SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kismamák étrendje

Kókai Kata [cikkei] - 2005-09-29
A várandósság és a szoptatás ideje alatt is fontos szerepet kap a kismama helyes étrendjének összeállítása.

A helyes étrend kialakítása során minden szempontot figyelembe kell venni. Bármilyen elvet követünk is, egy várandós nő nem tiltható el attól az ételtől melyet megkíván. A helyes étrend kialakítása nem csak a kismama és a magzat védelmét szolgálja, de megkönnyíti a szülést, és később a felesleges kilók leadását is. Fokozottabb figyelmet igényelnek a vegetáriánus étrendet követő kismamák. Egyes vitaminok, illetve az állati eredetű fehérje nem nélkülözhető, így célszerű a várandósság idején legalább tejtermékeket és tojást fogyasztani. Emellett a szokásos, kismamák számára javasolt vitaminokon kívül célszerű az egysíkú táplálkozásból adódóan kieső vitaminok külön pótlása.

A terhesség során fokozottan kell ügyelni a változatos, megfelelő táplálkozásra. Ez segítséget jelenthet a szülés során, és azt követően is, valamint a gyermek későbbi egészségére is kihatással lehet. Elegendő energiát nyújt a várandós nőnek, és magzatának egyaránt. Mivel a várandósság idején már (legalább) két ember él egy testben, ennek megfelelően ügyelni kell a megfelelő vitamin- és ásványi anyag bevitelre is. A zöldségeket érdemes mindig frissen, vagy párolva fogyasztani, így nyerhetjük ki belőle a legtöbb értékes vitamint. A zöldségek és gyümölcsök magas rosttartalma segíti a helyes emésztést is.

A nyers hús, tojás, hal tartalmazhatja a legtöbb kórokozót, így ezeket mindig érdemes alaposan átsütni. A várandósság során fokozottabban szükséges a fehérjebevitel. Ezt tejtermékekből, vagy fehérhúsokból szerezheti meg szervezetünk. A tejet (sőt akár a csapvizet is) érdemes fogyasztás előtt felforralni. Már a kezdetekben érdemes olyan életmódot kialakítani, amely nem ad lehetőséget a túlzott mértékű elhízásra. Mivel a későbbiekben nehezebb lesz a mozgás, és a baba érdekében a legtöbb sportot el kell hagynunk, a táplálkozás segítségével tehetünk legtöbbet a túlsúly elkerülésére.



A terhesség során tilos a koplalás, az egyhangú étkezés és a fogyókúra. Amellett, hogy tudományos kísérletek szerint a terhessége alatt éhező kismama gyermeke hajlamosabb lesz az elhízásra, a fejlődő magzatra is káros lehet a nem elegendő energia bevitel. Ha rostokban gazdag ételeket választunk, s kisebb adagokban fogyasztjuk el az ételeket, elkerülhető a túlzott súlyfölösleg kialakulása.

Káros vagy sem?

Ma már a médiának köszönhetően egyre többen használnak homeopátiás szereket, s természetes módszerekkel tisztítják szervezetüket. A szigorúbb méregtelenítési módszereket pl. víz nap (egy napig csupán víz fogyasztása megengedett) célszerű elkerülni. Ugyanakkor a gyümölcskúra (heti egy nap, amelyen kizárólag különböző gyümölcsöket fogyasztanak), nem árthat a magzatnak. A várandósság ideje alatt is nyugodtan fogyasztható tea, de magas koffeintartalma miatt a kávé illetve kóla nem javasolt. Egyes vélemények szerint kerülendő a túlzott májfogyasztás, mivel a sok A-vitamin elraktározódik a szervezetben, és túladagoláshoz vezethet.
Természetes normál mértékben szinte minden étel fogyasztása megengedett.

A várandósság utolsó szakaszában célszerű elkerülni a savasodást okozó ételeket (pl. paradicsom, fűszeres ételek, tea, túl sok cukor stb.), mivel a méh a gyomorra gyakorolt nyomása miatt egyébként is "túl sok" gyomorsava lehet a kismamának. A magas vérnyomás kialakulásával szemben könnyen védekezhetünk a nagymértékű só fogyasztás elkerülésével. A drogok, cigaretta, alkohol és más élvezeti szerek használata a magzat és a kismama érdekében egyértelműen tilos.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja