SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kutyák fehérjeszükséglete

Kókai Kata [cikkei] - 2006-05-10
Sokszor megveszzük a legszebb, legdrágább kutyatápokat, pedig valójában kutyánk más tápanyagokat igényelne.

Fontos megértenünk, hogy nem minden kutyatáp alkalmas kedvencünknek, s az sem mindegy, milyen formában és mekkora mennyiségben kapja meg a számára szükséges tápanyagokat. Ahhoz, hogy kutyánk hosszú, boldog életet éljen, oda kell figyelnünk a megfelelő táplálékra is.

Fontos megérteni a fehérje kutyák táplálkozásában játszott szerepét, hiszen az idősebb kutyák, illetve a kiskutyák az egészséges felnőtt kutyához képest nagyobb mennyiséget igényelnek ebből a tápanyagból. Bár korábban ezt az állítást nem tartották helytállónak, ma már kutatások bizonyítják, hogy az idősebb kutyák életében fontos szerepet játszik a magasabb fehérjetartalmú tápok fogyasztása.

Az idősebb kutyák több fehérjét igényelnek

A Purina központjában kutatásokkal igazolták, hogy az egészséges idősebb kutyák ugyanolyan mennyiségű fehérjét igényelnek, mint a fiatal felnőtt kutyák, azonban kevésbé képesek hasznosítani azt. Emiatt a ma már sok helyen kapható, kifejezetten idősebb kutyák számára gyártott tápok nagyobb mennyiségben tartalmaznak fehérjét. Ez nem jelenti azt, hogy a táp magasabb kalória értéket érne el, hiszen a gyártók ügyelnek arra is, hogy tartsák a kutya igényének megfelelő energiaszintet.

Egyes idősebb kutyák kevesebbet mozognak, ezáltal kalória igényük is csökken. A táp megválasztása során nem csak az életkort, de a kutya életmódját is figyelembe kell venni. Ha mozgékony, akkor magasabb energiatartalmú tápot válasszunk.

A vemhes kutyák számára is fontos a fehérje

Akárcsak az emberek esetében, a kutyáknál is léteznek olyan életszakaszok, amikor a fehérjebevitel emelése szükséges. A vemhesség idején a kiskutyák fejlődéséhez elengedhetetlen a magasabb fehérjebevitel, főként az utolsó időszakban. Az utolsó trimeszterben a táplálék legalább 21 százalékát proteinnek kell alkotnia. Ha megfelelő tápot adunk kedvencünknek, nincs szükség kiegészítő tápanyagok használatára.

A kiskutyák protein szükséglete

A kiskutyák táplálkozása fokozott figyelmet igényel. Rendkívül gyorsan nőnek, ezért ügyelni kell rá, hogy minden életszakaszban az éppen szükséges tápanyagokat megfelelő arányban kapják meg. A későbbi problémák megelőzésében fontos szerepet játszik, hogy fejlődési szakaszaikban megfelelő mennyiségű tápanyaghoz jussanak. A fehérjék ebben az életszakaszban is kiemelt szerephez jutnak. Hat hetes korukban már készen állnak az elválasztásra, ezzel együtt azonban a tápanyag igényük megváltozik. Dupla annyi lesz a testsúlyukhoz viszonyított tápanyag szükségletük, mint felnőtt korukban.

Az aktívabb felnőtt kutyák szintén magasabb tápanyag igénnyel rendelkeznek. Növelni kell a kalória, a zsír és a fehérje mértékét egyaránt. Fontos, hogy kutyánk mindig az adott életszakasznak megfelelő tápot kápja.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja