SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi is az a grafológia?

[cikkei] - 2004-03-17
"Írd le a neved, megmondom ki vagy!" - lehetne ez akár a grafológia mottója is. Ez azonban nem ilyen egyszerű - vélekedik Margitics Ferenc, grafológus. De mi is az a grafológia és mire kell vigyázni egy kezdő grafológusnak?

- Mivel foglalkozik a grafológia?
 - A grafológia alapvető kiindulási pontja az, hogy az ember személyisége megismerhető a kézírás alapján. A grafológus kézírást elemez, és ebből következtet személyiségvonásokra, viselkedési mintákra." Írd le a neved, megmondom ki vagy," lehetne mottója. Ez azonban nem ilyen egyszerű. A grafológusnak sok mindent kell tudnia az írásodról ahhoz, hogy belekezdhessen az elemzésbe. Szüksége van a személy nemére, életkorára, iskolai végzettségére, arra, hogy hol tanult írni, bal vagy jobbkezes, a külső (szemüveges-e az illető) és belső íráskörülményekre (alkohol, kábítószer befolyása alatt áll-e). Az írásképet minden körülmény másként befolyásolja. Ha ezeket nem ismeri a grafológus, akkor könnyen hibás következtetésekre juthat.
- A kézírás mennyiben tükrözi a tudattalan folyamatokat?
- A kézírás serdülőkor végére automatikus tevékenységi folyamattá válik. Ekkorra majdnem minden ember írása eltér az iskolában tanult sablontól. Ez az eltérés tudattalan, ezen az alapon jön létre egy egyénre speciálisan jellemző íráskép. Ebben tükröződik a személy tudatos és tudattalan viszonyulása az őt körülvevő tárgyi és személyi (társadalmi) világhoz.
- Tudomásom szerint Ön pszichológus. Grafológusnak vagy pszichológusnak tartja magát?
- Pszichológusnak. Hivatalosan ma nem létezik Magyarországon grafológus szakma, ennek ellenére képzés folyik több helyen is. Én a Grafológiai Intézetnél szereztem grafológiai "diplomát". A grafológia azonban számomra csak hobbi.
- Milyen a pszichológia, mint tudományág viszonya a grafológiához?
- A grafológia önálló elméletet alkalmaz a személyiség jellemzésére, ez azonban implicit, a közgondolkodás alapján áll, a grafológia nem fejti ki és értelmezi őket. Ebben jellemvonások, személyiségtulajdonságok adottak, minden emberre érvényes készletét feltételezik, és ezen belül helyezi el - az írásminták vizsgálata alapján - az egyes embereket. Az empirikus alapokon álló lélektan nem fogadja el a grafológiának az előfeltevéseit a személyiségről, mert azokat nem tartja tudományosan bizonyítottaknak. Másrészről ha el is fogadná a pszichológia tudományosan bizonyított tényeknek a grafológia megállapításait a személyiségről, akkor a személyiségvizsgáló eszközök között lenne a helye. Ezek az eljárások azonban a hétköznapi emberek számára hozzáférhetetlenek, hogy ne tudjanak "felkészülni" egy pszichológiai vizsgálatra, tehát ne tudjanak csalni. A grafológia azonban közismert, ezért pszichológiai vizsgálati eszközként nem lenne alkalmazható.
- Ezek szerint a pszichológia teljesen elveti a grafológiát, mint tudományágat?
- A pszichológiának a grafológiával szembeni bizalmatlansága ezen az alapon indokolt, ez azonban nem jelenti azt, hogy a grafológiával nem érdemes tudományosan foglalkozni, nem kellene kutatni.
- Jelenleg mennyire elterjedt a grafológia hazánkban és Európa-szerte?
- Hazánkban a különböző grafológusképzők révén sok ember szerzett már grafológus "diplomát", tehát a piac telítve van szakemberekkel. Igaz, hogy közölük csak nagyon kevesen tudják eladni a tudásukat. Európában változó a helyzet. Leginkább Franciaországban terjedt el, legkevésbé Angliában.
- Mire kell vigyáznia Ön szerint egy kezdő grafológusnak?
- Elsősorban arra, hogy ne mondjon elhamarkodottan véleményt egy kézírás vizsgálata alapján. A folyóiratok népszerű "grafológus válaszol" rovatában olvashatunk olyan tényszerű kijelentéseket, amelyeknek a többsége szinte megfellebbezhetetlennel tűnik. Az ilyen kijelentésekkel vigyázni kell. A személyiség rendkívül összetett, bonyolult rendszer, amelyben sokszor egymással teljesen ellentétes folyamatok is léteznek egyszerre. Pszichológusként, ha személyiségvizsgálatot kell végeznem, akkor az illető élettörténete mellett legalább két vagy három személyiségtesztet is elvégzünk, mire tudok valami kézzelfoghatót mondani az illetőről. A grafológus számára csak a kézírás marad, szerintem ez túl kevés. Én grafológiát kiegészítő eszközként használom, pusztán a kézírás alapján sohasem mondok véleményt. Tehát azt javaslom, hogy egy kezdő grafológus ne vegye túl komolyan magát. Tekintse játékos önismereti eszköznek a grafológiát!

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja