SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Játék a színekkel

Nágel Zsuzsi [cikkei] - 2004-03-06
Az előző részben a dekupázs alapjairól volt szó, ahol egy sima gipszkép készítését követhettük nyomon. Ha már az alapokat szépen tudjuk alkalmazni, következő lépésként megbolondíthatjuk a keretet.

Nagyon sok színből választhatunk a hobbiboltok polcairól. Mindent megvenni természetesen nem kell, ha már megvannak az alapszínek, az összes többi árnyalatot kikeverhetjük mi magunk is.

Ha van piros, sárga, kék, fekete és fehér festékünk, akkor ezeket lehet kikeverni:

piros + sárga = narancs
kék +sárga = zöld
kék +piros = bíbor, vörös
kevés kék + sok piros = barna
sárga + pici piros =narancssárga
sárga + pici barna =okker, vagy mustársárga
sok piros + pici sárga =cinóber
piros + fehér =rózsaszín
piros + fehér =szintén rózsaszín
kék + sárga + fehér =menta
sok kék + kevés sárga =fen
yőzöld
fekete + fehér =a szürke minden árnyalata
piros + kevés kék + fehér =krém, vagy bézs
sárga + fehér =vanília
kék + kicsi sárga =türkiz, esetleg azúr

fehér +mustár =elefántcsont
elefántcsont + sötétbarna =tejeskávé
barna + fehér =tejeskávé
barna + piros =gesztenye
sötétkék + fehér = égkék

Alapozó színként tárgyakra nagyon kedvelt az elefántcsontszín, melyet sok fehérből és nagyon kevés mustárból keverhetünk ki a legegyszerűbben, de ha csak az alapszíneinek vannak meg, akkor sok fehérhez tegyünk nagyon kevés sárgát és pirosat, majd jól keverjük el. Ebből érdemes előre egy nagyobb mennyiséget bekeverni, pl. egy befőttesüvegnyit, így egyrészt mindig kéznél van, másrészt nem fog előfordulni velünk, hogy az alapozás befejezése előtt elfogy a festékünk, mert túl keveset kevertünk ki, és másodszorra még véletlenül sem sikerül az előzővel megegyező árnyalatú színt produkálni.

A keret színezésével tovább játszhatunk. Ennek egyik legkedveltebb módja a repesztés. Hobbiboltokban kapható repesztőlakk néven az a speciális lakk, amelyet két réteg festék közé kell kenni. A lakk összehúzza a felső réteget, alatta pedig repedezett csíkokban kilátszik az alsó festékréteg. Két kontrasztos színnél, pl. kék és elefántcsont esetén igazán hatásos.

A repesztés menete:

  • fessük le egy alapszínnel a keretet

  • ha már száraz, kenjük fel rá egy rétegben (ne túl vastagon, de ne is nagyon vékonyan) a repesztőlakkot

  • várjuk meg, míg megszárad -ez általában (a lakk fajtájától függően) 1-2 óra, de akár egy nap is lehet

  • a következő festékréteget úgy kenjük fel, hogy a festés iránya megegyezzen a repesztőlakk felkenésének irányával –legegyszerűbb, ha mindig ugyanúgy, tehát pl. balról jobbra és fentől lefelé festünk. Nagyon ügyeljünk rá, hogy csak 1 rétegben kenjük fel a 2. festékréteget, különben átfestjük a repedéseket, és nem lesz eredményes a repesztésünk.

 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja