SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi derülhet ki a hasi ultrahang vizsgálat során?

Családinet [cikkei] - 2016-08-15
A hasi ultrahang vizsgálat során képet kaphatunk a máj, az epehólyag, a hasnyálmirigy, a lép, a vesék, a húgyhólyag, a méh, a petefészkek, és a prosztata állapotáról. Dr. Szabó Andrea, az Oxygen Medical radiológusa a vizsgálat okairól, menetéről beszélt.

Mit vizsgálhatunk ultrahanggal?

Az ultrahangos képalkotás olyan fontos és hasznos eljárás, amelyre a gyógyítás számos területén feltétlenül szükség van. A kardiológiában a szívultrahangra támaszkodnak, az ún. Doppler-vizsgálattal pedig az artériák és a vénák állapota mérhető fel. Bizonyos esetekben a nyaki erek, a hasi aorta (főütőér) elzáródásaival, tágulataival (pl. aneurysma) foglalkozik, de a vénás rendszer hibái (trombózis, visszerek állapota) is feltérképezhetők Doppler-vizsgálat segítségével. Ultrahanggal vizsgálhatóak az izmok, az ízületek, kiemelt jelentősége van a pajzsmirigy ultrahangnak, a terhességi vizsgálatoknak, a nőgyógyászati és urológiai képalkotásnak és természetesen a hasi ultrahangnak is. 
 

Fájdalom- és kockázatmentes vizsgálat

Az ultrahang vizsgálat nagy előnye, hogy fájdalom- és kockázatmentes eljárás, amely nagyon pontos információt ad, és korlátlanul ismételhető. A gyakorlatban a radiológus szakember a vizsgálandó szervet egy zselés anyaggal bekent vizsgálófejjel pásztázza. A műszer ultrahangokat bocsát ki és felfogja a szervek által visszavert hangokat. Ezeket a hangokat a komputer alakítja látható képpé.   

- A hasi ultrahang vizsgálat során a hasüregi és kismedencei szerveket vizsgáljuk. Elsősorban az üreges szerveket tudjuk feltérképezni, vagyis nem a beleket és a gyomrot, hanem a májat, epehólyagot, hasnyálmirigyet, lépet és veséket, valamint a kismedencében található húgyhólyagot, méhet, petefészkeket, illetve a prosztatát – ismerteti dr. Szabó Andrea, az Oxygen Medical radiológusa.
 

Mi derülhet ki a hasi ultrahang vizsgálat során?

A módszer választ adhat a hasi fájdalmak okára, de epe- és vesekövek, húgyúti kövek, a különböző szervek megnagyobbodása is kimutatható vele. A vizsgálat során fény derülhet a daganatos betegségek áttéteire, a hasüregi folyadék- vagy gennygyülemekre, és vérzésekre.

A hasi ultrahang vizsgálat a májban felfedhet bizonyos jóindulatú változásokat, és daganatokat is, amelyek kiindulhatnak elsődlegesen a májból, de gyakrabban a szervezet más helyén kialakult elváltozások áttétei. Az epeút-rendszer, az epevezetékben és epehólyag is remekül áttekinthető így, fény derülhet esetleges daganatra, illetve az epehólyagban találhat kőre, kövekre.

Deréktáji fájdalom, vizelési panaszok esetén első lépés a vesék ultrahang vizsgálata. A vesemedence elhelyezkedése és tágassága is jól vizsgálható, könnyen fény derülhet kövekre, kóros folyamatokra.  A húgyhólyag alakja nagysága és szerkezete is jól mérhető, valamint megállapítható az is, hogy spontán vizelést követően a tartalma teljes mértékben, visszamaradó vizeletmennyiség nélkül képes-e kiürülni. A hólyagban visszamaradó vizelet oka férfiaknál leggyakrabban prosztata probléma.

A vizsgálat jól látja a hasnyálmirigy alakját, nagyságát, szerkezetét és fel tudja deríteni az abban zajló esetleges kóros folyamatokat (gyulladást, cisztákat, daganatot), és azok elhelyezkedését.
 

Hogyan készüljünk fel a hasi ultrahang vizsgálatra?

- A teljes körű hasi ultrahanghoz mindenképpen szükséges, hogy a vizsgálat előtt legalább 6 óráig ne egyen a páciens. Ez akkor is érvényes, ha csupán egyetlen szerv állapotára kíváncsi az érintett személy, ugyanis a képalkotás csak akkor lehet teljes, ha nem csak a problematikusnak vélt szervet, de a minden hasi szervet feltérképezünk – hangsúlyozza dr. Szabó Andrea, az Oxygen Medical radiológusa. – Ugyanígy fontos a megfelelő vízfogyasztás, ugyanis a telt hólyag jobban vizsgálható.

Forrás: http://www.oxygenmedical.hu
Fotó: falco/pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja