SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Túlsúly és diéta

Kókai Kata [cikkei] - 2006-01-24
Egyre-másra jelennek meg a különböző könyvek és terjedelmes írások a legújabb diétás módszerekről. De vajon melyik hatásos?

Nem vitatható az a tény, hogy a Föld testsúly szempontjából igazságtalan mérleget állított fel. Míg az emberiség fele túlsúllyal küzd, addig a másik, szerencsétlenebb fél éhezik. És nem egy esetben maguk a fogyni vágyók is az utóbbi esetről vesznek példát; napokig koplalnak annak érdekében, hogy a lerakódott plusz kilóktól megszabaduljanak.

A napjainkban népszerű diéták már ellentmondanak ennek a régi, elavult módszernek; nem annyira az ételek mennyiségét, mint inkább a fogyasztható élelmiszerek számát veszik figyelembe. A legtöbb diéta egyes összetevők fogyasztását korlátozza- vagy éppen teljes mértékben tiltja azokat.

A túlsúly legjellemzőbb okai:

· Mozgásszegény életmód
· Kiegyensúlyozatlan táplálkozás
· Anyagcsere probléma
· Életkor (fiatal korban a hormonális változások, idősebb korban természetes jelenség a kis (!) mértékű súlynövekedés)
· Öröklődés

A diéta veszélyei

Diabétesz, magas vérnyomás, nehéz légzés; ez csupán néhány probléma a túlsúly okozta gondok palettájáról. Minden diéta megkezdése előtt tudatunkba kell vésni a tényt, hogy a fogyókúra célja az ideális testsúly elérése, annak megtartása, s mindezek mellett természetesen egy egészségesebb életmód elsajátítása.

Bár sokan a külső változtatás miatt kezdenek szigorú diétába, minden esetben ügyelni kell arra, hogy a néhány felesleges kiló leadása ne menjen az egészség rovására. A legtöbb diéta egyoldalú csupán táplálkozásra ad lehetőséget, mely könnyen vitaminhiányhoz, s ezáltal a szervezet legyengüléséhez vezethet.

Ha egy diéta vitaminhiányhoz, legyengüléshez vezet, máris többet árthat az egészségnek, mint maga a túlsúly. Nem egy esetben a túlsúly miatt már kialakult betegség is súlyosbodhat egy felelőtlenül megkezdett diéta hatására. Példaként; diabéteszes beteg vércukorszintje könnyen leesik, ha nem táplálkozik kiegyensúlyozottan, ezért számára fontos a rendszeres étkezés.

Az egészséges fogyókúra

A diétákat számtalan tévhit övezi. Sokan úgy vélik hogy a mozgás, vagy egy-egy diéta önmagában képes a túlsúly leküzdésére, ez azonban tévedés. Egyetlen diéta sem helyettesíti a kellő testmozgást, s egyetlen mozgássor sem képes kompenzálni a helytelen táplálkozás okozta súlynövekedést. Minden diétát rendszeres testmozgással kell kiegészíteni, hogy az elért testsúly hosszútávon is megmaradjon.

A fogyókúra során fokozottabban ügyelni kell a vitamin-, ásványianyag- és folyadékbevitelre. Testmozgás, légzés során a szervezet rengeteg folyadékot veszít, melyet pótolni kell. Legideálisabb az ásványvíz, illetve gyümölcslevek fogyasztása, így az elveszett vitaminok, ásványi anyagok is könnyedén pótolhatók.

Minden diéta megkezdése előtt fontos egy dietetikus - vagy meglévő betegség esetén a kezelőorvos - véleményének kikérése, így elkerülhetők a diéta okozta nehézségek.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja