SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Karácsony és macskáink

Kókai Kata [cikkei] - 2004-12-09
A karácsony macskánk számára is csak egy ugyanolyan nap, mint a többi. Ám számunkra sok kellemetlenséget okozhat, ha megfeledkezünk négylábúnkról.

 

Felcsillannak az első ünnepi díszek, felcsillan macskánk szeme is, akár a mágnes, úgy vonzza a számtalan, szebbnél szebb dísz. Az ünnepi előkészületek, az ajándékvásárlás, sütés-főzés gyakran elfeledteti velünk házi kedvenceinket, akik jobb híján rosszalkodással, szomorú szemekkel és korgó gyomorral igyekeznek felhívni magukra a figyelmet.

 

Persze terráriumban tartott hüllők (pl. teknős) nem tesznek kárt az ünnepi vacsorában, ám macskánk hajlamos belekóstolni az asztalon felejtett ünnepi falatokba. Ez persze nem csak a gazdi ünnepi hangulatát, de macskánk gyomrát is tönkre teheti. Igaz, hogy a legtöbb cica válogatós, és a húst értékesebb falatnak találja, mint az édességet, mégis érdemes odafigyelni rá, hiszen a csokoládé-, sütemény- vagy szaloncukor komoly károkat tehet a gyomrában.

 

Azt se felejtsük el, hogy nem tudja kinyitni az édességek csomagolását (szaloncukor, muffin), s előfordulhat, hogy ezzel együtt fogyasztja el, ami komoly problémákhoz vezethet. Megelőzésképpen érdemes megfogadni néhány jó tanácsot:

 

  • Az édességeket mindig zárható dobozban tartsuk, a szaloncukor pedig a fenyő felsőbb ágaira kerüljön!
  • Bármilyen kérlelően is néz kedvencünk, egyetlen falat édességet se adjunk neki, a saját érdekében!
  • Magyarországon a legtöbben halászlét, s más halételeket fogyasztanak karácsonykor. A maradékot mindig válogassuk ki, mielőtt macskánknak adnánk; a szálka az ő torkán is könnyen megakadhat!
  • A karácsonyfaégők vezetékét takarjuk le, vagy magasra akasszuk, mert macskánk játék közben akár véletlenül is eltépheti/megrághatja.
  • Az alsó ágakra ne kerüljön semmi olyan dísz, amely kárt tehet kedvencünkben (törékeny üveggömb, szaloncukor, szúrós díszek).

 

Érdemes már néhány nappal az ünnepek előtt megvenni kedvencünk számára az eledelt, macskafüvet, esetleg tejet, így nem kell aggódnunk, hogy macskánk mit egyen.

 

Kutyák esetében bonyolultabb a helyzet, esetükben nagyobb elővigyázatosságra van szükség. Nagyobb termetük miatt érdemes a karácsonyfát rögzíteni, hogy fel ne borítsák, illetve állványra is helyezhetjük, hogy ne érjék el a díszeket.

 

Persze a legfontosabb, hogy a szeretet ünnepén is ugyanúgy gondoskodjunk róluk, mint az év többi napján. Némi törődéssel megelőzhetjük a kellemetlenségeket.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja