SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Létfontosságú ásványi anyagok

Kókai Kata [cikkei] - 2005-09-19
A vitaminok fontosságáról és jótékony hatásáról nap mint nap olvashatunk.

Azonban ugyanilyen nagy jelentőséggel bírnak a szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi anyagok. Mivel a szervezet nem képes önállóan előállítani, elengedhetetlen, hogy napi étrendünk szerves részét képezzék. Ki gondolná, hogy ezek az anyagok olyan létfontosságú folyamatokban kapnak szerepet, melyek nem megfelelő működése akár életveszélyt is okozhat? A kálcium nélkülözhetetlen a csontok és fogak fejlődésében, ennek hiánya csontritkuláshoz is vezethet. A klorid hidrogénnel együtt alkotja a gyomorsavat, ennek hiányában képtelenek lennénk az ételek megemésztésére.

Az ásványi anyagok ételeinkben is megtalálhatók, nem csupán a boltokban forgalmazott ásványvizekben. A csapvíz szintén tartalmaz ásványi anyagokat. Néhány esetben nagyobb mennyiség bevitelére is szükség lehet, pl. klimax idején a csontritkulás megelőzésére érdemes több kálciumot fogyasztani, illetve kismamáknál előforduló lábikra görcs kezelésére kiváló a magnézium. A vitaminok és ásványi anyagok része a rákbetegség kialakulásában is fontos szerepet játszik, hiszen antioxidáns hatása révén megköti a szabadgyököket. Szervezetünk átlagosan napi két liter folyadékot veszít, mellyel együtt ásványi anyagok is eltűnnek a szervezetből. Ezeket megfelelő táplálkozással, vagy táplálék kiegészítőkkel pótolni kell.

Az ásványi anyagok különböző szerepet töltenek be. Egyes anyagok a szervezet építésében (pl. csont és fogazat kiépítése) játszanak fontos szerepet, míg mások alkotóelemként (pl. a vas a hemoglobin alkotórésze) jelennek meg. Egyes esetekben az ajánlott napi adag nem elegendő. Pl. dohányzás, stressz esetén, vagy várandósság során nagyobb mértékű ásványi anyag bevitelre lehet szükség.

Fontosabb ásványi anyagok

Cink
Szerepe: a vércukorszint szabályozásában vesz részt, az inzulin alkotórésze.
Forrása: húsok, hüvelyesek, tojás.
Hiánya: hiányállapot esetén hasmenés jelentkezhet, gyermekeknél gátolja a növekedést.

Klór
Szerepe: a só- és vízháztartás egyensúlyban tartása.


Forrása: legnagyobb mértékben a konyhasóban található meg.

Foszfor
Szerepe: segíti az enzimek helyes működését, a csontok és a fogazat kiépülését, az idegrendszer helyes működését.
Forrása: szinte minden élelmiszerben megtalálható, leginkább a tengeri halakban.
Hiánya: csak legritkább esetben fordul elő, csontritkulást okozhat.

Kalcium
Szerepe: véralvadás, csontok és fogak kiépítése.
Forrása: tej, tejtermékek és olajos magvak.
Hiánya: izomproblémák, csontritkulás.

Jód
Szerepe: fontos szerepet játszik a vérkeringés, és az anyagcsere szabályozásában, a pajzsmirigy hormonok termelésében, véd a káros sugárzásoktól.
Forrása: hal, só, kagyló.
Hiánya: lelassul az anyagcsere, várandósoknál spontán abortusz is előfordulhat. Általában a pajzsmirigy megnagyobbodása jelzi.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja