SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Büntetés helyett együttműködés - 2. rész

Skita Erika-Turáni Szabolcs [cikkei] - 2016-10-25
A büntetés értelmezésében ritkán alakul ki vita a beszélgető partnerek között. Bár talán ez nem az a téma, amit két szülő a játszótéren homokozó gyermekeik felügyelete közben kibeszélne, mégis a hétköznapi alkalmazása sok család esetében bevett szokás.

Mindenesetre mindenkinek, legyen szülő vagy nem szülő, megvan a véleménye a büntetésről, mint gyermeknevelési módszerről. Az érdekes rész ott következik, hogy azok a szülők is, akik ellenzik, és nagyon nem szeretnék ezt alkalmazni, sokszor kerülnek olyan helyzetbe, amikor úgy érzik, nem maradt más lehetőségük, mint büntetést alkalmazni. Pedig a büntetéssel sok probléma van, túl sok a káros mellékhatása. Ha ehhez hozzáteszem azt, hogy annak az esélye, hogy egy megbüntetett gyermek ezután elfogadja az adott szabályt és motivált lesz annak megtartására igen közel áll a nullához, még borúsabb lesz az összkép.

Azt nem is gondolom, hogy túlságosan részleteznem kellene, hogy a megbüntetett gyermek nem fog túl pozitív érzelmeket táplálni a büntetést kiszabó személy irányába, legyen az szülő, pedagógus, vagy bárki más. Könnyen érezhetik a gyermekek ilyenkor azt, hogy igazságtalanság áldozataivá váltak. Az igazságtalanságot pedig - még a kevésbé önérzetes gyerekek is gyakran így érzik -, illendő lenne megbosszulni.
Bár valójában a bosszú kivitelezésére ritkán kerül sor, azért belátható, hogy magában a puszta gondolatmenetben is sok romboló hatás van. Ilyen érzelmi állapotban nem várható el a gyerekektől, hogy azon gondolkodjanak, hogy máskor hogyan fogják az adott szabályt betartani. Inkább gondolkodnak azon - a negatív érzések megélése mellett -, hogyan tudják megismételni a szabály áthágását anélkül, hogy arra fény derülne. Anélkül, hogy lebuknának. Az adott cselekedet iránti vágy nem szűnik meg a büntetés elszenvedésével. Tehát a büntetés kerülő utakra sarkallhat adott esetben.

Aztán persze szülőként sokszor rá lehet csodálkozni az idősebb gyerekek moralitására. Értetlenül lehet állni a meglepő helyzetek előtt. „Hogyhogy az én gyermekem nem mond igazat? Mi otthon nem ezt tanítottuk neki. Nem is tudom hol láthatott erre példát, hol tanulhatta ezt meg.”
Pedig csak a büntetés egyik káros mellékhatásáról beszélünk. Mert a büntetés lehetősége arra kényszeríti a gyerekeket, hogy egy helytelen konfliktuskezelési stratégiát alkalmazzanak, azaz elferdítsék az igazságot.

Érdekel a téma, szeretnél többet tudni, hogy mit lehet szülő gyermek kapcsolatban alkalmazni büntetés helyett? Regisztrálj most az ingyenes webináriumra: 
http://www.ertsunkszot.hu/buntetes-helyett-egyuttmukodes-webinarium-csaladinet

Olvasd el a cikk első részét is:
Büntetés helyett együttműködés

Fotó: TawnyNina/pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja