Hűvös reggelre ébredtünk, fázósan húzom össze a kabátot magamon, meggyorsítom lépteim, miközben a mai nap forgatókönyvét ismételgetem magamnak. “Nem érhet meglepetés - nyugtatgatom magam - a szemléltető anyagokat előkészítettem, a mondókákat tudom, azokat a közös játékokat is nem egyszer eljátszodtuk már, igaz, egy másik generációval, de minden megy majd, mint a karikacsapás!” Gondolataimból néhány gyerek köszönése térít magamhoz: - Jó reggelt, óvónéni! Mosolygok rájuk, viszonzom köszönésük, néhány éve még őket vártam az oviban, s már hogy megnőttek! Tovább lépdelek a megszokott úton, gondolataim ismét visszakanyarodnak az ovihoz, az új csoporthoz. Két hete kezdődött meg a tanév, 27 gyerek számára vagyok néhány órára egy személyben édesanya, nagymama, óvónéni néha még kicsi mama is. 27 gyerek, kicsi is, nagy is, sok ez így egy csoportban, de kevés a városkának, ahol évről évre csökken a gyerekek száma és egyre kevesebben vagyunk. A “nagyok” már alig várják, hogy találkozzunk, meséljenek az elmúlt nap eseményeiről, de a “kicsik”… hát nehéz a beszoktatás!
Nagyjából idáig értem gondolataimmal, hiszen megérkeztem. Átöltözöm, aztán előkészítem a kuckókba a játékokat, feladatlapokat, kézügybe a bábot, hiszen neki ma főszerep jut: ő tanítja meg a gyerekeknek a testrészeket és már megérkezik az első ovis. Büszke arra, hogy ő lett az első és “segíteni” tud nekem. Aztán érkeznek, hat, hét…csacsogás, búcsú anyától, apától, és lassan-lassan elfoglalják helyüket a kuckókban. Én meg ide is, oda is bekukkantok, egy “csésze kávéra és epertortára”, ebédet vinni az építőmestereknek, “megtervezni” az új vasútat, és nagyjából ennyi a játék. Éles visítás, sírás, "a hazaakarokmenni", a "nemmaradokitt" – mennem kell. Anyuka kérőn néz: "Mennem kell, elkések". Tudom, nem helyes, leválasztom, ölbe veszem, jön a mese, hogy "Intünk anyának, aztán csak ketten játszunk, mivel is?" Hát persze! A szemet, orrot meg kell törülni, egy papírzsebkendő erre a célra, és máris rögtönzök: "Tudod, ki lakik a dobozban?" Kérdő tekintete elárulja, hogy kiváncsian várja a választ. Amíg néhányat szepeg, gyors mozdulattal fejet bogzok, fület-farkat csavarintok, két piros szemecskét is rajzolok, és kész a "varázslat". És mosolyt csalok a többi érkező sírós apróság arcára is.
A "nagyokat" is csábítja a zsepi- nyuszi, nekik is kell egy barát, és már tudom, oda a feladatlap, a napi forgatókönyv, az előkészített anyag. Peregnek a percek, és amíg csavarjuk - bogozzuk a nyuszikat a testrészekről is tanulunk. Csend, nyugalom van, addig, ameddig egyik picúr el nem szakítja másik picúr nyuszikáját. Már fáradtak, a vigasztalás sem könnyű. Kihasználva egy pillanatnyi csendet, megkérdezem: Szeretnétek anyának/apának telefonálni? Nem várom meg a választ, tudom, mindenki szeretne. A fadominót erre találták ki, tökéletes telefon. Csak képernyőt, számokat kell rajzolni a hátára… és indul a következő játék, persze bemutatkozunk, köszönünk,stb. Csak egyvalakit nem csábít a telefon, neki valami mást kell kitalálnom. Akarsz egy saját kis Manót? Nemet int. - Nekem van egy saját Manóm, megmutassam? Erre már nem mond nemet. A mutatóujjamra szemet, orrot, szájat, hajat is rajzolok, és indul az ujj-játék.
A történet a többieket is odavonzza.- Jó játék!- hallom valakitől. Én is akarom, én is – és már mondjuk: Volt egyszer egy kerítés…
Amikor az ajtó kinyílik, boldogan mutatják szüleiknek a Manót, nyuszit. Boldogok és én is az vagyok, és ez a fontos. Elrakosgatom a még ottmaradt játékokat, fáradt vagyok. Tekintetem a kezemre esik, meglátom a mosolygós Manófejet. Hosszan néz, mintha mondani akarna valamit: - Legyen kezed ügyében, zsebedben valami, akármi, csecse becse, hiszen ki tudja, holnap mit kell “ varázsolni” belőle. Igen, holnap- mondom neki, és visszamosolygok rá, mielőtt még lemosom.
A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)