SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Várandósan is fitten!

Lénárd Orsi [cikkei] - 2015-11-15
A várandósság más állapot, ezt a legtöbb kismama érzi. A növekvő pocak, a hormonális változások sokféle változást indítanak el a szervezetben. Ezek egy része kellemetlen is lehet, de van rájuk megoldás.

Reggeli rosszullétek, hányinger

A várandósok gyakran találkoznak vele. Van, aki csak reggel émelyeg, esetleg bizonyos szagok zavarják, míg másoknál erőteljesebben is jelentkezhet a hormonális változások hatása: erőteljes hányinger vagy akár hányás formájában. A szervezeted meg kell, hogy szokja az új helyzetet, ami kb. a 12-14. hétig meg is történik.

Mi segít?
 

  • B- és C-vitaminban gazdag étrend, azaz fogyassz teljes kiőrlésű lisztből készült ételeket, magokat, élesztőkivonatot, tejtermékeket, ill. paprikát, homoktövis vagy csipkebogyó készítményeket.
  • Citromos hideg víz, mentatea, keksz fogyasztása ébredés után.
  • Aromaterápia: bergamott-, grapefruit-, borsmenta- és citromolajok párologtatása, szagolása.


Gyomorégés

A várandósság későbbi időszakában jellemző inkább. A növekvő méh felfelé tolja a gyomrot, míg a progeszteron hormon ellazítja a gyomorzáró izmot, így a gyomorsav a nyelőcsőbe kerülhet. Ezek együttesen okozzák a gyomorégés tünetét.

Mi segít?
 

  • Egyél többször keveset. Lefekvés előtt közvetlenül már ne fogyassz ennivalót.
  • Kerüld a cukrozott vagy zsíros, fűszeres ételeket, a szénsavas innivalókat és a kávét.
  • Krumplipüré, magok (különösen a mandula) rágcsálása segíthet.
  • Az alváshoz használj párnákat, támaszd föl a tested felső részét.


Visszerek és aranyér

A várandósság alatt termelődő hormonok fellazítják a kötőszöveteket és az erek falát, míg a méh súlya a vénákra nehezedik, ami nehezíti a vérkeringést. Az utolsó hónapokban amúgy is jóval több vér kering az anya szervezetében, mint a várandósságot megelőzően.

Mi segít?
 

  • E-vitaminban és rostanyagokban gazdag táplálkozás. Fogyassz teljes kiőrlésű lisztből készült ételeket, tojássárgáját, vajat, aszalt szilvát.
  • Váltott hideg-meleg vizes zuhany az alsó lábszárakon és az altesten is. Használd bátran a hideg-meleg vízsugarat. Felfrissít, felpezsdíti a vér- és nyirokkeringést is. Nyáron érdemes minél többet mezítláb járkálni.
  • Mozogj, légy aktív, menj el kismama masszázsra. Mindezek az előzőkhöz hasonlóan támogatják a keringésedet.
  • Ne sokat ácsorogj. Ha leülsz, lábaidat ne tedd keresztbe. Ha elfáradtál, pihentesd, polcold fel a lábaidat. Ezzel is segítheted a vénáidban a vér áramlását.
  • Aromaterápiás illóolaj keverékek, pl. a Zerge olaj.
  • Szükség esetén jól jöhet egy kompressziós harisnyanadrág is.


Lábikragörcs

Leginkább éjszaka fordul elő, és az anyai magnéziumraktárak kiürülése áll a kellemetlen tünet mögött.

Mi segít?
 

  • Magnéziumban gazdag étrend: teljes kiőrlésűek, narancs, banán, olajos magok.
  • A hideg-meleg vizes vádli zuhany itt is jó hatású lehet.
  • Gesztenyekivonatot tartalmazó krémmel masszírozd át a lábikrádat.


Hátfájás

Minél nagyobbra nő a pocakod, annál inkább húz előre járás és állás közben. A megváltozott súlypont deréktájékon és a hát felső részén, a lapockák környékén is éreztetheti hatását.

Mi segít?
 

  • A mozgás, a hátizmok megerősítése. Mindezt elérheted rendszeres úszással, kismama tornával vagy jógával is.
  • Figyelj oda a tartásodra, a csípőd helyzetére. Tartsd egyenesen a törzsed amennyire csak lehetséges.
  • Ha emelned kell, ezt mindig csak guggolásból indítsd.
  • Kerüld a hosszas ücsörgést. Ha irodában dolgozol, iktass be kisebb szüneteket, amikor megmozgathatod a lábad, hátad és tagjaidat.
  • Keress fel kismama masszőrt. Kimasszírozza a hát csomóit, felfrissíti a fáradt hátizmokat és segít az ellazulásban is.

Fotó: TawnyNina/pixabay.com

Lénárd Orsi


Lénárd Orsi
Szülésfelkészítő és szüléskísérő dúla, mentálhigiénés szakember, kismamamasszőr

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.lenardorsi.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja