SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az új macska beilleszkedése

Kókai Kata [cikkei] - 2006-01-30
A macskák rendkívül érdekes állatok, különleges, egyedi személyiséggel rendelkeznek, és nem szeretik a változásokat. A mindennapokban is odafigyelést, gondoskodást igényelnek.

Ha a családba új négylábú érkezik, esetleg költözésre kerül a sor, különleges figyelmet kell szentelni már meglévő állatainkra. Emellett a mindennapokban is igénylik a törődést, hiszen nem plüssjátékok, hanem élőlények. Mielőtt a kedvenc megvásárlására kerülne a sor, fontos megismerni igényeit, fajtájának jellegzetességeit.

Választás, gondoskodás

A házi macskák általában kevesebb odafigyelést igényelnek; a megfelelő táplálékon, a törődésen túl nincs szükségük különleges odafigyelésre. Egyes fajták (pl. tenyésztők által, mesterségesen létrehozott fajok) érzékenyebbek lehetnek, s nem csak a táplálék gondos megválasztása ró feladatot a gazdira, de a környezetet is alaposan meg kell választani.

Általános tévhit, hogy a lakásban tartott macska kevésbé van kitéve a veszélyeknek, sérüléseknek. A lakásba behozott kabáton, cipőn is megragadhatnak olyan anyagok, amik számára veszélyt jelenthetnek, így a védőoltások, a féreghajtó tabletták beadását soha nem szabad elhanyagolni.

Új macska, régi macska

A macskák leggyakrabban igyekszenek távol tartani magukat minden új dologtól, nem szeretik a környezetükben lezajló változásokat. Ha új macska érkezik otthonunkba, nem valószínű, hogy azonnal harcra kerülne a sor; a hosszabb ideje itt élő négylábú inkább igyekszik távol tartani magát az új jövevénytől.

Kedvenc háziállatunk új társára kétféleképpen reagálhat; vagy félrehúzódik, és hosszú napok elteltével is kerüli az új jövevény társaságát, vagy agresszíven, támadással reagál. Reakciója általában egyedi természetétől, nemétől, életkorától függ. A bemutatást követően a barátkozást, a közös játékot soha nem szabad ráerőltetni négylábú barátunkra.

Szoktatás, az új macska bemutatása

A macskák ragaszkodnak megszokott életterületükhöz, melyet saját territóriumuknak tekintenek. Gazdájukat egyfajta csapattagként kezelik, akivel megosztják területüket. Az embereket könnyebben elfogadják, hiszen ők biztosítják a számukra szükséges életfeltételeket, más macskákat azonban ellenségként kezelhetnek. Éppen ezért időt kell hagyni számukra, hogy saját tempójukban játszódhasson le a megismerkedés folyamata.

Egyes macskák néhány nap alatt összebarátkoznak új társukkal, míg másoknak ez akár hetekbe, hónapokba is telhet. Fontos, hogy az új jövevény számára legyen elkerítve egy külön rész. Kinevezhetünk erre a célra egy szobát, egy fotelt, vagy egy berendezett macskaházat. Elengedhetetlen, hogy az új macskának is legyen egy saját területe, ahová visszavonulhat, ha támadásnak van kitéve. Azzal, hogy saját területet adunk neki, megkönnyítjük a beilleszkedést is.

Az új négylábú kiválasztásánál nem csak a nemére, de környezetére is ügyelni kell. Ha más macskákkal együtt nevelkedett, valószínűleg könnyebben alakítja majd ki kapcsolatát már meglévő háziállatunkkal. A hasonló életkor, illetve azonos nem szintén segítséget nyújthat. A legfontosabb, hogy időt adjunk macskánknak az ismerkedésre, és soha ne büntessük azért, ha nem fogadja jó szívvel az új házi kedvencet.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja