SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megőrült a macskám!- 2. rész

Kókai Kata [cikkei] - 2006-07-07
Az első részben már felfedtük a macskák viselkedésének okát. Most igyekszünk azt is megosztani a gazdikkal, hogy lehet megérteni egy macska viselkedését.

A macskák nagyban különböznek a kutyáktól, éppen ezért sokan csak egyik, vagy másik fajt kedvelik. Míg a kutyák kivétel nélkül kedvesek és értékelik a simogatást, addig a macskák egyenként külön egyéniségek. Egyik macska az ajtót is ki tudja nyitni, a másik ellenállhatatlanul hízeleg gazdájának, de vannak olyanok is, akik gazdájukat csak egy idegennek tekintik. Meg kell értenünk viselkedésüket, logikájukat, hogy tudjuk miért viselkednek néha furcsán.

Milyen a normális macska?

Mi gazdik nem egyszer abnormálisnak ítéljük meg macskánk viselkedését, pedig valójában nem ismerjük általánosságban a macskák jellemzőit. Azt tekintjük alapnak amit már korábban láttunk; a házi macskákat, akiket mi neveltünk fel. Ha azonban idősebb macska kerül hozzánk, akit nem mi neveltünk, értetlenül állunk furcsa viselkedése előtt. Pedig valójában nem egyszer mi nagyítjuk fel a problémát, és csak egy természetes reakcióról van szó.

Macska logika

Nem egyszer nagy szemeket meresztünk a macskára, kidobjuk a lakásból, akár még kiabálunk is vele, ha olyat tesz, ami számunkra logikátlan. Könnyen előfordulhat, hogy az addig gondosan használt alom helyett a fürdőszobát, vagy éppen az ágyat jelöli ki kedvencünk mellékhelységnek.

Bármennyire is furcsán hangzik, az ő szemszögéből tekintve ez teljesen logikus. Nem egyszer az alom jelenti a problémát, a macska számára idegen és kényelmetlen anyag. Lehet, hogy a gazdinak az öntisztítós, kemény alom a legkényelmesebb, de a macska nem értékeli, hogy a kemény kavicsszerű anyag nyomja apró mancsait.

Csíkos bútorok

A macskatartók körében nem ritkaság az összekarmolt bútor látványa. Persze ezt is szeretjük macskánkra kenni, s azonnal személyes támadásnak vesszük. Pedig a macskák csak a legritkább esetben sértődnek meg annyira, hogy szánt szándékkal bosszantsák gazdájukat. A karmolászásnak rengeteg természetes oka van.

Először is a macskák igyekeznek jó állapotban tartani körmeiket. Velünk ellentétben ők nem rendelkeznek az ehhez szükséges eszközökkel, így marad a bútorok, és minden elérhető tárgy összekarmolása. Emellett az izmaikat is tornáztatják, s területüket is megjelölhetik vele. A természetben a fákat használják erre a célra, lakásban tartva azonban a bútor tűnik a legmegfelelőbbnek.

Az agresszió

Mi emberek olykor nem értjük meg az állati viselkedést, pedig az evolúció korai szakaszában még mi is ilyen jellemvonásokkal rendelkeztünk. Nem egyszer megkarmolnak minket kedvenceink látszólag ok nélkül. Pedig valójában tudhatjuk, nem mi váltottuk ki ezt a reakciót. Lehet, hogy korábban már valami zavarta (észrevett egy idegen macskát az ablakban, vagy kutyaugatást hallott), s mi pont rosszkor jelentünk meg. Ritka eset, hogy egy macska valóban agresszívan viselkedik. Ez általában a gyermekkori rossz emlékeknek, a rossz nevelésnek köszönhető. Persze az is előfordulhat, hogy macskánk egy kicsit hevesebb természet.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja