SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kirándulás és kincskeresés

Erdei Szilvia [cikkei] - 2004-03-17
Most, hogy egyre valószínűbbnek látszik, hogy mégis beköszönt a tavasz, vele együtt beköszönt a kirándulások ideje is. A családfők végre felállhatnak íróasztaluktól, az anyukák kijöhetnek a konyhából, a gyerekek pedig levezethetik a hétvégére még megmaradt felesleges energiáikat.

Az erdőkben és hegyekben tett túrák mindig jó alkalmat nyújtanak új helyek felfedezésére, a természet adta csodák felkutatására, növények és állatok megismerésére. De az újabb tölgyfa megtekintése, vagy a mocsár menti sokadik béka kuruttyolása már szinte természetes eleme a minket körülvevő természetnek. Nem tudom, mások hogy vannak vele, de nekem szükségem van arra, hogy legyen valami cél az út végén, amelyet nem pusztán egy turistaház vagy étterem testesít meg. Valószínűleg ezzel nem lehettem egyedül... Egy hasonlóan gondolkodó társaság ötletéből világraszóló szabadidős tevékenység lett. Az egyszerű túrázáson túlmutató, egyre nagyobb népszerűségnek örvendő hobbi kicsit furcsán hangzó neve: geocaching (ejtsd: geokesing).

A geocaching lényege az, hogy Magyaroszág területén - és persze a világ minden táján -  több száz úgynevezett "láda" van elrejtve erdőkben, hegyeken, réteken, tópartokon, más helyeken. A "ládák"  koordinátái megtalálhatóak az interneten erre a célra létrehozott oldalon, így mindenki kiválaszthatja azokat, amelyek éppen a kirándulás tervezett útvonalához közel bújnak meg.

Maga a kincsesláda nem más, mint egy vízhatlan, jól záródó dobozka, amely elég nagy ahhoz, hogy elférjen benne egy napló-füzet, egy üzenet a megtalálónak (akár a véletlenül odatévedőnek is), egy íróeszköz és  valami apró kis ajándék (kinder-meglepetés, kulcstartó, naptár, stb.), amely a megtalálót illeti. Ebből persze az is következik, hogy a kincsvadásznak magával kell  vinnie egy másik, "váltás" ajándékot, hogy a következő sikeres játékosnak se kelljen üres kézzel távoznia.


Gondolom, azt már külön ecsetelni sem kell, hogy valamennyiünkben ott él a kincskeresők ősi szenvedélye, és valóságos izgalmat jelenthet egy ilyen buliban akár elrejtőként, akár keresőként részt venni. Ehhez az élvezethez hozzájárul még az okos kis GPS (Global Positioning System) használatából eredő öröm, ami különösen a mobil elektronikus "ketyerék" szerelmeseinek jelenthet további vonzerőt. Ez a szerkezet képes meghatározni  egy adott pont szélességi és hosszúsági koordinátáit, illetve a tengerszint feletti magasságát, amely nagyban segíti egy-egy rejtekhely felkutatását. Megjegyzem: sok olyan "kincsesláda" van az országban, melyeket enélkül is könnyen meg lehet lelni...

Akit pedig érdekel ez a kellemes és szórakoztató szabadidős tevékenység, de máris megijedt, hogy ehhez mindenféle további eszközök szükségesek - a bakancson és az elemózsiás csomagon kívül -, annak bizonyára örömére szolgál az az információ, hogy lehetőség van ezt a  "ketyerét" (GPS) kölcsönözni is. 

Most már csak fel kell keresni a www.geocaching.hu weboldalt, majd a megfelelő túraruhát magunkra öltve már indulhat is a nagy kincskereső vadászat. Sok sikert mindenkinek!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja