SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

5 ok, ami miatt eredménytelen a diétánk

Családinet [cikkei] - 2016-12-02
Sokszor hangzik el a dietetikus rendelőjében a kérdés, hogy miért nem sikerül lefogyni vagy jobb laborértékeket elérni, annak ellenére, hogy diétázik és megpróbál a lehető legegészségesebben élni. Ilyenkor a kevésbé elhivatottak feladják az életmódváltást, ám valószínű, hogy az alkalmazott étrendben van a hiba, ezért annak módosítására van szükség. Sárga Diána, az Életmód Orvosi Központ dietetikusa a leggyakrabban elkövetett hibákról beszélt.

1. Nem személyre szabott a diéta

Sajnos a legtöbb helyen igen keveset hangoztatják a sikeres diéta alapját, mégpedig azt, hogy az étrendnek minden esetben személyre szabottnak kell lennie. Hiszen mindenki más-más paraméterekkel rendelkezik, más gyorsaságú az anyagcseréje, más a zsigeri zsír aránya, más a testtömeg-indexe, stb. Ebből kiindulva fontos, hogy sose mások étrendjét kövessük, ugyanis meglehet, másra van szükségünk. A helyes étrend összeállításában nagy segítséget nyújthat egy szakképzett dietetikus, aki figyelembe veszi az egyéni adottságainkat is, és nyomon követheti a fejlődésünk és a gyógyulásunk.


2. Nincs előtte állapotfelmérés

„Hogy a diéta valóban személyre szabott legyen, ahhoz szükség van előzetes állapotfelmérésre, melynek során képet kaphat a szakember - és mi is - többek között a testtömeg-indexről, milyen a zsír/izom arányunk, valamint hogy mennyi zsír rakódott le a szerveink körül. Ezen kívül a szakembernek fontos tisztába lennie a páciens életmódjával, étrendjével, szokásaival, esetlegesen fennálló betegségeivel kapcsolatban. Ezek birtokában lehet összeállítani az étrendet és annak energiatartalmát, ráadásul így a bekövetkezett változások is nyomon követhetőek” - mondja Sárga Diána, az Életmód Orvosi Központ dietetikusa.


3. Ne zárjuk ki az esetleges betegségeket

Amennyiben valaki nem képes leadni túlsúlyát, esetleg kellemetlen panaszokkal küzd (pl. fáradékonyság, hajhullás, menstruációs zavarok), úgy könnyen lehet, hogy valamilyen betegség húzódik a probléma hátterében. Általában a hormonális rendszer egyensúlyának felborulása (pl. diabetes, inzulinrezisztencia, pajzsmirigy alulműködés) okozza a fogyásra való képtelenséget, melyről laborvizsgálattal lehet megbizonyosodni. Amennyiben valóban valamilyen betegség áll fenn, abban az esetben szakorvosi konzultáció javasolt, aki szükség esetén gyógyszeres kezelést ír elő a megfelelő táplálkozás és a rendszeres testmozgás mellett.


4. Az interneten keringő csodadiéták

Az interneten számtalan csodadiétákkal találkozni, melyek gyors és látványos javulást ígérnek. Sajnos sokszor egészen szélsőséges étrendeket ajánlanak (pl. szénhidrátmentes táplálkozás), melyek nem csak eredménytelenek, de egészségtelenek is, mivel megfosztják a szervezetet igen fontos tápanyagoktól. Ráadásul, ahogy már említettük, nincs olyan étrend, mely mindenkinek beválna.


5. Koplalás

Sokan esnek bele abba a hibába, hogy ha fogyni szeretnének, drasztikus fogyókúrába kezdenek, és alig vesznek magukhoz valamit. Eleinte meglehet, hogy valóban leolvad néhány kiló, ám amellett, hogy ez a fajta diéta az egészséget veszélyezteti, egy idő után a szervezet raktározó üzemmódra kapcsol és emiatt nagyobb mennyiségű zsírréteg fog felhalmozódni.

Forrás: Életmód Orvosi Központ
Fotó: PublicDomainPictures/pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Dráma az esküvőn: az oltár előtt esett össze a menyasszony

Stressz, éhezés és a boldogító igen - avagy hogyan NE készüljünk a nagy napra.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja