A grafológia, mint a munkaerő kiválasztás egyik segédeszköze
Elegendő-e a szépírás egy egyénről alkotott véleményhez? Vajon az, hogy valaki szépen vagy csúnyán ír, egyben árulkodik a jelleméről? Eldönthető-e az írás alapján, hogy a kiválasztott személy alkalmas-e vagy sem egy adott munkakörre? Manapság egyre több vállalat alkalmaz pszichológusokat és grafológusokat a munkaerő kiválasztási folyamathoz. Hogyan segítheti a grafológus a humán tanácsadók munkáját, milyen árulkodó jegyei vannak a kézírásnak - erről kérdeztük meg dr. Balog Edina jogász - grafológust, a Grafológiai Intézet szakértői ágazatvezetőjét.
A grafológia a személyiség és az írás közötti összefüggéseket keresi. Nem újkeletű tudomány, története az Ókorig vezethető vissza, már a római császárok idejében a mai írás-szakértéshez hasonló kérdésekkel foglalkoztak. A középkori papok és írástudók is használták és foglalkoztak az írás tudományával. A grafológia igazán a XIX. században teljesedett ki Nyugat-Európa területén, főképpen Franciaországban és Németországban. A grafológia újkori története során számos alkalmazási lehetőséget derítettek fel az íráselemzéssel foglalkozó szakemberek
Magyarországon hosszas küzdelem árán sikerült elismertetni, sokáig kávéházi, tenyérjóslási szintre helyezték. - mondta dr. Balog Edina.
Mi a kapcsolat a humánerőforrás és a grafológia között?
A személyiség (az egyén mentális képességei, munkamódja, energiakészlete, érzelmi élete, szociabilitása stb) feltérképezése után több vonalat vizsgálhatunk a különböző célok szerint:
Amennyiben a munkaerő-kiválasztásra - vagy másik oldalról, a személy számára legmegfelelőbb munkakör megtalálására - irányul szándékunk, akkor általában a munkamód vizsgálatán túl az energiakészletet, szociabilitást érdemes vizsgálni. Célszerű meghatározni, ha egy adott munkakörre keresnek valakit, melyek a speciális tulajdonságok, amelyek elengedhetetlenek, és melyek, amelyek ajánlottak annál a munkánál. Amikor a személy számára pályaorientációhoz vagy pályamódosításhoz szeretnénk segítséget nyújtani, akkor mindezek feltérképezésén túl motivációkat, és az esetleg rejtett adottságokat is igyekszünk feltárni - nyilatkozza Balog Edina
Mi lehet egy pozíció sikeres betöltésnek az alapfeltétele?
Egy pozíció sikeres betöltésének alapfeltétele, hogy az adott munkakör elvárásai és a jelölt képességei, motivációi minél jobban lefedjék egymást. Ez a kölcsönös megfelelés ugyanakkor nem csak a szakmai tudásban, a felkészültségben merül ki, hanem a jelentkező egyéb, személyiségbeli tulajdonságaiban is. Fontos a munkakör betöltéséhez az alaposság, precizitás, stressztűrő képesség, monotónia tűrés, teherbírás, stb.. Ugyancsak hasznos a munkaadóknak is, ha a munkára jelentkezők lojalitását és motivációs hátterét ismerik, ebben is gyorsabban eligazodhatnak grafológiai segítséggel - folytatja Balog Edina.
A hatékonyabb munkavégzést segíti a csoportok "átvilágítása", a team-építés, az emberi kapcsolatok fejlesztése, melyhez a grafológia módszerével gyorsan fel lehet térképezni az emberi viszonyokat. Szintén tréningek része lehet a kapcsolatépítés és információcsere hatékonyságának vizsgálata. Célszerű a tárgyalási stratégia kidolgozása a kommunikációs képességek javítására, a teherbíró képesség és az aktuális terheltség felmérése, a menedzserbetegségek megelőzése a tartósan megbízható munkavégzés érdekében.
Mit és hogyan vizsgál a grafológia?
A kézírás és a gondolkodás szoros összefüggésben van, a kézírásunkat a központi idegrendszerünk vezérli. Manapság, amikor a jelentkezők számos tréningen tanulhatják önmaguk eladását egy megcélzott munkakörre - ezzel kismértékben megtévesztve a munkáltatót - ekkor válhat fontossá a grafológia szerepe. Egy új munkaerő kiválasztása és betanítása jelentős költségekkel jár a munkáltatónak. Amennyiben személyzeti tanácsadókat hív segítségül a vállalat a kiválasztáshoz, sok esetben több hónapos garanciavállalással írják alá a szerződéseket. Ezért a tanácsadók és munkáltatók igyekeznek a lehetőségükhöz mérten a legjobban kizárni az esetleges tévedéseket, s minél sokoldalúbban megismerni a leendő munkatársat - nyilatkozza Balog Edina
Másik kérdéskör az életvezetési problémák esetén igénybe vehető grafológiai vizsgálat. Ennek az élet sokféle területén láthatjuk hasznát: a párkapcsolati analízis feltárja, melyek azok a területek, ahol a kapcsolat jól működik, amire építeni lehet, és hol vannak azok a pontok, ahol erősíteni kell a harmónia fenntartása érdekében. Külön kutatási terület a szexuális magatartás és a kézírás vizsgálata.
Milyen tulajdonságokat fedezhet fel a grafológus egy önéletrajz láttán?
Egy kézzel írt önéletrajz a szakembereknek sok mindenről árulkodik. A látszólag csúnyának ható "macskakaparás" épp úgy rejthet kiváló szellemi kapacitással bíró embert, míg egy rendezett, szépnek mondható írás egy nehéz felfogású, nehezen kommunikálni tudó személyt takarhat. - mondja a grafológus szakértő. A grafológus több mint 150 jegyet vizsgál meg egy adott írásból és a jellemzők együttes kombinációjának ismeretében már szakvéleményt mondhat, ezért fontos, hogy a munkánkat nagy körültekintéssel végezzük. Ritkán mondunk véleményt egy oldal szöveg láttán. Mivel az írásunkat is több tényező befolyásolhatja, - úgy, mint a fáradtság, erős gyógyszerszedés, rossz szemüveg használata, alkoholos befolyásoltság - előre meg szoktuk kérni, hogy a lehető legoptimálisabb körülmények között készítsék a vizsgálandó írást. Optimális körülmény lehet a megfelelő asztal, íróeszköz, világítás, papír minőség stb.
Egy-egy írásjellemző önmagában, a szövegkörnyezetből kiragadva semmitmondó, míg az egyéb jellemzők együttes vizsgálata már igen informatívvá, s adott személyre kizárólagos érvényűvé válhat.
A vizsgálat előtt megkérdezzük, hogy nő vagy férfi a vizsgálandó alany, az életkorát valamint, hogy a személyiségi jogokat ne sértsük, engedélyt kérünk a vizsgálatra.
Az írásjegyeket vizsgálva különbség van a nehéz fizikai munkát végzők - akiknek a keze nehézkessé válhat - valamint a szellemi dolgozók írása között, idős és fiatal között, mivel a fiataloknak általában még kiforratlan az írásuk. A kézírásvizsgálat előnyei között említhető, hogy nem igényli a vizsgált személy jelenlétét, valamint ez a vizsgálati eljárás nem becsapható, így az interjúra még oly felkészült jelöltről is reális képet kaphatunk.
Milyen egyéni jelek ismerhetők fel egy laikus számára egy kézíráson?
A különböző benyomások mindenkit befolyásolhatnak. Az illető idegi állapotától is függhet az írás minősége. Érdemes megnézni például, hogy mennyire teleírt a felület. Amennyiben kicsi margót hagy az illető, még a papír szélét is kihasználja, nagyon takarékos, beosztó emberre utal. A munkaerő kiválasztásnál nekünk minden esetben meg kell néznünk, hogy mit vár a munkáltató a személytől. Nem biztos, hogy egy adott pozícióra pontosan ilyen beosztó embert keresnek, s ezt a tulajdonságot részesítik előnyben. Az is meghatározó, hogy a betűk jobbra vagy balra dőlnek, milyen messze van az aláírás a szövegtől. Más jegyekkel is összevetve aki jóval lejjebb írja alá pl. az önéletrajzát, az nem vállalja a felelősséget azért amit írt. Amennyiben valaki nem köti össze a betűket, az háttérbe vonuló jellemre utal. A kreatív személyiség plusz vonalakkal ékesíti az írását, s az ilyen személy ne menjen például könyvelőnek. A munkahelyen a csapatszellem, egy csapatba való beilleszkedés készsége is fontos. Nem biztos, hogy előnyös, ha csupa kreatív, ötletelő személy gyűlik össze, hiszen akkor nem lesz, aki az ötleteket megvalósítsa. A nők írását figyelve a nők általában nagyobb betűkkel írnak, míg a férfiak kisebb betűkkel.
Az esetek többségében szabad választást hagyunk, nem határozzuk meg, hogy az illető sima, vagy vonalas papírra írjon. Aki a vonalas papírt részesíti előnyben, bizonyos sorvezetőt használ, annak az életben is támaszra van szüksége. Amennyiben az ilyen tulajdonságú emberrel sima papírra iratunk, az írásán nyomban meglátszik, hogy nem ahhoz szokott. A betűk dőlésének is szerepe van. Pl. a jobbra dőlő betűk előremutatásra, előretekintésre utalnak. A balra dőlő, vagy hátra döntött betű írója általában zárkózott ember, hacsak nem balkezes az illető. Aki túl nagy betűkkel ír, magamutogató lehet.
Milyen egyéb vizsgálatok kapcsolódnak az Önök munkájához, melyek alkalmazásával komplex képet kaphatnak a személyről úgy a munkáltatók, mint a munkavállalók?
Foglalkozunk pályaalkalmassági, pályamódosítási vizsgálatokkal is. Kismamáknak indítottuk a Főnix programot, mely öt éve sikeresen működik. Speciális eset ez a munkába visszatérő kismamák, anyukák számára kidolgozott programunk, amikor a grafológia módszereivel felmérjük, milyen területen lenne sikeres a visszatérés a munka világába, és a pszichológia segítségével életvezetési tanácsokkal és munkalehetőségekkel is segítünk. Ebben a programban a Magyar Nemzeti Bankkal volt hosszabb együttműködésünk, ahol sok volt a Gyesről, Gyedről munkába visszatérni kívánó anyuka - mondja Balog Edina. Egy kisgyermekes anya több évig otthon van, csak a családdal foglalkozik, ez más irányba viszi, formálja a személyiségét. Sokszor önbizalom hiányban szenved, leértékelődik az önbecsülése, és nem tudja, hogy alkalmas - e még a munkavégzésre, visszavárják-e még a munkahelyen. Többször fordulnak hozzánk azzal, hogy egy valós képet szeretnének kapni magukról a több éves otthonlét után. Egy alapos pszichológiai vizsgálat, valamint egy grafológiai tényfeltárás, tanácsadás hozzásegíti a kismamákat a munkába való visszatéréshez.
A munkavállalás szempontjából azonban nem csak a kismamáknak, hanem a pályakezdő fiataloknak is próbálunk segíteni. Kidolgoztunk egy úgynevezett Referencia-levelet, amely egy rövid grafológiai személyiségrajz, és a munkára jelentkezéskor a munkaadónak bemutathatják, mintegy ajánlólevélként, hogy milyen képességekre számíthat az illetőtől, hiszen a pálya kezdetén a fiatalok még nem tudnak a gyakorlatot, másféle referenciákat felmutatni Ez hasznos a pályakezdő részére és a munkáltató részére egyaránt.
Megemlíteném a mellettünk működő Jólét alapítványt - folytatja a szakértő - akikkel szintén szorosan együttműködünk. Ők jelentős adatbázissal rendelkeznek azokról az emberekről, akik elvesztették a munkahelyüket és igyekeznek akár csak 4 órás munkához is hozzájuttatni a munka nélkül maradt embereket.
Külön kört képez a gyermekrajzok, gyermekírások vizsgálata, ahol a problémák, családon belüli feszültséggócok megmutatkozhatnak, vagy ahol a fejlesztés lehetőségét segítjük a különböző vonások feltárásával.
Az igazságügy területén sem újdonság a grafológia használata: a hazugságvizsgálat nagyon jól működik a grafológiában, és egyes esetekben a személyiségrajz-készítés nagyban segítheti az igazságszolgáltatás munkáját (gondoljunk például arra, hogy meg tudjuk vizsgálni, egy illető személy valóban öngyilkos akart-e lenni, vagy kényszer hatására írta a búcsúlevelet).
Másik fő profilunk a grafológia mellett az írásazonosítás, hagyományosabb nevén írás-szakértés. A hagyományos azonosító módszeren túlmenően igény szerint a klinikai szakpszichológiát is bevonva a szakértők arra is segítenek választ adni, hogy például a végrendeleteket, adásvételi szerződéseket és egyéb más később nagyon fontossá vált jogi aktusokat az addigra már sok esetben elhunyt aláíró milyen pszichés és fizikai körülmények között írhatta alá.
Létezik - e olyan informatikai program, mely segítheti a grafológusok munkáját?
A matematika nem áll tőlünk messze - folytatja a szakértő - nem csak hagyományosan végezzük az írásvizsgálatot. Mi is haladunk a korral, számítógépes grafológiai programunk is van. Az aláírások azonosítása, kézírás-azonosítás szintén hasznos lehet, nemcsak a bírói munkában, de például a banki ügyletek során is. Több ezer mintás számítógépes adatbázis segíti az aláírások minél pontosabb azonosítását
Ilyen vizsgálatnál a személynek digitalizált táblára kell írnia és a több ezer jelet tartalmazó program ennek alapján vizsgálja a személyt. A matematikai módszerekkel már teljesen a reál világba megy át az eddig szubjektívnek ítélt munkánk. Hazugságvizsgáló grafológiai vizsgálataink egyre népszerűbbek, mivel az agyat -az agyírásból eredően - kevésbé lehet átvágni és további stressz-helyzetet sem idéz elő az írásminta felvétele, mint például a poligráfos hazugságvizsgáló készüléknél, ahol a vizsgált személyre mérőműszert kötnek.
Közösségi hozzászólások: