SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Desszertek tésztából

Családinet [cikkei] - 2007-04-04
Igen-igen a tészta nagyon sokoldalú ezt mindannyian tudjuk, de hogy főtt tésztából csináljunk desszertet, valljuk be, ilyen csak ritkán jut eszünkbe.

Pedig a tészta kiváló alapanyaga rengeteg finom süteménynek. Sőt így húsvét közeledtével, a "böjtölés" után, igazán különleges, tápanyagban gazdag ínyencséget készíthetünk családunknak és várhatjuk a locsolókat.

 

Lehet, hogy az elkészítésük kissé hosszadalmasabb, mint egy egyszerű tiramisué, de higgyék el, megéri fáradságot, s biztos, hogy jövőre sem hagynak elszáradni minket lelkes locsolóink. Ráadásul a tészta rendkívül egészséges, gyorsan felszívódó tápanyagok közé tartozik, s bizonyítottan jó hatással van a kedélyállapotunkra is.

 

Azonban, húsvétkor ne csak az asztalra kerüljön színes tojás, hanem a desszertek elkészítéséhez is használjunk tojásos tésztát, hiszen azok a tojásnak köszönhetően még több vitamint, ásványi anyagot tartalmaznak. Sokan nem is tudják, hogy legősibb eledelünk a tojás a C vitamint kivéve minden fontos vitamint tartalmaz, a népi hiedelmek szerint pedig a termékenység, a teremtés, és az újjászületés ősi jelképe.

 

Tehát, akkor mindent bele, íme három recept, amelyek alapján nem csak húsvétkor, hanem télen-nyáron finom desszert készíthető. A vállalkozó szelleműek rögtön bele is vághatnak:

 

 

A HAGYOMÁNYOS - Túrós aszalt barackos rétes

 

Hozzávalók:

80 g Gyermelyi négytojásos fodrosmetélt, 500 g áttört túró, 2 db tojás, 120 g cukor, 50 g aszalt barack, 1 tasak vaníliás cukor, porcukor a szóráshoz, 2 evőkanál olaj, 1 csomag réteslap

A mártáshoz: 6 evőkanál baracklekvár, barackpálinka

 

 

A tojás sárgáját kikeverjük a cukor felével, vaníliás cukorral, beletesszük a túrót és az apróra vágott aszalt barackot. Összekeverjük és a maradék cukorral felvert kemény tojáshabbal lazítjuk. A végén belekeverjük a tésztát. Kiterített, olajozott réteslapba tekerjük 180-200 °C-on készre sütjük. Az öntethez kikeverjük a lekvárt vízzel, hogy a megfelelő sűrűségű legyen, majd felforraljuk és beleöntjük a pálinkát. A felszeletelt, porcukrozott rétes mellé tálaljuk.

 

 

AZ ÖTLETES - Diós rövidmetélttel töltött alma

 

Hozzávalók:

100 g Gyermelyi négytojásos rövidmetélt, 4 db alma, 6 evőkanál dió, 1 evőkanál baracklekvár, 2 db tojás, 4 evőkanál cukor, 1 db citrom, 1 tasak vaníliás cukor, rum

A mártáshoz: 2 evőkanál cukor, 2 kávéskanál őrölt fahéj, 3 dl tej, 1 tasak vaníliás krémpor

 

A megmosott almák tetejét levágjuk, az almákat kivájjuk és 200 °C-os sütőben 3-4 percig elősütjük. A tojásokat szétválasztjuk és sárgájukat kikeverjük a cukor felével, a vaníliás cukorral, a reszelt citromhéjjal, pici rummal, majd belekeverjük a darált diót és a főtt tésztát. AZ elősütött almákba beletesszük a lekvárt, majd a tésztás tölteléket és a sütőbe visszatéve 10-15 percig sütjük. A tojások fehérjét kemény habbá verjük a cukorral és habzsákból kinyomva díszítjük vele a töltött almákat.  Felmelegítjük a sütőt 250-300 °C-ra és megsütjük a habot az alma tetején. Fahéjas öntettel tálaljuk. Ennek elkészítése: a tejet felforraljuk, majd beleöntjük a kevés tejjel jól kikevert fahéjat, krémport és cukrot. Csomómentesre keverjük és kiforraljuk. Melegen és hidegen egyaránt fogyasztható.

 

 

A PROFIKNAK - Tésztatorta

 

Hozzávalók:

A tésztához: 100 g tejben főtt Gyermelyi fodros nagykocka, 5 db tojás, 250 g vaj, 250 g cukor, 250 g liszt, 1 csipet só. A meggytöltelékhez 1 üveg magozott meggy, 80 g cukor, 40 g keménytő, 1 csipet őrölt fahéj. A máktöltelékhez: 200 g darált mák, 1-1,5 dl tej, 80 g cukor, 1 citrom reszelt héja. A tetejére: 1 tábla tortabevonó, 0,3 dl olaj.

 

A tésztát tejben megfőzzük (csak 3-4-szeres mennyiségű tejet kell venni). A tésztát nem mossuk le, csak kihűtjük. A tejet, amiben a tészta főtt, eltesszük és felhasználjuk a mák főzésénél. Összeállítjuk a tésztát. A tojások sárgáját és a cukor felével, vajjal habosra keverjük és egy csipet sót teszünk bele, majd belekeverjük a lisztet. A fehérjét a maradék cukorral kemény habbá verjük és két részletben lazán, óvatosan - hogy ne törjön - belekeverjük a sárgájás tésztában, majd a végén belekeverjük a főtt tésztát is. Kivajazott kilisztezett formában 150 °C-on sütőbe sütőben készre sütjük. Közben elkészítjük a töltelékeket. A darált mákot és hozzávalóit a tejjel felfőzzük, majd lehűtjük. A meggyet leszűrjük, levét cukorral felfőzzük és a jól kikevert fahéjas keményítővel besűrítjük és kiforraljuk, majd a tűzről levéve belekeverjük a meggyet is. A kihűlt tortatésztát három részbe vágjuk. Alul megtöltjük a mákos töltelékkel, rátesszük a másik réteg tésztát, azt megtöltjük meggyes töltelékkel és betakarjuk a tetejével. A bevonót felolvasztjuk, belekeverjük az olajat és bevonjuk a torta tetejét vele. Oldalát darált dióba forgathatjuk. A tetejét ízlés szerint díszítjük.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja