Mit tegyünk, ha fuldokló gyermeket látunk?
A nyári kánikulában természetesen a legtöbb gyermekes család strandolni megy, ezzel együtt azonban megnő a balesetek kockázata is. Sajnálatos módon nemrég egy 7 éves kisfiú fulladt bele egy gyógymedencébe, egy 4 éves kisfiút pedig újra kellett éleszteni a strandon.
Mit tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük a fulladásveszélyt?
A legfontosabb dolog, amit mindenkinek be kell tartania: soha ne hagyjuk egyedül a gyerekeket, egyetlen pillanatra sem!
De mit tehetünk, ha már megtörtént a baj? Hogyan menthetjük meg a gyerek életét, ha elmerült a vízben? A Gyermekrohamkocsi csapata oktatóvideóban foglalta össze, mik a teendők, amíg kiér a mentő.
Teendők fulladozás esetén
1. Kérj segítséget, hívj mentőt! Ha a gyermek elmerült a vízben, húzd ki, és kiálts segítségért! A helyszínen lévő emberek közül valaki tárcsázza a 112-t, és közölje velük, hogy gyermek fulladásos újraélesztéséhez kértek segítséget!
2. Adjátok meg a helyszín címét, és ne tegyétek le a telefont! Kövessétek a diszpécser utasításait!
3. Biztosítsd az átjárható légutakat, kezdd meg a lélegeztetést!
4. Ha a gyermek eszméletlen, hangosan szólítsd meg, alkalmazz enyhe fájdalomingert!
5. Ha nem reagál, biztosítanod kell az átjárható légutakat, amihez az egyik kezeddel hátra kell hajtanod a fejét, a másik kezeddel pedig meg kell emelned az állcsúcsot.
Ha szükséges és könnyen meg tudod tenni, tedd szabaddá a mellkast! Az átjárható légutak biztosítása után 10 másodpercig vizsgáld a légzést! A gyermek arca elé kell hajolnod, és hallgatni, érezni, hogy áramlik-e a levegő, valamint figyelned kell, hogy emelkedik-e a mellkasa.
6. Ha a gyermek nem lélegzik, vagy nem tudod eldönteni, lélegzik-e, 5 befúvásos lélegeztetést kell használnod.
5 befúvásos lélegeztetés
A gyermek szájába az orr befogásával körülbelül 1 másodperc alatt annyi levegőt kell befújnod, hogy a mellkas éppen megemelkedjen.
Ha a mellkas nem emelkedik meg, röviden pillantsunk a gyermek szájába! Ha a szájüregében víz van, fordítsd egy gyors mozdulattal oldalra a gyermeket, és távolítsd el a vizet!
7. Végezz mellkaskompressziót! Ha a gyermek továbbra is eszméletlen, mellkaskompressziót kell alkalmaznod: 15 nyomás és 2 befúvás, váltakozva. Fontos: Ha bizonytalan vagy, akkor is az újraélesztés megkezdése mellett dönts!
A mellkaskompresszó végzése:
- Az egyik kéztövedet helyezd a szegycsontra, és nyújtott kézzel nyomd össze a mellkast egyharmadával, 100-120 nyomás/perc ütemben!
- A kompresszió legyen határozott és mély!
- Figyelj arra, hogy két kompresszió között a mellkas teljesen visszaemelkedjen!
- Nem kell attól félni, hogy a gyermeket összetöröd, hiszen a gyerekek csontozata nagyon rugalmas.
- A másik kezedet a gyermek homlokán kell tartanod, ezzel megtartva az átjárható légúthoz szükséges fejpozíciót.
- Ha a gyermek nagyobb, vagy fáradni kezdesz, használhatod mindkét kezedet, ilyenkor az ujjaidat kulcsold össze a szegycsonton!
8. Gondoskodjatok róla, hogy a mentősök megtalálják a helyszínt, és szabad bejárásuk legyen!
"Ne késlekedj! Ha a szív megáll, azonnal kezdj újraélesztést! Nem baj, ha nem vagy profi és nem csinálod tökéletesen. Bármilyen újraélesztési tevékenység jobb, mint a semmi" - üzeni a videó végén a Gyermekrohamkocsi csapata.
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)