SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Babafejlődés hétről hétre - 12 hónapos baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2013-01-16
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre adunk szakértő választ cikksorozatunkban. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

Összefoglaló a tizenkét hónapos baba fejlődéséről

 

FIZIKAI FEJLŐDÉS


Mikor a gyermek az első lépéseket teszi, karjait oldalra csapja, pont, mint egy kisrepülő, hogy egyensúlyát megtartsa. Ahogy nő az önbizalma, leereszti oldalra a karokat és átadja az egyensúlyozás feladatát a törzsizmoknak. Mihelyst kényelmesen meg tud állni, a kisbaba leguggol, hogy felvegyen dolgokat, először csak egyik kézzel, majd a másikkal is.

Megtanulja, hogy teste különböző részei hasonló, de nem mindig ugyanolyan módon dolgoznak.

Szintén mostanában kezdi favorizálni a jobb vagy a bal kezét. A testarányok fokozatosan megváltoznak, a fej relative kisebb lesz a törzshöz képest, mint amilyen újszülöttként volt. Másrészt a gyomor térfogata megnő, ezért egyszerre nagyobb mennyiséget tud befogadni. Tartalmasabb ételeket is eszik, mint a folyékony (magas víztartalmú) anyatej. Összességében az egységnyi testsúlyra vonatkozó táplálék és energia mennyisége tényleg kisebb, de jobban fel tudja a hasznos anyagokat szívni. Ennek ellenére súlya nem csökkenhet, de a növekedési ütem jelentősen lelassul: az első évben születési súlyát megháromszorozza (3 kg-ról 9-10 kg-ra), a második évben csak 2 kg-ot gyarapszik.

Kibújnak a felső középső metszőfogak (1 éves korig) és ez alsó szélsők (16 hónapos korig). A fog áttörését megelőző 2-3 napon a baba nyugtalan, fokozottan nyáladzik, éjszaka felriadhat és hőemelkedése is lehet, a fogínyen egy kis gyulladt "udvar" képződik és egy kékes-átlátszó hólyag jelenik meg.
 

 

 


 






 

INTELLEKTUÁLIS FEJLŐDÉS


Az első év eltelte után már használni kezd egy-két szót és jelentésüket is ismeri. Többnyire sokkal több szót megért, mint amennyit kimond. A hangsúlyozást is még csak próbálgatja, miközben kérdez, felemeli a hangját. Mostanra már ráérez, milyen hasznos dolog a beszéd, és egyáltalán a kommunikáció, mert általa ki tudja fejezni szükségleteit.

Egy év intenzív tanulást követően, meglepő pontossággal olvas az arcunkról, gesztusainkból, illetve hangszínünkből, bár nem biztos, hogy a szavakat is megérti. Néhány kisbaba számára az egész folyamat csak egy játék – megközelítenek egy tiltott területet, majd hátrább lépnek, megrázzák a fejüket, és közben azt ismételgetik, hogy „nem, nem, nem”. Részesítsük alapos dicséretben a gyermeket, hogy az önkontrollja már ilyen korán kezd kialakulni, de ne lepődjünk meg, ha másnapra már másképpen cselekszik.

 

 

 


 

SZOCIÁLIS FEJLŐDÉS


Sok 1 éves csöppség megpróbálkozik az ütlegeléssel, a harapdálással, és az agresszió más formáival, főleg ha a testvérektől, vagy más gyerekektől is ezt látja. Bár a kisgyermek még nem érti, hogy másokat is megsebesíthet, fontos tisztázni, hogy a viselkedése nem elfogadható.
 

HOGYAN ETESD? 


Folytassuk a hozzátáplálást, amelyet a 6. hónapban (vagy a negyedikben) elkezdtünk. Már adhatunk a gyermeknek tehéntejet is a tejtermékeken kívül, sőt a mézzel, gyógyteákkal, tojással is próbálkozhatunk már. Ahol fennáll a veszélye a tojás, tej, hal vagy az olajos magvakkal kapcsolatos allergiának, ott célszerű szakemberrel konzultálni arról, hogy mikor vezessük be a gyermekünk étrendjébe ezeket az összetevőket.

Ha még szoptatjuk a gyermeket, akkor nem kötelező 12 hónap után abbahagynunk. Amíg a gyermek kívánja és van rá lehetőségünk, addig táplálhatjuk még anyatejjel a babát. Azonban, ha valami miatt az elválasztás mellett döntünk, akkor fokozatosan tegyük azt meg!
 

 

 


 


 

HOGYAN SEGÍTHETED, FEJLESZTHETED?


A tologatható játékok, úgymint a babakocsik, a fűnyíró és a bevásárlókocsik segítenek fejleszteni a járását. (Főleg azon tárgyak tologatásáért lesz oda, amelyek közben valamilyen hangot adnak ki). Biztonságos helyen próbáljuk meg kielégíteni kíváncsiságát (alacsony konyhaszekrény tömve törhetetlen játékokkal, saját kertészkedő cuccainak kialakított kertrésszel) miközben megtiltunk számára néhány helyiséget, mondjuk a dolgozószobát, vagy a bátyó játékait. Lehet, hogy nem fog neki tetszeni, de értékes leckét kap a személyes határvonalakról.

 

 

 

 

MIKOR VAN GOND? 


Figyeljük minden hónapban a gyermekünk fejlődését! Ha rendellenességet tapasztalunk, forduljunk szakemberhez időben, hogy megfelelő fejlesztésben részesülhessen a csecsemő. Ebben korban a következőkre figyeljünk kiemelten:

  • mozgása nem fejlődik megfelelően, 1 hónappal késik a mozgásfejlődési mérföldkövek meglépése
  • nem követ színes tárgyakat, nem reagál arcokra
  • figyelme nem köthető le
  • nem gagyog, gügyög
  • nem reagál hangokra, fényekre
  • nem játszik játékokkal, illetve nem megfelelően használja azokat
  • a járás beindulása után, zavar mutatkozik a viselkedésében, túlságosan aktívvá válik, pörög.

Ne ijedjünk meg akkor, ha a gyermekünk még nem képez ebben a korban szavakat. Vannak, akik később érnek és várnak ezzel egészen 13, 15 hónapos korukig. Ám akkor, ha a babánk elmúlt 15 hónapos és még mindig nem kezdett el beszélni, forduljunk orvoshoz!
 

 

 

 



 

Iratkozz fel BABAFEJLŐDÉS HÉTRŐL HÉTRE e-mail sorozatunkra! Add meg a születés dátumát és hetente megkapod az aktuális tudnivalókat babád fejlődéséről az első életévben.

Fotó: freedigitalphotos.net 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja