Kicsiny Óvodánkban évről évre megrendezésre kerül egy olyan "egészséghét", amikor a gyerekekkel egy egész héten át kiemelten , és kizárólag az egészséges életmód kialakításával kapcsolatos szokások megismerésével foglalkozunk. Rendezvényünk jelképes figurájának Csukás István, Makk Marci figuráját választottuk, hiszen az ő védjegye az egészség megtestesítése. A mi képzeletünk figurájaként hívtuk életre Marci ellentettjét, Gesztenye Gusztit, aki nem a rossz megtestesítője, hanem a "rossz szokások" rabja, ezért Marcinak az a célja, hogy szeretetével és példaadással Gusztit segítse az egészséges életmód megismerésében és gyakorlásában is. Guszti ugyanis naphosszat a tv vagy a számítógép, tablet előtt ül, keveset mozog és ezért kicsit elhízott. Sokat betegeskedik és van több rossz foga is, mert túl sok édességet eszik és kevés vitaminban gazdag ételt fogyaszt. Víz helyett kólát iszik rendszeresen és sokat jár gyorséttermekbe enni.
A hét napjainak megfelelően 5 témakörre osztottuk az egészséghét anyagát. Minden napunkat egy mesejelenettel kezdtük, (kolléganőm és én öltöztünk be a két főszereplőnek) ahol Marci és Guszti mutatkozott be a gyerekeknek, különböző élethelyzeteket megjelenítve, éppen az aznapi egészség-témának megfelelően. Ezeket a történeteket mi találtuk ki azzal a céllal, hogy problémahelyzetet teremtsünk a gyerekeknek, e mellett érthető, élvezetes, élményszerű legyen, s a mesén keresztül az ő életükbe is átültethető, példaértékű konklúziót tartalmazzon. Az öt nap felosztott témakörei:
Hétfő: "Kincskeresés Egészségországban" (képek válogatása, tabló készítés)
A mesében megismerkedtünk a két főszereplővel, hogyan telik egy napjuk, ezt mutattuk be a gyerekeknek nagyon sok humorral fűszerezve, s persze megcsillantva az egészséges és egészségtelen szokásokat.
Kedd: "Testünk "az egészség vára"
Guszti annyi egészségtelen ételt evett, hogy megfájdult a hasa, és orvoshoz kellett vinni. Ezen a napon az egészséges életvitel és a betegségek közötti kapcsolatra hívtuk fel a gyerekek figyelmét, egy védőnő segítségével pedig orvosi eszközök kerültek bemutatásra és kipróbálásra.
Szerda: "Látogatás Ugri-Bugri városban"
A rendszeres testmozgás kiemelése, hiszen Guszti csak feküdni szeret a tv előtt, vagy a számítógép előtt ül. Közös zenés tornát is tartottunk a gyerekekkel, ahol Gusztit is jól megmozgattuk.
Csütörtök: "Hami falva finomságai"
Természetesen az egészséges étkezésre hívta fel a figyelmet, közösen készítettünk olyan édességeket, amiből bátran lehet többet is fogyasztani. Erre a napra fogorvos is ellátogatott hozzánk, mert Guszti annyi édességet evett, hogy nagyon fájt a foga, és félt a fogorvostól. A gyerekek megismerték a fogak "barátait és ellenségeit".
Péntek: Összegzés
Ezen a napon átismételtük és rendszereztük a mese segítségével mindazt, amit a héten Marcitól tanultunk, és együtt örvendeztünk a gyerekekkel annak is, hogy Gesztenye Guszti kedvet kapott az egészséges életmód átvételéhez, szeretne változtatni a rossz szokásain, és elmondta a gyerekeknek azt is, hogy boldogabbnak, egészségesebbnek érzi magát új barátjának és a gyerekek bíztatásának köszönhetően.
A hét sikerességét mutatta számunkra, hogy a gyerekek minden nap rendkívüli izgalommal várták, vajon aznap mi fog történni Marcival és Gusztival, és még hetekkel később is sokszor fölemlegették, vidáman beszélgettek az együtt átélt kalandokról, hiszen a történetben a gyerekek nem csak megfigyelők, hanem résztvevők is voltak. A szülők visszajelzései is azt igazolták, hogy a gyerekek komolyan gondolták az elhangzottakat, és ismereteikről számot adtak a szülők otthoni rossz szokásaival kapcsolatban. Volt aki felszólította apukáját, hogy szokjon le a cigarettáról, és menjenek sportolni. Nem mellékesen mi felnőttek ugyan alaposan elfáradtunk, de nagyon élveztük a gyerekekkel ezt a hetet (is). A gyerekek nagyon szeretik, ha a számukra szeretett óvónéni, dadusnéni valamilyen jelmezbe bújik és meseszereplővé változik, ezért a mi közösségünk minden leendő alkalmat megragad, hogy ezt így is tegye! Számunkra ez is a kreativitás egy igen fontos megjelenése.
A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)