SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

45 hetes (11 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

45 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

A kisbaba szempontjából a ház egyik legvonzóbb része a lépcső. Gigantikus méretű mászókának tartja, és nagyon izgatja, hogy a családtagok hogyan képesek rajta fel-le mászkálni. Sajnos még nem rendelkezik azokkal a készségekkel, hogy utánozni tudja őket, ez azonban nem gátolja meg abban, hogy próbálkozzon.

A balesetek elkerülése végett, valamennyi lépcső tetejére és aljához szereljünk fel robosztus, csavarokkal rögzíthető ajtókat. (Ne használjunk harmonika ajtókat, mert ezek megfojthatják a gyermeket, ha a feje beszorul a nyílásba.) Hagyjuk, hogy a kisbaba gyakoroljon, felmásszon az első pár lépcsőfokon, miközben persze szorosan ott vagyunk mellette - a hátrafelé történő lejövetelt legalább egyéves koráig nem kéne gyakorolnia. A lépcsők legyenek kipárnázva, és szintén jó ötlet lehet, szőnyeggel borítani a lépcsősor alját is. Emellett tornaszőnyeget is tehetünk a lépcső alá, hogy tompítsuk az elkerülhetetlen eséseket.
 

Szociális fejlődés

Amint a kisbaba felfogja a „nem” szó jelentését, épp úgy fog vele játszadozni, mint egy érdekes új játékszerrel. Hogy hallhassa a szót (és a vele járó figyelmet is megszerezze), dobol az asztalokon és székeken, húzogatja a ruhánkat, vagy a tárgyakat, amelyeket tiltottá nyilvánítottunk a számára, például a számítógép vagy a telefon vezetékét. Ha nem mondjuk elég gyorsan, hogy „nem szabad”, lassít, szélesen ránk vigyorog, és továbbáll. A játék célja nem az, hogy a tiltott tárgyat megszerezze, sokkal inkább, hogy velünk kommunikáljon. A legjobb, ha nem büntetünk, hanem egyéb biztonságos módokon próbálunk meg együtt játszani vele.
 

Intellektuális fejlődés

A „nem” megértése hamarosan oda vezet, hogy a kisbaba saját maga is használni fogja, akár szavakkal, akár fejrázással kifejezve. Bár lehet, hogy még nem biztos benne, mit is jelent pontosan, természetesnek tűnik számára, hogy a fejét jobbra-balra, és nem fentről le mozgatja- mindez azt jelenti, hogy az „igen” szó megismerése kicsit több időt vesz igénybe. Mihelyst megérti, hogy „nem”, mindenre ezt fogja mondani a fürdéstől elkezdve a pelenkacserén át a kedvenc ételéig. Elég nagy kihívás ételt juttatni egy olyan gyerek szájába, aki őrjöngve rázza a fejét, de szülők millióinak már sikerült - tehát nekünk is fog.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja