SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

10 éves a Perinatus Alapítvány

Családinet [cikkei] - 2017-12-04
Az In Utero című dokumentumfilm premier előtti vetítésével ünnepeltek.

10 éves születésnapját ünnepelte a hétvégén az Orosz Katalin klinikai szakpszichológus által életre hívott Perinatus Alapítvány. A pszichológusokat és mentálhigiénés szakembereket tömörítő alapítvány munkatársai azon dolgoznak, hogy minél több kisbaba kezdje életét biztos alapokkal, a család tagjai pedig képesek legyenek egymás számára azt nyújtani, ami a legfontosabb: szeretetet, biztonságot, egymásnak szentelt figyelmet. Céljuk, hogy a társadalom egészében tudatosuljon, a fogantatástól számított első évnek egy életre szóló meghatározó jelentősége van. Az ünnepi eseményen premier előtt vetítették az In Utero című dokumentumfilmet, mely országosan 2018 tavaszán lesz majd látható a Perinatus forgalmazásában.

Amikor Orosz Katalin klinikai szakpszichológus 2001-ben Magyarországon elsőként indított felnőttek számára születés élmény feldolgozó csoportot, nem csak a korai sebek gyógyításának igénye vezette, hanem az a mélyről fakadó megismerési vágy is, amely életünk gyökerének kitüntetett, ugyanakkor sok szempontból máig rejtélyes időszakára irányul. Az évek során számos szakember csatlakozott a munkához. Azóta kutatják ezt a rendkívül érzékeny időszakot, amikor minden hatás, legyen az szerető-óvó vagy fájdalmas, százszoros-ezerszeres erővel bír, formál és lefekteti az alapjait annak, akivé válunk. Ekkor szövődik kölcsönösségen alapuló kapcsolattá, majd kötődéssé az odaadás és a baba felé való szeretetteli odafordulás, és ekkor különösen mély sebeket ejtenek a bántások, az elutasítás vagy a fájdalmas élmények. Életünk ebben a legkorábbi időszakában alapozódik meg a stressztűrő vagy megküzdési képességünk, a testi egészségünk vagy betegségekre való hajlamaink. Életünk első ezer napja olyan, mint a ház építésénél az alapozás: minél stabilabb alapot teremtünk, annál nagyobb, erősebb házat építhetünk rá.

Orosz Katalin és munkatársai egy idő után úgy érezték, az évek során összegyűlt tudást fontos lenne a prevenció területére, a családdá válás időszakának támogatására is fordítani. Így jött létre 2007-ben a Perinatus Alapítvány. A születési élmény feldolgozása mellett az alapítvány munkatársai immár tíz éve dolgoznak azon is, hogy minél több kisbaba kezdje életét biztos alapokkal, a család tagjai pedig képesek legyenek egymás számára azt nyújtani, ami a legfontosabb: szeretetet, biztonságot, egymásnak szentelt figyelmet

Mára a Perinatus egyre több szervezettel együttműködve hirdeti az üzenetét: „Óvjátok a (születendő) kisbabát, édesanyát és édesapát, ez az oltalom egy életen át elkíséri őket!”

Ezt az üzenetet közvetíti az In Utero című egészestés dokumentumfilm is, amely világhírű orvosok, pszichológusok, pszichiáterek segítségével mutatja be az életkezdet egész életet meghatározó erejét. Kathleen Man Gyllenhaal megdöbbentő erejű alkotását - mely a XXI. század legfrissebb tudományos ismeretanyagát mutatja be ebben a témában - tavaly a San Diego Nemzetközi Filmfesztiválon a legjobb dokumentumfilmnek járó díjjal méltatták. A filmethazánkban először a Perinatus születésnapi ünnepségén vetítették premier előtt. Az In Utero országosan 2018 tavaszán lesz majd látható a Perinatus forgalmazásában.

Honlap: http://perinatus.hu/ 
Facebook: 
https://www.facebook.com/perinatus/

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja