Minden 6. gyermeket érint hazánkban, mégis ismeretlen rendellenesség
A szenzorosság az ingerfelvevés zavaraként igencsak meg tudja nehezíteni a sokszor kiemelkedően intelligens gyerekek és családjuk életet, különösen, ha társdiagnózissal is párosul. Ezek a gyerekek minden külső ingert (nem csak a jól ismert ötöt, hanem egyes neurológusok szerint akár 21-et is) vagy túl erősen, vagy éppen kevéssé érzékelnek.
A legfontosabb érzékek: a látás, hallás, szaglás, ízlelés, érintés, egyensúly (vesztibuláris rendszer), kémiai és a proprioceptív (különböző testrészek testhez viszonyított helyzetének érzékelése). Zavarják őket a hangok, a fény, az érintés, az egyensúlyából való kimozdítás, vagy éppen rossz evők, alvók, túlmozgásosak, gyakori a megkésett beszédfejlődés, "hisztisek", "neveletlenek".
"Szeretnénk felhívni a szülők figyelmét a problémára és a mielőbbi - lehetőleg 2 éves kor körüli - felismerésre. A korai fejlesztés csodákra képes." - Mondta el Szabó Emília a Zurzavaroscsalad.blog.hu oldaltól.
"Az Ayres/SZIT-, Tomatis terapia, a diéta, logopédus együttes munkájával a gyermek megtanulja a nehéz helyzeteket kezelni, csökken fusztráltsága. Idősebb korban sokat segít az úszás, lovaglás, küzdősportok, falmászás. Minden korban sokat tehet a szülő és az idegrendszer magától is érik" - emelte ki Szabó Emília.
„Bence első gyermek, így nem nagyon volt tapasztalatunk" – meséli egy érintett anyuka. "Már a legelső pillanattól problémák voltak az alvással: nem lehetett letenni, óránként kelt, gyors mozgásfejlődés (bár esett-kelt), túlmozgás jelemezte, nem bírta az erős fényeket, a hangokat, a tömeget (értsd 3 barát látogatása).
Ez később más formát öltött: már csak tréning nadrágot volt hajlandó felvenni, a kézmosás egy tortúra volt, nagyon válogatós lett, 5 féle ételt volt hajlandó megenni (ezek elsősorban textrúrájukban hasonlítottak) és sokat panaszkodott a zajra, szagokra.
Szerencsénk volt, mert a megkésett beszédfejlődés miatt nyomozásba kezdtünk, de sajnos az általunk felkeresett alapítványok, gyógypedagógusok, mozgásterapeuták és két neurológus is mindent rendben talált. Másfél év és a Google segítsége kellett egy diagnózishoz és a megfelelő fejlesztés megkezdéséhez.”
„Bence története tipikusnak mondható sajnos, épp ezért fontos, hogy a szülő higgyen a megérzéseiben.” - teszi hozzá Emília.
„Ezek a gyerekek megmutatják, hogy mi is az igazi bátorság, milyen nap mint nap szembenézni a félelmekkel, kitartóan leküzdeni az akadályokat, hősiesen dolgoznak a szüleik és fejlesztőik segítségével azon, hogy egyszer számukra is könnyen elviselhető legyen a világ.”
Közösségi hozzászólások: