SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fejes saláta receptek

Németh Ági [cikkei] - 2006-06-06
A fejes saláta a tavasz hírnökei közé tartozik, üde friss zöld levelei étvágygerjesztően hatnak az emberre. Diocletianus feljegyzései szerint Rómában a főétkezésnél nem hiányozhatott az asztalról, és elengedhetetlen volt a fogyasztása.

A fejes saláta a tavasz hírnökei közé tartozik, üde friss zöld levelei étvágygerjesztően hatnak az emberre.
A salátát már a régi görögök is ismerték, zöld leveleknek nevezték, és az istenek eledelének tartották. Tartósították sóval és fűszerezték ecettel, sóval, tejjel, olajjal és borral. Hippokratész (Kr. e. 460-370) is megemlíti a salátát mint az egészséges táplálkozás egyik elemét, és dicséri egészségjavító hatását. Diocletianus feljegyzései szerint Rómában a főétkezésnél nem hiányozhatott az asztalról, és elengedhetetlen volt a fogyasztása. Közkedvelt étel volt a Római Birodalomban a salátából készült insalata nevű saláta: a salátát összekeverték babbal és más egyéb zöldségekkel, valamint olajjal, ecettel és fűszerfélékkel.

A saláta a szervezet számára fontos vitaminokat és ásványi sókat tartalmaz. Rostanyaguk szükséges a gyomor, a bélműködés és az emésztés számára. A salátában található: kalcium, magnézium, K vitamin, B vitaminok.

Többféle salátafajta ismeretes, és sokféle képpen készíthetjük el őket.
- salátát, amely a savanyúságot pótolja
- köretet is készíthetünk, ami a főétkezést pótolja
- húsételekkel együtt is fogyaszthatjuk
- készíthetünk főzeléket (főzés közben veszít az értékes vitaminokból)
- használhatjuk hidegtálak díszítésére
 

Receptek


Klasszikus fejes saláta

Hozzávalók: 1 fej saláta * ételecet * csipet só * cukor

Elkészítés: a salátát alaposan mossuk meg, csepegtessük le a vizet, vágjuk fel laskára (vékony szeletekre), és tegyük egy nagyobb tálba. Készítsük el a saláta öntetet: 5 dl vízbe tegyünk ízlés szerint cukrot és ecetet (egészségesebb a citromlé, mert nem puffaszt), keverjük össze, majd öntsük a salátára. Tálalásig tegyük hűtőszekrénybe.


Rokfortos saláta

Hozzávalók: 1 fej saláta * 1 csomó retek * 1 csomó új hagyma * 1 pohár joghurt * 5-10 dkg rokfort * 2 főt tojás * 10 dkg gépsonka * só * őrölt bors

Elkészítés: a fejes salátát alaposan mossuk meg, csepegtessük le a vizet róla és tépkedjük apró darabokra. A retket és az újhagymát mossuk meg és szeleteljük fel, a tojást tisztítsuk meg, és vágjuk cikkekre, a sonkát metéljük fel. Tegyük egy tálba az előkészített hozzávalókat és készítsük el hozzá az öntetet: a rokfortot keverjük össze a joghurttal, sóval és a borssal. A dresszinget öntsük a salátára, óvatosan keverjük össze, és tálalásig tegyük a hűtőbe.


Mandulás saláta

Hozzávalók: 1 fej saláta * 10 dkg márványsajt * kb. 5-10 dkg majonéz * 1 dl tejföl * 1 csomó snidling * 5-10 dkg tisztított mandula * só * bors * mustár * ketchup

Elkészítés: a fejes salátát alaposan mossuk meg, csepegtessük le a vizet róla, és tépkedjük apró darabokra, a mandulát vágjuk össze apróra. A sajtot összekeverjük a finomra vágott snidlinggel, majonézzel, tejföllel: ízesítjük a fűszerekkel. A salátára öntjük a fűszeres öntetet. Hűtőszekrénybe rakjuk, és tálaláskor megszórjuk az apróra vágott mandulával.


Tipp: a saláta 3-4 napig is friss marad a hűtőszekrényben, ha nejlonzacskóba tesszük.
 

Indexkép: www.publicdomainpictures.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja