SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezt jelentik a rövidítések az ultrahangeredményen

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-10-16
Az alábbiakban felsoroljuk az ultrahangleleten található rövidítéseket és jelentésüket.


Ultrahangos rövidítések jelentése


AC (haskörfogat): A has körfogatának méretéből ugyan a magzat kora nem állapítható meg, arról azonban képet kaphatunk, hogy fejlődésével minden rendben van-e. Alkategóriái: APAD (a has hosszirányú átmérője) és TAD (keresztirányú átmérő).

BDP (koponya harántátmérője): A koponya két oldala közti átmérő. Mérete normális esetben a 13. héten cm, a 40 héten 9,5 cm. Alkategóriái: OFD (hosszanti átmérő), HC (kerület), LV és CM (agykamrák tágasságai).

CRL (ülőmagasság): A koponya és a fenék közti távolság, az első trimeszterben mérik. Célja a magzat korának meghatározása. Amennyiben az így kapott érték nincs összhangban az utolsó menstruáció alapján számolt korral, a szülés várható időpontja is megváltozik.

EDD (a szülés várható időpontja): Alkategóriái: EDD by LMP (az utolsó menstruáció alapján számolt időpont), EDD by ultrasound (az ultrahang alapján számolt időpont)

EFW (becsült magzati súly): A haskörfogatból, a combcsont hosszából és a koponyaátmérőből számolják. Ez azonban csak becslés, nem mindig a valós értéket mutatja.

FL (combcsont hossza): A 11. héten 7-10 mm, a 40. héten 7 cm. Amit még néha mérnek: TIB (sípcsont), FIB (szárkapocscsont), HUM (felkarcsont) RAD (alkarban található orsócsont), ULNA (singcsont).

GS (gesztációs zsák): A zsák, amely az embriót körülveszi, és még azelőtt megfigyelhető, hogy a baba látszódna. Ez jelzi, hogy méhen belüli terhességről van szó.

Gr.s/Grav.s (gesztációs hét): A terhesség kora. Alkategóriái: GA (a menstruáció alapján számolt kor), Avarege US GA (az ultrahang alapján becsült kor)

HR/FHR: Pulzusszám

LMP: Az utolsó menstruáció időpontja

NB (orrcsont): A 13. heti vizsgálaton állapítják meg, elindult-e már a fejlődése, mivel a Down-szindrómás magzatok esetében csak később jelenik meg.

NT (nyaki redő vastagsága): Szintén a Down-szindróma felismerésében van szerepe, általában 3 mm-ig tartják normálisnak.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Fishman64 / shutterstock

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja