SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A finn csoda: a szauna

Singola Edit [cikkei] - 2009-01-19
A szauna finn eredetű szó, azt jelenti: földbe vájt üreg. Arra utal, hogy az eredeti szaunákat félig a földbe süllyesztve építették, olyan helyen, ahol tó vagy a tenger közel volt, és a szaunában való felhevülés után az emberek kiszaladhattak a szabadba és lehűthették magukat a hideg vízben.
Merthogy a szaunafürdő folyamata két fő részből áll: hevítés és hűtés.
Manapság a szaunák beltériek és a legtöbb helyen a hűtésre vízzel teli medencék szolgálnak. A szauna egy legalább 3m2 nagyságú kabin, amelynek belső fala fából készült, és egy fűtőkészülék segítségével a hőmérséklet maximum 120 oC-ra melegszik fel, a fűtőberendezés tetejére köveket helyeznek el, amelyre ha vizet locsolnak, a légtérbe hirtelen gőz kerül, és ez különösen hat az ember szervezetére, majd hűtéssel egyesítve többféle jótékony hatást fejt ki. A szauna tehát a százaz, forró levegő és a hideg víz váltakoztatásával a test hősszabályozó rendszerét célozza meg, növelve ezzel az ellenállóképességet. Serkenti a méreganyagok felszabadulását, javítja a közérzetet.

A szauna ha
tása

Attól függően, hogy a hevítés-hűtés cseréjét hányszor tesszük meg, a szauna hatását befolyásolhatjuk:    
serkentő: az egyszeri hevítés és hűtés
tonizáló: kétszeri váltakozás
lazító: háromszori csere
kimerítő: négy-öt, ennél több nem ajánlott



A szaunázás szakaszai


A szaunázásnak megvan az elfogadott menete, amelyet a megfelelő hatás elérése érdekében be kell tartani.

1.Előkészítő: zuhanyozás
Szaunázás előtt nem tanácsos túl sokat enni, szeszes italt fogyasztani pedig tilos.

2. Hevítő: kényelmes testhelyzetben melegedés, bőr átdörzsölése
A legideálisabb meztelenül szaunázni, mert így könnyebben elviseli a test a meleget, de a személyes intimitáshoz ragaszkodhatunk, használhatunk törölközőket. Fontos a kényelmes testtartás megtalálása a hevülés során, legjobb a fekvés, ekkor egyenletesebben éri a test részeit a meleg, mint ülve, de lehet mozogni is, sőt a hevítés utolsó perceiben javasolt megváltoztatni a testhelyzetet a vérkeringés kiegyenlítődéséért. Fontos szerepe van a jó légzéstechnikának, ami azt jelenti, hogy lassan és ne mélyen vegyük a levegőt, leginkább az orron keresztül. Ha valaki rosszul érzi magát, abba kell hagyni a szaunázást. Általában egészséges embereknél nem szokott gondot okozni a szauna, viszont az idősekre és gyerekekre oda kell figyelni. A gyerekeket rendszerint három éves kortól szabad bevinni, de a finn nők már születésük után egy héttel beviszik a kicsiket.
A szaunázást bármikor el lehet kezdeni, de legalkalmasabb az őszi-téli időszak, amikor ösztönösen vágyunk egy kis melegre.

3. Hűtő: zuhany alatt hűtés vagy medencében

A hűtést az alsó végtagokkal kezdjük a lábujjaktól felfele haladva, majd a felső végtagokkal folytassuk, és utoljára maradjon a törzs deréktól felfelé.

4. Befejező: pihenés vagy sportolás
Annak függvényében, milyen hatást szeretnénk elérni, pihenhetünk, de sportolhatunk, mert ilyenkor az izmok könnyebben tudnak dolgozni. Lezárhatjuk a szaunázást masszázzsal is, amely fokozza a bomlástermékek kiválasztását.
A verejtékezéssel elveszített folyadékot és ásványi anyagokat mindenképp pótolni kell.

Miért hasznos?

Vegyük sorra, valójában miért hasznos a szaunázás?  Egyrészt többféle fizikai hatás éri egyidejűleg a testet, amely hat az idegrendszerre és közérzetünkre.

Közvetlen hatások:

anyagcsere termékek kiválasztódása,
a bőr kitisztul,
a kötőszövetek lágyulnak,
az izmok ernyednek,
a vérnyomás csökken,
a légzés megkönnyebbül, 
pszichikai nyugalom,
felfrissülés,
regenerálódás,
mély alvás elősegítése
vízveszteség

A szaunázás segít feloldani a feszültséget, csökkenteni a szorongást, kellemes élményeket ébreszt az emberben. Egy tévhitet azonban el kell oszlatni, akárhogy is izzadunk a szaunában, nem vesz igénybe annyi energiát, hogy fogyást eredményezne, de a verejtékezés segíti a víz eloszlását a szervezetben, és a duzzanatokat lelohasztja.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja