SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Dobiné Olasz-Papp Nóra


Dobiné Olasz-Papp Nóra
Baba-mama kapcsolati- és pszichológiai tanácsadó

Elérhetőségeim:
Honlap: http://www.dobinenora.hu
             http://www.valaszkeszszulok.hu

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Üdvözlöm!
Hét hónapos a kislányom. Három hetes koráig semmi probléma nem volt,átlagos nyugodt baba volt. Sajnos volt akkor egy 3 napos kórházi megfigyelésünk, és azóta nagyon eldurvult. Csak és kizárólag ölben hajlandó lenni, amint nem így van síkit,örjöng,és légzés kimaradása van, mármint képes 20-30 másodpercig vagy tovább visszatartani a légzést. Próbáltuk leszoktatni az ölben levésről, de egyszerűen nem lehet. Hetekig próbáltuk, hol babakocsiban,hol járókában, de nem sikerült,csak még rosszabb lett. Ha én nem vagyok a közelében akkor képes perceket ellenni,de így sem mindig
Az éjszakáink is rémesesek. Már egy ideje (hónapok óta) 5-10 percenként kel,sírva, van hogy a cici megnyugtatja de van hogy az se és képes fél órákat síkitani. Ha egy éjszaka 2 órát alszom akkor már boldog vagyok,de ez nagyon ritka. Eddig az orvosok vagy hasfájásra fogták, vagy a fogára,de mi már mindent kipróbáltunk ami létezik. A szobát 4x rendeztük át, 2x cseréltünk kiságyat,a mi ágyunkat is. Vacsorára is mindent próbáltunk: tápszer,anyatej,tejpép,főzelék. Gyógyszerek közül:infacolt,espumisant,biogiait,nurofent, vibrucolt, chamomilt. Párásitottunk, minden fajta pelenkát kipróbáltunk,de ugyan úgy kel. Nappal maximum két órát alszik,de azt is részletekben. Egy dolog vált be,mikor a nagyszülőknél aludt egyszer nélkülem. Akkor 10-től hajnal 2-ig aludt,de sajnos erre nagyon ritkán van lehetőség.Sajnos kezdek ott tartani hogy már emiatt komoly egészségügyi gondjaim vannak. Hová fordulhatnék? Mit tehetnék?
Köszönöm.
Kedves Édesanya!

Megértem érzéseit, nagyon fárasztó tud lenni az a féle intenzitás, amit kislányánál tapasztal!
De tudnia kell, hogy ez a féle "anyásság"ennek a kornak természetes velejárója, ez a szeparációs szorongás, ami valahol öt és nyolc hónapos kor köztbkezd megmutatkozni.
Ez arról szól, hogy ahogy Anya kikerül a látótérből, szorongás és félsz lesz úrrá a csemetén, szüksége van az állandó testkontaktusra,a biztonságérzetre. Az erre utaló jelek akkor is megjelenhetnek, mikor idegen vagy rég/ritkábban látott idegen bukkan fel a gyerkőc közelében. Ez tulajdonképpen pozitívumként is felfogható, hisz azt jelzi, Ön és kislánya közt kialakult a kötés, a kötődés, de kétségkívül nagyobb fokú érzelmi és fizikális jelenlétet követelő időszak ez. Hullámzik ennek intenzitása, de ez a féle szorongás lelhető el a közösségbe való beszoktatásnál is, tehát ez kíséri a gyermekkort.
Ilyenkor az éjszakai ébredések is gyakoribbá válhatnak, mely szintén a fejlődés és ennek a korszaknak a természetes velejárója. A babának meg kell arról győzódnie, hogy gondozói, akik szeretik és vigyázzák őt, még meg vannak. Mindehhez hozzátársul a mozgásfejlődés és esetleg a fogzás is, ami pluszban fokozhatja az ébredések számát.
Ha pedig kislányának volt a kórházi élmény miatt szeparációs élmenye, hiszen ijesztő az idegen hely, vizsgálgatják, megfigyelik, nem tudom, végig mellette lehetett-e Ön, de az ilyen tapasztalások mindenképp bizonytalansággal járhatnak és félelmetesek, tehát bizony ez is teheti kislányát még ragaszkodóbbá.

Azt gondolom, kislánya jelzései Ön felé érthetőek, természetesek és ösztönösek, épp ezért ezekről megpróbálni leszoktatni nem biztos, hogy jó irányba vezetne. De ezt Ön is érzi, hisz kipróbált jó pár dolgot, de nem hozta meg a várt eredményt. Valószínűleg azért nem, mert kislánya problémája nem ilyen hiányokból fakad, hanem élete jelen szakaszában megnövekedett természetes igénye édesanyja iránt.
Nem szerencsés ezekben az intenzívebb időszakokban növelni a szeparációt, tehát a nagyszülői segítséget, ha lehet, érdemesebb lehetne olyan formán igenybe venni, hogy ők menjenek Önökhöz és segítsenek pl.a háztartásban, egyebekben, Ön pedig pihenjen! Ha édesapát be lehet vonni, az ő segitsége is vehetne le Önről terheket.
Fontos ilyenkor az extra pihenés, együtt aludni a kislányával napközben (is), ha lehet.
Talán Ön is megkönnyebbül egy kicsit attól a tudattól, hogy ez nem nevelési vagy egyéb hiba következeménye, hanem a fejlődés velejárója. Ha Önnek megfelel, nyugodtan kerülhet kislánya többször is mellre, nem tesz rosszat azzal, ha nappal is és éjjel is szoptat, többször is, igény szerint.

Szeretettel:
 


Dobiné Olasz-Papp Nóra
2013-10-21 21:46:01
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja