SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Károsíthatja a gyermekek egészségét a renoválás

Családinet [cikkei] - 2011-03-24
A tavaszi és nyári hónapokban sokan vágnak bele lakásuk felújításába. Ki-ki pénztárcájához mérten mesteremberekkel végezteti el, vagy saját maga lát neki az emberpróbáló feladatnak. Arra azonban nem szoktunk gondolni, milyen egészségkárosító hatásai lehetnek a munkának.

Első lépésként érdemes átgondolni, hogyan oldhatók meg úgy a munkálatok, hogy azok ne jelentsenek veszélyt a gyermekek számára, és a vállalkozónál is érdemes tájékozódni, milyen tartalmú festéket, ragasztóanyagokat, faimpregnáló szereket fog használni.

A házipor magas ólom- és azbeszttartalmú lehet!

Különösen a házilag kivitelezett felújításoknál nincsenek tisztában vele az emberek, hogy milyen veszélyes anyagokat tartalmazhat a munkák közben keletkezett por. A régebbi építésű házaknál alkalmazott lakkok, festékek, szigetelések és egyéb építőanyagok mérgező anyagokat, például  ólmot, azbesztet és polimer klórozott biphenil vegyületeket tartalmazhatnak.

A régi házakban akár 200 kg ólom is előfordulhat

renovalasBár a mai festékek már nem tartalmazhatnak ólmot, a korábbi építkezési gyakorlat örökségeként azért benne van a falakban. Az 1930 előtt épített házakban a falfesték és az ablakokra felvitt máz akár 200 kg ólmot is tartalmazhat – állapították meg kanadai kutatók. Ha nem alkalmaznak megfelelő takarást, nem szellőztetnek kellő gyakorisággal, a házipor lerakódhat a lakásban. Különösen a kevésbé tehetősebb családok a veszélyeztetettek, mert ők nem mindig megfelelő állagú lakásokba költöznek be.



A gyerekek – és a magzatok – védtelenebbek

Ez azért lehetséges, mert a gyermekek szaporábban lélegeznek és gyorsabb az anyagcseréjük. Kezüket gyakrabban viszik a szájukhoz, szerveik még folyamatosan fejlődnek, ezért sérülékenyebbek – különösen érvényes ez az agyukra. De még náluk is jobban kell védeni az anyaméhben növekedő magzatokat. Míg az azbeszt a légzőszerveket károsítja, az ólom már egészen csekély mennyiségben is agykárosodáshoz vezethet. Okozhat tanulási zavart, halláskárosodást, növekedési problémákat, hiperaktivitást.

Bruce Lanphear a montreáli Simon Fraser Egyetemen dolgozó környezeti károk megelőzéséért felelős szakember a következő adatokat adta közre: „a gyermekek szervezetének ólomterhelése 30 százalékban a háziporra és a szennyezett talajra, 20 százaléka az ivóvízre, a maradék pedig egyéb tényezőkre vezethető vissza”. A régi lakkok, festékanyagok mellett az elavult vízvezetékek is jelentős veszélyforrást képeznek, ólomtartalmuk miatt.

Forrás:http://pressetext.com/news/090921028/
Fotó: ChaccoBlue 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja