SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért kiemelkedő fontosságú a családi életre nevelés?

Kulcsár Krisztina [cikkei] - 2021-03-25
Napjainkban egyre több a széteső párkapcsolat és az emiatt bekövetkező kedvezőtlen változások a társadalom egészére hatással vannak. A párkapcsolatok széthullása kedvezőtlen gazdasági és társadalmi következményekkel jár, ezért közös érdek a párkapcsolatok stabilitásának javítása. A területen végzett kutatásokból kiderült, hogy a köznevelésből gyakorlatilag teljesen hiányzik a család értékére való rávilágítás, a családi életre való nevelés.

A családi értékrend van válságban

Tulajdonképpen nem a család intézménye van válságban, hanem az értékrend és a válságból kivezető úton a családban van a megoldás kulcsa is. Az emberi élet tiszteletének és egymás tiszteletének megtanításában a nevelés az egyik leghatékonyabb és legfontosabb eszköz. A fiatalokat érő sokféle hatás közül nem mindig tudják saját maguk a helyes utat megtalálni, ezért óriási segítség a családi életre való nevelés szervezett formában, az iskolában a szülők bevonásával.


Az érzelmi kötődések elsődleges színtere a család

A családi életet, a viselkedési normákat a családban lehet megtanulni, ma az egy-szülős és patchwork családok korában ez a feladat jelentős mértékben az iskolára és más nevelő intézményekre hárul. Ehhez nélkülözhetetlen az iskola és a családok szoros együttműködése. A kitűzött cél közös: felnőve gyermekeink érzelmi biztonságban, boldogabb családi életet élhessenek. Azoknak a gyermekeknek, akik nem látnak otthon a családban jó mintát nagyon fontos, hogy legyen lehetőségük követendő mintát látni, a munkába bevont hiteles családok közreműködésével. Az új Nemzeti Alaptantervben hangsúlyos szerepet kapott a családi életre nevelés és a társas kapcsolati kultúrára való felkészítés. A cél, hogy az oktató-nevelő munka fontos szelete legyen a családi életre való felkészítés, a családi értékének kiemelése.


Családi életre nevelés

Minden korban evidens volt, hogy a felnőttek átadják a tapasztalataikat a felnövekvő generációnak, így biztosítva a már megszerzett tudás megőrzését és folyamatos továbbvitelét. Az életünk során a személyiségünk folyamatosan fejlődik és a gyermek az élete legalább első húsz évét a családi fészekben éli, tehát két évtizednyi nevelést kap a társadalomban betöltendő szerepének kialakításához. Akit nevelnek az gazdagodik érzelmileg és értelmileg akár szülő akár pedagógus által történik mindez.


A családi életre nevelés alapkérdései

 

Oktatás-nevelés

Feladata a fiatalság oly módon való formálása, hogy beilleszkedjenek a családi, óvodai és iskolai közösségekbe. Elsősorban a pedagógusok feladata, akik azért választották ezt a felemelő feladatot, mert megvan bennük a hajlam és igény arra, hogy szeretetükkel és figyelmükkel formálják az ifjúságot. Rátermettségük segíti őket abban, hogy megbirkózzanak a felbukkanó nehézségekkel és feldolgozzák az esetleges kudarcokat. A nevelő a nevelés kulcsa, tanító, segítő és tanácsadó egyszemélyben. A gyermeke iránti szeretete mellett elengedhetetlen, hogy harmonikus személyiséggel és magas szintű szaktudással rendelkezzen. Mindezek együtt teszik lehetővé, hogy hiteles és tiszteletre méltó legyen a fiatalok szemében és már jelenlétével formálja a diákjai személyiségét.


Cél a család védelme és tartósságának biztosítása

A család gondoskodása és szeretetteljes légköre nélkülözhetetlen és semmi mással nem pótolható a gyermek számára a gyermek egészséges érzelmi fejlődéséhez, ezért a családi életre nevelés legfőbb célkitűzése a házasság és a család védelme és biztonságának megőrzése. Az életben való boldoguláshoz elengedhetetlen a jó kommunikációs készség, pozitív énkép, döntőképesség, önbizalom, önszeretet, amelyek feltételei a tápláló kapcsolatok kialakításának. A CSÉN feladata ezeknek az ismereteknek a továbbadása az egyén és a család szintjén is. Egy magasabb szinten a képzés részét képezik a pénzügyi nevelés, a család és a munka egyensúlya, szülői szerepek, szexualitás, nemi identitás és minden más a családdal kapcsolatos téma. A gyermekre való tudatos odafigyeléssel elkerülhető a különböző élvezeti szerekkel való visszaélés, a családon belüli erőszak, munkanélküliség, eladósodás. Az egészséges család működésének ismerete lehetőséget ad egy olyan nézőpont kialakítására, amelyben a gyermek tudja, hogy van választása, és hogy kérhet segítséget, ha szüksége van rá, és hogy minden helyzetben van megoldás.


A családi életre nevelés témakörei

  • Önismeret, érzelmi intelligencia, szexualitás, felelősségvállalás érzelmi és fizikai szinten
  • Változások kezelése: fejlődés, alkalmazkodás, krízishelyzet, erőforrások, veszteségkezelés, reziliencia, tervezés, jövőkép, értékek megőrzése
  • Veszélyek, devianciák: agressziókezelés, mintakövetés, nyílt kommunikáció, segítő háló
  • Jellemformálás
  • Asszertív kommunikáció, konfliktuskezelés
  • A családban betöltött szerepek: kölcsönösség, feladatmegosztás, konfliktuskezelés
  • Családi gazdálkodás: pénz, idő, fogyasztás, takarékosság, tervezés

Nyitókép: kalhh képe a Pixabay -en.

Kulcsár Krisztina


Kulcsár Krisztina
Családi vállalkozások szakértője, mediátor, mentor, coach, tréner

Elérhetőségeim:
Cím: Budapest, I. Csalogány u. 55. és Tata
Telefon: 06-20/662-45-69
E-mail: christina.kulcsar@gmail.com
Honlap: www.kulcsarkrisztina.hu,
www.soultherapy.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja