|
Kérdezz-felelek
A mechanikus sérülés okozhat vízhólyagot az ujjon is. Panthenol tartalmú krém segíthet a gyorsabb bőr regenerációban.
Üdvözlettel:
18 hónapos gyermek megvolt fázva. Egy hét alatt lezajlott mint szokott viszont a köhögés maradt már újabb egy hete fennáll. Semmi más tünet de amint elalszik éjszaka szüntelenül köhög. Vissza mentünk a gyerekorvoshoz írtak neki supraxot Ipekát és teofilines kupot. Az éjszakai köhögés viszont még mindig nem múlik. Van hogy napközbeni alváskor is köhög.
Arra gondolok talán más okozza és nem megfazasbol maradt.
Az lenne még a kérdésem, hogy ha padlásunk üveggyapottal szigetelt az okozhat e itt a szobában irritaciot? Még a nyaron lett lerakva szóval azóta már kijött volna ha az okozza?
A köhögésnek számtalan oka lehet, de a fertőzés nem csak fekvő helyzetben okozna köhögést. Bizonyos esetekben a teofillines kúp és a köptető csak ront a helyzeten, az antibiotikum pedig felesleges. Az üveggyapot azoknak okoz panaszt, akik dolgoznak vele, nem valószínű, hogy a padlásról az üveggyapot a gyerekszobába bejutna.
Üdvözlettel:
Kislányom 3 éves és hetek óta azt látjuk, hogy
Erősen hámlik a jobb sarka. Vastag bőrrétegek váltak le róla és néha fáj neki. talán nem is hámlik annál erősebben látszik...
A bal sarkon semmi baj nincs.
Arra gondoltam hogy esetleg az ovis benti cipő okozhat problémát de akkor ugye mindkét lába olyan lenne...nem is tudom. Mi okozhat ilyen problémát?
Egyáltalán nem biztos, hogy szimmetrikusnak kellene lennie ennek az elváltozásnak. Lehet, hogy csak az egyik cipőben emelkedett el a talpbetét, vagy valami belekerült a cipőbe. Lehetséges még gombás fertőzés is, ezért ha nem helyi az ok, akkor mutassa meg a gyermekorvosnak.
Üdvözlettel:
Látatlanban sajnos nem lehet válaszolni az Ön kérdésére. Lázas beteg gyermeket csak életveszély esetén műtenek. Hogy mi van most a fülében, azt csak a fülész látja, talán még a gyermekorvos sem. Van hétvégi fülészeti gyermek ügyelet, ott tudnak Önnek segíteni.
Üdvözlettel:
Köszönöm!
Szerencsére egy 3,5 éves gyermeknek a koponyája már elég kemény ahhoz, hogy ezeket a sérüléseket kivédje. Valószínűleg a gyermekorvos akkor részletesen kikérdezte a történteket és mivel úgy látta, hogy a seb nagyobb, mint a baj, helyesen ellátta. Az ő szakértelmében bízva, akkor sem volt szükség röntgen vizsgálatra, most pedig már teljesen felesleges. MR vizsgálat pedig végképpen nem kell.
Üdvözlettel:
Tanácsot szeretnék kérni.
Két lányom van, egy 2 éves és egy 5 éves. Mindketten tejfehérje allergia gyanúja miatt diétáztak, a kicsi 1,5 eves koráig, a nagy 2,5 éves koráig, mert fejenként egy alkalommal véres volt a székletük csecsemőkorukban (rossz étvágy és nyugtalanság is volt). A visszaterhelés után nem volt probléma, azóta isznak tejet. Mindketten sokszor küzdöttek n?thával korábban is, mióta a nagy közösségbe jár, de nem volt komolyabb szövődmény. Igaz, mindig majdnem 2 hétig tartott az orrfolyás.
Most viszont 2 hónapja mindketten betegek, nem múlik el igaz?n az orrfolyás, orrhang. A nagy 2x, a kicsi 1x küzdött az elmúlt hetekben középfülgyulladással. Orrmandula megnagyobbodásra gondoltam, de a fül-orr-gégész csak antihisztamint és szteroidos orrcseppet javasolt a nagylánynak (nincs változás 3 hét alatt), illetve alap inhalatív panelt. Milyen további vizsgálatokat érdemes elvégezni ilyen esetben, ha nem derül ki a vizsgált allergénekből semmi? Nem kellett volna már javulnia az allergia elleni gyógyszerek miatt, ha az lenne?
Tejfehérjére az IgE negatív volt nekik régebben. Esetleg szigorú tejmentes étrendet is érdemes kipróbálni? ( Ovi, bölcsi miatt nehéz, de ha éppen betegen otthon vannak, 1-2 hétig?) Egyéb vizsgálat lehet informatív allergia szempontjából? Háziállatunk nincs, a lakásban volt penész, de lekezeltük, most nincs.
Köszönettel
A tejfehérje érzékenység - ha volt egyáltalán - akkor sem térhet vissza. A középfül gyulladás komolyabb dolog, emiatt érdemes ismét (vagy egy másik) gégésznek megmutatni a lányokat. Immunerősítés jön még szóba. Ha nem múlnak a panaszok, akkor keressenek fel a Budai Allergiaközpontban szakrendelésemen.
Üdvözlettel:
Első trimeszterben lévő várandós nő vagyok. Gégegyulladás kezelésére sópipát használtam, de egy félreértés miatt kb 4 órán belül 3x20 percig használtam és ezt követően rosszul lettem. Ez 2 napja történt. Akkor szédültem, puffadtam, hányingerem volt, égett a szájnyálkahártyám és a torkom, többször gégegörcsös, fulladásos köhögési rohamom volt, sós ízű volt a nyálam és az is, amit felköhögtem. Azóta napi kb 3 liter csapvizet iszok és a csap víz meleg gőzével inhalálok napi 3x10-15 percet. A tüneteim javultak, de minden kicsit is erősebb íz és illat irritálja a száj- és a torok-nyálkahártyámat, a felköhögött váladék pedig még mindig rendkívül sós ízű. A gyomrom még kicsit puffad. A víz ivása és inhalálása mellett/helyett és az irritáló illatok, italok, ételek kerülése mellett tudok-e még tenni valamit, hogy a tüneteim elmúljanak, illetve kell-e aggódnom a babám egészsége miatt? Köszönöm szépen! Üdv.: Tóth Adrienn
Még a leghétköznapibb anyagok (víz, só, cukor) is ártalmasak lehetnek, ha azt túlzott mértékben alkalmazzák. A magas só koncentráció például asztmás rohamot is kiválthat - lehetséges, hogy Önnél is ez, vagy valami hasonló jelentkezett. A sós ízű nyál és köpet jelen esetben "természetes", ill. a tisztulás jele is. De a meleg gőzös inhalálást semmiképpen nem javaslom, mert attól is befulladhat! A fentiekből következik, hogy a 3 liter vízzel is bajt okozhat, de a napi folyadékbevitel 2-2,5 liter lehet (ebbe beleszámít a leves és a reggelihez-vacsorához fogyasztott más ital is). A babának ettől nem lesz baja, mert az Ön szervezete megvédi. Jobbulást!
Üdvözlettel:
Kislányom 6 hetes , elhúzódó sárgaság miatt vérvételen voltunk. Az eredmények alapján a direkt és összbilirubin mellett a GOT értéke is kissé emelkedett.
Érdeklődni szeretnék, mi okozhatja ezt az eltérést?
Válaszát előre is köszönöm!
Újszülöttben a sárgaságot a magzati vérsejtek lecserélődése okozza, ezt pl. a rosszabb májfunkció késleltetheti. Ezért szükséges ilyenkor az egyéb májbetegségeket kizárni, hasi ultrahang és esetleg vírus vizsgálatokat is végezni.
Üdvözlettel:
A pirosat pókcsípésnek gondolom, a másik nem jól látható a felvételen.
Üdvözlettel:
Családom minden tagjánál cérnagiliszta fertőzés igazolódott be. 90 fokon mostam az ágyneműt, pizsamákat, törölközőket, fertőtlenítettem a felületeket (amennyire tudtam), porszívóztam, felmostam az egész házban. A gyerekek és a férjem az Ön által javasolt adagolásban (2 vagy 3 tabletta majd 6 és 6 nap múlva ismétlés) szedik a Vermoxot. Viszont én várandósan azt a tájékoztatást kaptam a háziorvostól, hogy nem szedhetek semmilyen féregirtó gyógyszert. Mit tehetek, hogy belőlem is eltűnjenek a giliszták? Van bármi, ami az én esetemben is használhat? Milyen higiéniai intézkedéseket kell, hogy megtegyek? Még csak 20 hetes vagyok, és félek, hogy a következő hónapok sorozatos visszafertőződéssel fognak telni... Válaszát előre is köszönöm!
A WHO ajánlás (2023. aug.-ban kiadott) szerint 12 hetes terhességi kor után 1x500 mg mebendazol bevehető, ami 5 tabletta Vermox-nak felel meg. Amennyiben valóban igazolt az Ön fertőzése, 2x1 tabl.-t biztosan bevehet. Utána 3 héttel érdemes lenne újabb széklet féreg vizsgálatot végeztetni, hogy sikeres volt-e a kezelés. Ha nem igazolt Önnél a fertőzés, csak a családtól való átfertőződéstől fél, akkor nem ajánlott a Vermox szedése, a higiénés tevékenység elegendő lesz.
Üdvözlettel:
Kisfiam 15 éves. Kicsi kora óra folyton tiszta zöld folt. Viszont amióta focizik akkora lila foltokat szerez a lábán. Van amikor több is van egyszerre. Tavaly pont volt egy ilyen amikor volt vagy 4-5 lila foltja, ezért jeleztem a gyerekorvosnak aki kért egy vérvételt, hogy nincs e alvadási probléma, de rendben volt. (Csatolom az eredményt) a helyzet változatlan, most is sűrűn szerez lila foltokat amikor megrúgják stoplival és kb 8 nap alatt szívódik fel. Elkezdtem olvasgatni, hogy mi okozhatja, hát nem kellett volna. Kisfiam vékony és vékony bőrű is, nagyon látszanak az erei is. Pici kora óta éjjel mikor elalszik nagyon izzad. Volt piciként többször orrvérzése, amivel elmentünk orvoshoz, elégették az eret, azóta nem okoz gondot. Nem vettem észre, hogy nehezen állna el a vérzés, ha megsérül. Lehetséges, hogy neki ilyen a bőre? ( én is és férjem is érzékeny bőrűek vagyunk) lehetséges egy érfal gyengeség? Nem akarom túlaggódni, de foglalkoztat.
A megküldött (több, mint egy éves) leletben a véralvadás szempontjából fontos értékek normálisak: PLT azaz trombocita szám, INR, fibrinogén. A sérülésben fontos az érfalak stabilitása is, amiben a rutinnak (P-vitamin) és a C vitaminnak is jelentős szerepe van. Ezeken kívül a küldött vérképben egy enyhe vérszegénység is kimutatható, de hogy ez vashiányon alapul-e, vagy sem, az ebből nem derül ki. Beszélje meg a gyermekorvossal ezt a helyzetet.
Üdvözlettel:
Kislányom 2 napja leesett egy 2m magas mászókáról. Kifordult a korlátról és átfordulva a fenekére esett és a derekára. Picit sírt, de 5 perc múlva szaladgált. Nem láttam sajnos a leesést, ezért csak az elmondására tudtam hagyatkozni illetve, hogy piros volt volt a derekán és a combján. Lehet e gond, amit nem veszek észre. Jó kedvű, szaladgál, nem fáj semmilye.
Amennyiben nincs egyéb tünete, csak a 2 piros (lassan lilásba átforduló) folt, akkor nincs teendő.
Üdvözlettel:
Igen, az allergia kimutatható akkor is, ha csak egyszer evett valami mogyorósat, mert a vérben megjelennek az ellenanyagok. Éppen ezért addig nem tanácsos mogyorót (vagy földimogyorót? - mert a kettő között van különbség, de lehet keresztreakció is!) ennie, mert akár még az előzőnél is súlyosabb reakció jöhet létre.
Üdvözlettel:
2 hónapos gyermekem általános vérképénél a trombocita szám emelkedett lett. Panasza nem volt, én kértem beutalót a háziorvosától.
Két hete készült a vérkép, most viszont észrevettem egy borsónyi nyirokcsomót a nyaka egyik oldalán. Mozgatható,kemény tapintású. Nem emelkedik ki, véletlenül fedeztem fel.
Kell aggódnom a vérkép miatt? Lehet összefüggés az észlelt csomó és az emelkedett utolsó érték között?
Nagyon szépen köszönöm előre is a választ!
Diána
Aggódni nem kell, az összefüggés nem valószínű.
Üdvözlettel:
Ebből biztosan nem lesz semmi gond.
Üdvözlettel:
Azért fordulok Önhöz, mert nem tudom 3 éves kislány esetében mi a megfelelő testsúly.. Védőnőnk szerint nincs probléma a kicsivel viszont számunkra nagyon szembe tűnő, hogy a mindig vékony lányunk pufók lett. Ruhákat is kihízta.. Nem mondanám hogy sokkal többet eszik mint ezelőtt de valamitől mégis hízott. Másoknak is feltűnt, megszólják.. Nem szeretnék fogyókúráztatni de azt sem hogy úgy elhízzon hogy aztán ne tudja leadni. Jelenleg 15.6 kg és kb 98 cm. Én is az apukája is nádszál vékonyak vagyunk. Tudna adni valami tanácsot ezzel kapcsolatban?
Az oltási kiskönyvben, de az interneten is találnak olyan táblázatokat (görbéket), amibe be tudják írni, jelölni a kislányuk súlyfejlődését: születési súly, majd 3 hó, 6 hó, egy év, 1,5 év, 2 év, stb. Amennyiben valóban az utolsó időben ugrott meg a súlya, vagy nem igazán a súlya nőtt, "csak" a hasa lett pufók, akkor a gyermekorvossal megbeszélve gasztroenterológiai, vagy endokrin szakvizsgálatra kellene őt vinni.
Üdvözlettel:
Köszönöm szépen a "Kéz-száj-láb újrafertőzés?" kérdésemre adott válaszát.
A nagylányom már megkapta a bárányhimlő elleni védőoltást, a kicsi majd a későbbiekben kapja. A nagyl?nyon néha szoktak jönni nagy, gyulladt pattanások, amit már egyszer bárányhimlőnek néztek, de eddig nem ilyen nyomot hagyott.
A kérdés kiírása óta a korábban körülírt kiütések mellett a lábszárán találtam a mellékelt, szerintem tipikus kéz-száj-láb kiütést is.
M?r 2 hete el vannak különítve a lányok. Szükséges még az elszeparalásuk, ha a nagylányon még jönnek a kiütések? Már hiányolják egymást, de első az egészség (a pici hétfőn kapja a Bexero-t).
Válaszát előre is köszönöm!
Mivel a vírust még mindig hordozhatja a nagyobbik lány, ezért javasolt egyelőre a további elkülönítésük, különös tekintettel a tervezett oltásra. Amennyiben többször jelentkezett már ilyen jellegű kiütés a lábszár bőrén, akkor az nem a kéz-láb-száj betegséghez tartozik, hanem más kivizsgálást (pl. széklet féreg) igényel.
Üdvözlettel:
Kérdésem a nagyobbik gyermekem, kisebbik (4 hónapos) gyermekemtől való elkülönítésének szükségességére irányul.
A 3 éves kislányom kéz-láb-száj betegségének tünetei 14 napja jelentkeztek. A férjem 7 nappal később kapta el töle. A konktakt szoros köztük azóta is.
A lányomnak 14 napja a combján pattanáshoz hasonló kiütések jöttek (a későbbiekben persze a kezén, a száján és lábán is megjelentek a "klasszikus, hólyagos" betegséggel járó, tipikus bőrtünetek is.), egyre több lett: kisebb piros kiütés, közelröl nézve fehér középpel. Az érdekes az volt, hogy pár nappal később ez a típusú is mintha elszáradt volna minimálisan, de nem hámlott még le és lehet nem is fog.
A gondom az, hogy a lányomon 1 hétig nem jött új kiütés, majd 4 napja újra jönnek ezek a piros, pattanáshoz hasonló kiütések. Minden nap l?tok rajta egy újat. Az arcán is van 1, annak nem fehér a közepe, napok óta az csak piroslik. Ha engedi csatolni küldök egy képet a combjáról.
Újra elkaphatta a férjemtöl? Fertőz még a kislányom vagy összeengedhetem m?r a 4 hónapos tesójával?
Válaszát előre is köszönöm.
Amennyiben a 4 hónapos pici szopik, az jelentős - de nem teljes - védelmet biztosít a fertőzés ellen. Egy-egy kiütés még megjelenhet, mert a kéz-láb-száj fertőzés ellen nincs teljes védettsége. Nem valószínű, hogy visszakapta a fertőzést, inkább az lehet, hogy még mindig vannak benne vírusok. A kiütés kicsit hasonlít a bárányhimlőhöz is - arra kapott a nagyobbik védőoltást?
Üdvözlettel:
Kislányommal kapcsolatban szeretnék kérdezni. 4 éves lesz augusztusban alapbetegségről nem tudunk. Azt írnám le ami eltért és megmondom őszintén aggódom. Kislányom 106 cm 20 kg, elég válogatós. Néha a talpán kiütéseket tapasztaltam illetve elég izgő mozgó gyermek ezért döntöttem egy vizsgálat mellett. Gasztroenterológián jártunk vérvételen (gyanakodtam, hogy a tejre lehet allergiás) és a következő értékeket kaptuk. Keratinin meghatározás 36nmol/l (ref 40-90). RDW-SD (RBC distribution width) 37,6 fl (ref 41,2-53,6). Thrombocytaszám 477 G/l (ref 150-400). anti TPO: 89 IU/ml (ref 0-60). D vitamin 70,580 nmol/l (ref 75-300). Illetve allergia vizsgálata volt tehéntejre 0,60 KU/l (ref 0-0,34) illetve fokhagymára 0,79 KU/l (ref 0-34)jött ki. Azt szeretném megkérdezni, a LDH, Thrombocytaszám, kreatinin szint miatt kell aggódnom? Az anti TPO érték mitől lehet magasabb, endokrinológiára szükséges továbbmenni? Allergia gyanút felveti a vizsgálat eredménye a tehéntejre?
Válaszát előre is köszönöm!
Egy aggódó anyuka
A laborértékeket kiemelve a többi lelet közül nem lehet értékelni. Vannak teljesen normális értékek, amik meg vannak csillagozva (pl. az alacsony kreatitin csak azt jelzi, hogy sok folyadékot ivott és nincs vesebetegsége). A tehéntej spec. IgE, a D vitamin és antiTPO értékeket avval az orvossal kell megbeszélni, aki a vizsgálatot kérte. Mivel gasztroenterológiai rendelésen jártak, valószínűleg a lisztérzékenységet is vizsgálták, de erről nem küldött információt.
Üdvözlettel:
3.5 éves a kisfiam.
8-10 napja náthás,az elmúlt héten pár napig hőemelkedése is volt és hurutosan köhög.
Az orvos sinupretet javasolt de sajnos kiérzi minden üdítőből így nemnagyon issza meg.
Nagyon nehéz vele sajnos bevetetni a gyógyszereket mert rendkívül dacos!
Az orrát most már úgy ahogy kifújja de azért még én is szívom neki orrsziporszival.
Már szinte semmi nem jön de még mindig szipog!
Tengervizes orrsprayt és estére nasivint fújok neki.
Mit tudnék még tenni a náthája ellen?
Köszönöm szépen a segítségét!
Amennyiben már csak az orra folyik, akkor a gyógyszert szükségtelen bevetetnie. Viszont a Nasivint 5-7 napnál tovább nem javasolt használni, mert tönkreteszi az orrnyálkahártyát. Lehetséges, ha semmit nem szed és az orrát sem piszkálgatják, akkor abbamarad a szipogás is.
Üdvözlettel: