Csoportunk heti témája a régi és új mesterségek.
Az előzetes megbeszélés során a gyerekek felsorolták az általuk már ismert mesterségeket, a szüleik foglalkozását és azokat is, amelyek megismerésére kíváncsiak lennének.
Felcsillant a szemük, amikor felajánlottam, hogy egyik nap kipróbálhatnánk a varázslatos színészek és bábszínészek munkáját. A foglalkozást megelőzően ellátogattunk városunkban található Nemzeti Színházba, melynek kulisszáiba betekintést nyerhettünk. A színpad mögötti raktárak, termek, kelléktárak sötét rejtekhelyek, furcsa szerkezetek még inkább felélesztették a gyerekek érdeklődését a színészi mesterség iránt.
Hazatérve, élményekkel és lelkesedéssel tele nekifogtunk egy vándorszínészi társulat megalapításához. Csakhamar rájöttünk arra, hogy a színészek nemcsak maskarát öltenek, hanem érdekes történettel is kell szórakoztatniuk a közönséget. Így láttunk hozzá a meseszövéshez. Én elkezdtem a történetet, és aki akarta, folytatta, kiegészítette, míg életre nem kelt mese.
Kitaláltunk egy tetszetős címet (Üveggyerek kalandjai), és meghatároztuk a szereplőket. Igazi színeszekhez méltóan színre akartuk vinni a mesénket. Az előadáshoz szükséges nézőket is toborozni, ezért színes plakátra és jegyekre van szükség, a bábokat és díszletet is valamiből el kellene készíteni. Raktárunkból elővettünk minden olyan tárgyat, eszközt, maradékot, amiről úgy gondoltuk, hogy felhasználhatjuk a készülődés során. Így kerültek elő a ragasztók, ollók, kartonok, filcek, színes papírok, krepp-papír, selyempapír, üres dobozok és különböző formájú és nagyságú üvegek.
Három csoportba szerveződtünk: a reklámmal foglakozók jegyeket és plakátot terveztek, egy másik csoportban a "színészek" elkészítették a bábjaikat, "a kellékesek" pedig a díszlet megtervezésével és kivitelezésével foglalatoskodtak.
A kreatív munkafolyamatot csak néhány ötlettel segítettem, irányítottam: például, a plakátra rajzolják le a kedvenc jelenetüket a meséből, a díszlet anyagát az összeragasztott, díszített dobozok képezhetik, vagy hogyan lehet az üvegeket különböző papírcsíkokkal bábokká varázsolni.
Így készültek el újrafelhasználható anyagokból a "papírváros" és "törékeny üveglakói" a meséből, melynek ősbemutatójára nagy csindarattával meghívtuk a szomszédos csoport apró nézőit. Elsöprő sikert könyvelhettünk el, mire fel meg is jutalmaztuk magunkat egy kiadós gyümölcssalátával.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)