegenekkel. Olykor őrültnek tűnhet viselkedése, pedig csak igyekszik elmenekülni a félelem forrásától.

Véletlen balesetek

Nem egyszer a kiskori balesetek is távolságtartóvá tehetik a macskákat. Főként akkor, ha olyan gyerekekre vannak bízva, akik még nem tudják, hogyan kell bánni egy ilyen apró élőlénnyel. Előfordulhat, hogy meghúzzák a fülét, véletlenül rácsukják az ajtót, esetleg leejtik. Ezek az emlékek mind nyomot hagynak a macskákban, s felnőtt korukban ösztönösen távolságtartóak lesznek az emberekkel szemben. Ugyanakkor, ha kiskorukban rengeteg simogatást, finom ételeket és gondoskodást kapnak, akkor különleges társsá válhatnak.

A játék szerepe

A kiscicák életében a játék is fontos szerepet kap. Akár testvéreikkel, akár az emberekkel játszanak, az fontos hatással lehet felnőttkori személyiségükre. Ha a kismacska nagyobb cicákkal volt összezárva és állandóan hátrányos helyzetbe került, az kihat a felnőttkori személyiségére. A korabeliekkel való játék azonban segít fejlődésében.

Hagyjuk a macskát

Soha nem szabad egy macskát arra kényszeríteni, hogy játsszon, vagy mellettünk aludjon. Hagyni kell, hogy a saját tempójában alkalmazkodjon az új környezethez. A saját kis területe, melyen biztonságban érzi magát, csak az övé, és ez maradjon is így. Ne érintsük meg, amíg ő oda nem jön, ne próbáljuk evésre kényszeríteni, ha nem akarja.

Macskánk valószínűleg kiskori rossz emlékei miatt bizalmatlan. Akkor fog megbízni bennünk ha látja, hogy nem akarjuk bántani. Ehhez pedig szükséges, hogy alkalmazkodjunk hozzá. Néhány hét alatt megszokja jelenlétünket, és kedvesebb lesz.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja