SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az ételek elkészítése és tárolása

Családinet [cikkei] - 2010-06-09
Ezek az elsőre talán meglepőnek tűnő konyhai ötletek hidd el, a már egyébként egészséges főzési szokásaidat is új szintre emelik!
Az ételek elkészítése és tárolása

Tanuld meg szeretni az öntöttvas serpenyődet!

Legközelebb, amikor felmelegíted a spagettiszószt, tedd azt az öntöttvas serpenyőben! A paradicsomból származó savak vasat szabadítanak fel a serpenyőből, ezáltal tartalmasabb lesz a szósz. A tojásokat is jobban teszed, ha serpenyőben sütöd, mert ez ötszörösére növeli a vastartalmukat.
Hogy elkerüld a serpenyő lepattogzását és sérülését, főzés után azonnal vedd ki a serpenyőből a savas ételeket (paradicsom, gyümölcsök és minden, amiben ecet van). Mielőtt kidobnád a teflont, figyelmeztetünk: a serpenyőből kioldódó vas fémes ízt kölcsönözhet az ételeknek, ezért először valami egyszerűt készíts benne (például rántottát), hogy megbizonyosodj róla, az ízlelőbimbóid hasonlóan vélekednek.

Ne fagyaszd le a görögdinnyét!

Egy hatalmas görögdinnye nem csak a helyet foglalja a hűtőben, de likopintartalmából is veszít, míg a hűvösön ül. Friss kutatások igazolták, hogy a görögdinnye likopintartalma 20%-al nő, béta-karotin tartalma pedig megduplázódik, ha szobahőmérsékleten tárolják.
A görögdinnye 4 hétig is eláll szobahőmérsékleten, ha nincs felvágva. (Legtöbbjüket már egy héttel azelőtt leszedik, hogy az üzletek polcaira kerülnek.) Ha nem tudsz megbarátkozni a gondolattal, hogy egy meleg nyári napon langyos görögdinnyét falatozz, akkor tedd be a hűtőbe egy órára vagy egy napra mielőtt megeszed. Ha egyszer azonban felvágod, utána muszáj hűtőbe tenni, különben elszaporodik benne a penész és a különböző baktériumok.

Főzz színes zöldségeket!

Semmi sem hangzik egészségesebben, mint egy falat ropogós friss répa. De sokkal többet tudsz enni ezekből a zöldségekből, ha főtt formában fogyasztod őket, kis olajon pirítva. A főzés során a répa kemény sejtfala lebomlik, felszabadul benne a béta-karotin, ezáltal könnyebben fel tud szívódni a szervezetben. Ha facsarjuk és répalevet készítünk belőle, akkor ugyanez történik.
A paradicsomokon is sokat segít a főzés. A likopin annál könnyebben fog felszívódni, minél tovább főzöd a paradicsomot, ezáltal minél jobban lebontod a sejtfalat, ami bezárva tartja a likopint.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Emberölés bűntette miatt keres a rendőrség egy 16 éves lányt

Emberölés bűntette miatt keres a rendőrség egy 16 éves lányt

A fiatal lány egy 2022-ben elkövetett bűntettben lehet érintett.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Videót készített arról, hogy vajon mi történik a halál után, majd pár óra múlva elhunyt a fiatal influenszer

Videót készített arról, hogy vajon mi történik a halál után, majd pár óra múlva elhunyt a fiatal influenszer

Egy ittas sofőr okozta balesetben hunyt el Mari Angel, egy fiatal youtuber. Pár órával a tragédia előtt azzal a kérdéssel is foglalkozott utolsó videójában, hogy vajon mi történik a halál után.
Élet szívbetegséggel - gyakorlati tanácsok az egészségmegőrzéshez

Élet szívbetegséggel - gyakorlati tanácsok az egészségmegőrzéshez

A szív- és érrendszeri betegségekkel élők számára a mindennapi élet során különösen fontos az egészségtudatos életmód, hogy csökkentsék a szövődmények kockázatát, és megőrizzék életminőségüket. Az alábbiakban olyan szakértői tanácsokat osztunk meg, amelyek segíthetnek a szív egészségének megőrzésében.
Ne csak a bajszodra, a prosztatádra is figyelj! Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatarák-szűrést?

Ne csak a bajszodra, a prosztatádra is figyelj! Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatarák-szűrést?

Világszerte 1,3 millió, Európában 450.000, Magyarországon pedig 4000 férfit diagnosztizálnak prosztatarákkal évente, amelyből közel 1500-an vesztik életüket a betegség következtében hazánkban. A fejlődő diagnosztika és a növekvő felismerésszám ellenére a prosztatarák az ötödik leggyakoribb rákhalálok világszerte. A rosszindulatú daganat korai felismerése kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez, amelynek egyik legkorszerűbb eszköze a mesterséges intelligencia (MI) által támogatott, gáton keresztüli fúziós biopszia. Az eljárás az MR- és ultrahangképek 3D-s összevetítéssel tűpontos mintavételt biztosít a prosztata szöveteiből. A férfiegészség hónap alkalmából dr. Póth Sándor, a Budai Egészségközpont privát urológiai osztályának vezető főorvosa és a Nemzetközi MRT- és Mesterséges Intelligencia Vezérelt Diagnosztikai Központ vezetője ismerteti a szűrővizsgálatokkal kapcsolatos tudnivalókat, tévhiteket, valamint a fúziós prosztatamintavétel előnyeit.

A szerkesztő ajánlja