SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Mire figyeljenek az asztmások nyáron

Kókai Kata [cikkei] - 2005-08-03
Már javában tombol a nyár, a levegőben nagy mennyiségű pollen kering. Nem csoda, ha ebben az időszakban jelentősen megemelkedik a szénanáthások és párhuzamosan az asztmás tünetektől szenvedő betegek száma.

Az asztma kezelésének legfőbb célja, hogy a beteg normális és egészséges életvitelét fenntartsuk. Ehhez mindenekelőtt meg kell határozni a gyógyszerek pontos szedését, betartását, és elengedhetetlen az egész életvitel átalakítása, betegséghez való igazítása. Az orvosokra felelősségteljes és összetett feladat hárul.
A Budai Allergiaközpont (www.allergiakozpont.hu) szakemberei az asztma ellenes harcban a megelőzés és elkerülés fontosságára helyezik a hangsúlyt, és az ehhez szükséges naprakész és alapvető információkhoz juttatják és jótanácsokkal látják el az Olvasókat.

Az asztma és tünetei

Az asztma krónikus betegség, mely a légutak gyulladásával kezdődik. Ha a légutak izomzata túlérzékeny, a legkisebb ingerlő hatásra összehúzódik, s a nyálkahártyában fokozódik a váladéktermelés. A gátolt levegőáramlást a beteg légszomjként érzékeli, légzése szaporábbá, felületesebbé válik. A szűkült hörgőcskéken átáramló levegő sípoló hangot eredményez.

Kiváltó oka leggyakrabban valamilyen allergiás reakció (allergének jelenléte, a környezeti szennyezés, a dohányfüst, kipufogó gázok, ipari gázok, poratka, gombaspóra, háziállat allergénjei), esetleg vírusfertőzés. De nem ritka eset, hogy asztmás tüneteket okozhatnak, illetve erősíthetnek fel más légúti és egyéb betegségek is (gastrooesophagealis reflux betegség, orrpolipok, orrmelléküreg-gyulladás, orrsövény-ferdülés, allergiás nátha). Ezen kívül létezik az asztmának olyan formája is, ahol a kórokot kimutatni nem sikerül.

Mit kell tenni asztmás rohamban?

Ha az asztmás rohamot érzékeljük, gondoskodjunk a megfelelő gyorshatású inhalációs készítmény alkalmazásáról. Lehetőleg őrizzük meg nyugalmunkat. Ha a kinti levegő tiszta (pollenmentes) és nem párás, nyissunk ablakot és gondoskodjunk a megfelelő szellőztetésről; majd vegyünk fel egy olyan testhelyzetet, amelyben a légzés valamelyest könnyebb. Ez lehet ülő, vagy inkább álló testhelyzet, de semmiképpen se feküdjünk le!

A tünetek elmúltával a beteg igyon sok folyadékot (vizet), mert a roham során sok víz távozik a légutak felületén keresztül. Éjjelre ne vegyen be altatót, hogy felébredjen az esetleges rosszabbodására.

Ha a roham a szokott időn belül nem javul, azonnal hívjunk orvosi segítséget!

Tanácsok asztmásoknak

· Az esti kezelést soha ne hagyjuk ki. Fontos az asztmás roham gyógyszeres kezelése, a tünetek pontos követése.
· A sós levegő belégzése segíti a nyák oldását, a hörgőcskék ellazulását. Sós levegő található sóbarlangokban, tenger mellett, sószobákban, de hasonló eredményt érhetünk el sópipa alkalmazásával is.
· Sportoljunk rendszeresen. Testedzés előtt mindig melegítsünk be, s a testmozgást ne hirtelen hagyjuk abba. Fontos, hogy még a kezdeti stádiumban a beteg elkezdje a légzésjavító fizioterápiát, a légzőtorna megtanulását és rendszeres gyakorlását.
· Az asztmás rohamot kísérő pánikreakciók kezelését segíti a jóga, relaxációs és légzéstechnikák elsajátítása.
· Gondoskodjunk a megfelelő folyadékbevitelről. Étkezzünk asztma-ellenes diéta szerint, kerüljük a magas hisztamin tartalmú ételeket. Túlsúly esetén a fogyás megkönnyíti a légzést.



Asztmaellenes diéta

Fogyasszunk sok C-vitamin, béta-karotin, likopin, E-vitamin tartalmú friss gyümölcsöt és zöldséget, melyek antioxidáns hatásuk miatt csökkentik a gyulladást.

Fogyasszunk cink, mangán, szelén és magnézium tartalmú élelmiszereket (fehér húsok, sajtok, lencse, tojás, tej), s emellett érdemes csökkenteni a húsfogyasztást, a vörös húsokat, belsőségeket, májat, vesét, ehelyett együnk rendszeresen omega-3 zsírsavakban gazdag halakat (pl. lazac).

Vegetáriánusoknak érdemes nyomelemeket tartalmazó komplex kiegészítőket szedni.

A kávé koffeinje hörgőtágító hatású, ám figyelnünk kell a bevitt koffeinadagra, mert a huzamosan sok koffein épp az ellenkező hatást éri el!

A táplálkozásunk során tartózkodnunk kell
- azon ételektől, melyek allergiát provokálhatnak,
- a túlzott sóbeviteltől, mivel az hörgőösszehúzó hatású,
- az irritáló és allergizáló ételadalékoktól (pl. szulfitok, nátrium-glutamát, ételszínezékek),
- aszpirinérzékeny személyeknek az omega-3 zsírsavaktól,
- azoktól az élelmiszerektől, melyek tartósítószert tartalmaznak!

Összeállította:
Dr. Urbán Veronika tüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont specialistája

Bővebb információ:
Budai Allergiaközpont
www.allergiakozpont.hu
info@allergiakozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

A rozmaring rejtett ereje: új fegyver lehet az Alzheimer-kór ellen

Egy eddig kevéssé vizsgált vegyület a népszerű fűszernövényben komoly áttörést hozhat a demencia kutatásában.

Azt mondták neki, sosem lehet anya - Egy nő, aki dacolt minden előítélettel

Tonje Grønbeck története inspiráló bizonyítéka annak, hogy az igazi szeretet és kitartás felülírhat minden akadályt. A spinalis muszkuláris atrófiával (SMA) élő nőnek orvosai azt mondták, sosem lehet anya. De ő és párja, Morten, nem hagyták, hogy mások véleménye befolyásolja az életüket. Ma pedig két gyönyörű lány boldog édesanyja.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja