SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Létfontosságú ásványi anyagok

Kókai Kata [cikkei] - 2005-09-19
A vitaminok fontosságáról és jótékony hatásáról nap mint nap olvashatunk.
Létfontosságú ásványi anyagok

Azonban ugyanilyen nagy jelentőséggel bírnak a szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi anyagok. Mivel a szervezet nem képes önállóan előállítani, elengedhetetlen, hogy napi étrendünk szerves részét képezzék. Ki gondolná, hogy ezek az anyagok olyan létfontosságú folyamatokban kapnak szerepet, melyek nem megfelelő működése akár életveszélyt is okozhat? A kálcium nélkülözhetetlen a csontok és fogak fejlődésében, ennek hiánya csontritkuláshoz is vezethet. A klorid hidrogénnel együtt alkotja a gyomorsavat, ennek hiányában képtelenek lennénk az ételek megemésztésére.

Az ásványi anyagok ételeinkben is megtalálhatók, nem csupán a boltokban forgalmazott ásványvizekben. A csapvíz szintén tartalmaz ásványi anyagokat. Néhány esetben nagyobb mennyiség bevitelére is szükség lehet, pl. klimax idején a csontritkulás megelőzésére érdemes több kálciumot fogyasztani, illetve kismamáknál előforduló lábikra görcs kezelésére kiváló a magnézium. A vitaminok és ásványi anyagok része a rákbetegség kialakulásában is fontos szerepet játszik, hiszen antioxidáns hatása révén megköti a szabadgyököket. Szervezetünk átlagosan napi két liter folyadékot veszít, mellyel együtt ásványi anyagok is eltűnnek a szervezetből. Ezeket megfelelő táplálkozással, vagy táplálék kiegészítőkkel pótolni kell.

Az ásványi anyagok különböző szerepet töltenek be. Egyes anyagok a szervezet építésében (pl. csont és fogazat kiépítése) játszanak fontos szerepet, míg mások alkotóelemként (pl. a vas a hemoglobin alkotórésze) jelennek meg. Egyes esetekben az ajánlott napi adag nem elegendő. Pl. dohányzás, stressz esetén, vagy várandósság során nagyobb mértékű ásványi anyag bevitelre lehet szükség.

Fontosabb ásványi anyagok

Cink
Szerepe: a vércukorszint szabályozásában vesz részt, az inzulin alkotórésze.
Forrása: húsok, hüvelyesek, tojás.
Hiánya: hiányállapot esetén hasmenés jelentkezhet, gyermekeknél gátolja a növekedést.

Klór
Szerepe: a só- és vízháztartás egyensúlyban tartása.


Forrása: legnagyobb mértékben a konyhasóban található meg.

Foszfor
Szerepe: segíti az enzimek helyes működését, a csontok és a fogazat kiépülését, az idegrendszer helyes működését.
Forrása: szinte minden élelmiszerben megtalálható, leginkább a tengeri halakban.
Hiánya: csak legritkább esetben fordul elő, csontritkulást okozhat.

Kalcium
Szerepe: véralvadás, csontok és fogak kiépítése.
Forrása: tej, tejtermékek és olajos magvak.
Hiánya: izomproblémák, csontritkulás.

Jód
Szerepe: fontos szerepet játszik a vérkeringés, és az anyagcsere szabályozásában, a pajzsmirigy hormonok termelésében, véd a káros sugárzásoktól.
Forrása: hal, só, kagyló.
Hiánya: lelassul az anyagcsere, várandósoknál spontán abortusz is előfordulhat. Általában a pajzsmirigy megnagyobbodása jelzi.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
A szerkesztő ajánlja