SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ultrahang vizsgálat a fogantatásért

Családinet [cikkei] - 2012-02-01
Egyre több pár szembesül azzal, hogy nem fogan meg a várva várt baba. A legegyszerűbb, fájdalmatlan vizsgálatok közé tartozik az ultrahangos kivizsgálás, amelynek diagnózisa mindkét nemnél sokat segíthet a testi okok feltárásában. A szóba jöhető eltérésekről és a feltárás lépéseiről dr. Szabó Andrea, az Oxygen Medical ultrahang specialistája beszélt.

Az összetett női ciklus

A petefészek, petesejteken kívül női nemi hormonokat is termel, egészen pontosan ösztrogéneket és a progeszteront. A normális nemi ivarérettség időszakában két, egymáshoz kapcsolódó ciklus megy végbe a nők szervezetében. Miután a petesejt átmegy egy érési folyamaton, kialakul belőle és a körülötte lévő sejtekből az úgynevezett tüsző. Ez a tüsző termeli a tüszőhormonokat (ösztrogéneket). Körülbelül a folyamat közepén következik be az ovuláció, amikor a megérett petesejt kiszabadul a tüszőből, és bejut a petevezetékbe. Ha ekkor találkozik a hímivarsejttel, megtermékenyül és beágyazódik a méhbe. Amennyiben nincs fogamzás, akkor a petesejt 2-3 nap alatt elpusztul.

A tüszőből kijutott petesejt helyén megjelenő új sejtek termelik a sárgatest hormont (progeszteront). Ez fogja előkészíteni a méh nyálkahártyáját a megtermékenyült petesejt befogadására. Ha nem történik fogamzás, akkor az előkészített nyálkahártya leválik, és a hüvelyen át kiürül a szervezetből - ez maga a menstruáció.

Ha egy nő nem terhes, az ovulációs és a menstruációs ciklus általában 2-2 hetenként ismétlődik. A ciklus első napjának mindig a menstruáció első napját tekintjük, amelyet érdemes egy naptárban mindig bejegyezni, mert fontos információt adhat a vizsgáló orvosnak, és így nyomon követhető a ciklus esetleges zavara is.  

Ha elmarad a várandósság

Ha nem megy spontán a teherbeesés, a nőknek ajánlott a hasi- és hüvelyi ultrahang vizsgálat, amely kimutathatja, milyen testi betegség akadályozhatja a fogamzást. Egy egyszerű hasi ultrahanggal azt is meg lehet mondani, hol tart egy hölgy a ciklusában. Ez azt jelenti, hogy a méhnyálkahártya és a petesejt állapota alapján pontosan behatárolható a legvalószínűbb fogantatási időpont is. - ismerteti dr. Szabó Andrea, az Oxygen Medical ultrahang-diagnosztája.



A cikluszavarok hátterében fizikai-, lelki hatások vagy éppen nem kielégítő táplálkozás is állhat. Ha a szervezetben felborul a kényes egyensúlyi állapot, a ciklus akár hosszabb-rövidebb időre ki is maradhat. Mindenkinél előfordulnak úgynevezett anovulációs ciklusok is, amikor nincs peteérés, de ugyanúgy megjelenik a menzesz. Ha ez többször előfordul, az ultrahangos monitorozás segít megmondani, vajon van-e éppen érett petesejt, vagyis van-e esélye a teherbeesésnek.

A férfiak is könnyen vizsgálhatók

Mivel a fogamzás elmaradása (infertilitás) mindkét fél részéről kivizsgálást igényel, a férfiaknál a hormon-, és spermiumvizsgálatot, illetve a hereultrahang vizsgálatot kell mindenképpen megejteni. Ez a monitorozás azért fontos, mert így fény derülhet egy esetleges herevisszerességre, amely akár meddőséghez is vezethet. Ugyanis a here hőmérséklete átlagban 2 fokkal alacsonyabb a testhőmérsékletnél, ám ez a kitágult vénás hálózatban pangó vér miatt megemelkedhet. Ez pedig rontja az oxigén-ellátottságot, ami a spermiumképződést károsíthatja. Fontos tudni, hogy a herevisszeresség visszafordítható állapot, vagyis egy operáció után három hónappal már meg is történhet a fogamzás.

Ha a pár egyik tagjánál sem derül ki semmiféle eltérés, az ultrahangos eredmények birtokában kell továbblépni speciális nőgyógyászhoz, illetve andrológushoz.

Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: Coniaric: Frauensilhouette

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja