Ma már senki előtt nem titok, hogy az emberiségnek milyen globális társadalmi és környezeti problémákkal kell megküzdenie a 21. században. Naponta szembesülünk azzal, hogy a sokszor önző, a jövőre nem gondoló életvitelünk, milyen visszafordíthatatlan változásokat okoz a környezetben. A foglalkozások során ismerkedhetnek meg a hulladék, vásárlás – fogyasztás, energia, természet, és a víz témájával a gyerekek. Hamar jelentkezett az igény bennem óvónőként is, hogy csoportomban megvalósítsam ezt a szemléletmódot. Ami szerint dolgozom : Kompetencia alapú óvodai nevelés és környezettudatos pedagógus attitűd , amely példát ad a gyerekek számára .
Téma: A környezettudatos életviteli szokások, a vásárlás, fogyasztás és a hulladék tekintetében.
Cél: Környezettudatos vásárlás-fogyasztás, a hulladék keletkezésének megelőzése, újrahasználat - újrahasznosítás, a szelektív hulladékgyűjtés szabályai, veszélyes hulladékok, komposztálás. A reklámok hatásának felismerése fogyasztási szokásainkra nézve, reklámok értelmezése, környezetbarát-etikus vásárlásra, fogyasztásra való ösztönzés, a figyelem felkeltése a hulladék témakörével kapcsolatban. A környezetbarát vásárlási szokások elsajátíttatása, használható ötletek átadása.
Kiemelt fejlesztési feladatok: Manuális képesség, logikus gondolkodás és koncentráló képesség, kifejező készség, kreativitás, szabálytudat, beleérző képesség, együttműködésre való képesség fejlesztése, környezettudatos szemlélet formálása.
Módszerek:
- Beszélgetés
„Vásárolj te is okosan!” szerepjáték a környezettudatos vásárlásról
- Játék a szelektív hulladékgyűjtésről
„Élj te is környezetbarát módon!” társasjáték - értelemfejlesztő szabályjáték
- Alkotás hulladékból
Alkotás természetes anyagokból
Szemetet gyártani nem túl nehéz feladat. De eltüntetni, annál inkább. Vagy mégsem? Erre bizonyítékul szolgálnak azok a fejlesztőjátékok amit az óvodában a gyerekek segítségével és nagy örömére készítettem . A délelőtt célja az volt, hogy erősítsük gyermekeinkben a környezetvédelem fontosságát, a környezetük iránti szeretetet. Ízelítőt kaphattak a gyerekek abból, milyen lehetőségek rejlenek az újra felhasználható hulladékokban, milyen örömforrás lehet, ha azokból valami újat lehet készíteni pl. játékokat, melyek a különböző ügyességi feladatok eszközeiként szolgáltak. A szülők, családok részére lehetőséget kínáltunk saját kreativitásukra támaszkodva, hogy bármilyen alkotást készíthetnek újra felhasználható hulladékokból pl. dísztárgyat, hangszert, művészeti alkotást, babát, makettet, közlekedési eszközöket stb.
A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)